in ,

Geleceği Tasvir Eden Filmlerin Zaman Çizelgesi

Blade Runner, Dune, Star Trek, Matrix ve daha nicesi. Gelin beyaz perdeye geleceği yansıtan filmlerin zaman çizelgesine güzel bir infografikle bakalım.

Futuristik Filmler - Geleceği Tasvir Edenler

İnsanoğlu için gelecek her zaman merak konusu oldu. Kendisi, yaşadığı gezegen, evren… Tüm gizemiyle insan zihnini hep kurcalamaya devam etti. Bilinmezliğiyle hem kaygı yarattı hem de ne olacağına dair merak uyandırdı.

Kâhininden falcısına, bilim insanından sanatçısına kadar birçok insan yetkinliği dâhilinde geleceğe dair gizemin kapısını aralamakla uğraştı. Bazısı saçmaladı bazısıysa büyüledi. Uğraş alanı ne olursa olsun, bu insanlardan bazılarının söylemleri ağzımızı açık bıraktıracak seviyedeydi. Seneler evvel olacakları nasıl kestirebildiler? İlahi bir güç mü onlara yol gösterdi yahut uzaylılar mı? Yoksa engin hayal güçleri miydi geleceğe dokunan?

Kimisiyse ucu bucağı olmayan düşünceleriyle realiteden bağımsız hayal etti. Gerçekten ne olacağıyla ilgilenmedi. Çünkü hakikat artık onun için önemsizdi. Sıkılmıştı. Gelecek büyülü oyun alanıydı.

Birbirinden farklı gelecek tasviri aktarılan dallardan birisiyse sinema. Bu önemli sanat dalında türlü yönetmen, senarist ve oyuncu biz izleyicilere bilinmeyen yaşamı sundular. Blade Runner (Bıçak Sırtı), Star Trek (Uzay Yolu), Dune, Matrix, Planet of the Apes (Maymunlar Cehennemi), Back to the Future (Geleceğe Dönüş) ve daha nicesi. Kâh yakın zamana gittik kâh yüzyıllar sonrasına.

Gelin beyaz perdeye geleceği yansıtan bazı filmlerin zaman çizelgesine güzel bir infografikle bakalım.

futuristik filmler
Kaynak: Dan Meth

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Refik Refik dedi ki:

    Matrix’de tarih belirsiz değil miydi?

  2. Avatar for Paul-Atreides Paul-Atreides dedi ki:

    Dune doğru hatırlıyorsam 10.000’li yıllarda geçiyordu zaten resimde de 2500+ gözüküyor.

  3. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Zaman paradoksunu en iyi işleyen iki film var bence biri Geleceğe Dönüş diğeri İnterstellar. Filmleri izleyince beynim yandı bir süre.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Şikago Sanat Enstitüsü Koleksiyonu the bedroom

Şikago Sanat Enstitüsü Koleksiyonu Çevrimiçi Erişime Açıldı

dusler diyari ust

“Düşler Diyarı” Bir Kez Daha Bizlerle