in ,

Nebula Kazananı John Wiswell’in Yazar Adaylarına İlham Veren Ödül Konuşması

2020 Nebula Ödülleri’nde Open House on Haunted Hill öyküsüyle ödüle layık görülen John Wiswell, yazar adayları için ilham veren bir konuşma yaptı.

John Wiswell: Nebula ödül konuşması
- Reklam -
- Reklam -

2020 Nebula Ödülleri’nde En İyi Kısa Hikâye dalında Open House on Haunted Hill adlı öyküsüyle ödüle layık görülen John Wiswell, ödül töreninde ilham verici bir konuşma gerçekleştirdi.

Amerikalı bilimkurgu ve fantazi yazarı John Wiswell, Haziran 2020 tarihinde Diabolical Plots adlı çevrim içi dergide yayımlanan Open House on Haunted Hill öyküsüyle adından söz ettirdi. Nebula’da En İyi Kısa Hikâye kategorisinde ödüle layık görülen eser, aynı zamanda Hugo, Locus ve World Fantasy Award gibi prestijli ödüllerde de finale kalmayı başardı. Öyküleri bugüne kadar Nature Magazine, NoSleep Podcast, Uncanny Magazine ve Diabolical Plots’ta yayımlanan yazar; ödül töreninde yazar adaylarına tavsiyeler de içeren ilham verici bir konuşma yaptı.

Umudunu kaybetmek üzere olan yazar adaylarının içinde yeniden kıvılcım çakmasını sağlayacağına inandığımız bu konuşmayı sizler için Türkçeye kazandırdık.

- Reklam -

Merhaba saygıdeğer arkadaşlarım. Bu gece, bu şaşırtıcı onur için sizlere teşekkür etmek istiyorum.

Doğrusu, çoktandır bir Nebula hayranı değilim; astım rahatsızlığı geçiren biri olarak uzun yıllardır Nebulizer kullanıyorum.

Perili evimin sizleri bu denli etkilemesinden kıvanç duydum. Peki, karşılığını nasıl verebilirim? Bunun iki yolu var.

Biri, mizah. Ki bunu da zaten yaptım.

Diğer yolsa çevremdeki mükemmeliyetten keyif almak.

Şuna inanmaya başladım ki yaptığım nazik ve tuhaf şeyleri yazabilirdim, çünkü bu alan beni besliyor. Geçen yıl boyunca toparladığım hikâyelerin birkaç bin kelimesini yazdım. Tabii bu, alanımızın dokusunu oluşturan milyonlarca kelimenin yalnızca birkaç biniydi.

Bu yüzden oy verenlere teşekkür ediyorum. Ve büyük ölçüde de SFWA (Science Fiction & Fantasy Writers of America)’ya. Ayrıca yuva bellediğim yere katkıda bulunan insanlara da teşekkür etmem gerek. Natalia Theodoridou ve Eugenia Traintafyllou gibi kimselere de. Merc Fenn Wolfmoor ve Marissa Lingen (kardeşim gibi görürüm onu), Kelly Link ve Ted Chiang, Danny Lore, Vina Jie-Min Prasad, J.R. Dawson, T.J. Berry, P.H. Lee, A.T. Greenblatt, A.C. Wise. C.L. Polk… Hepsi muhteşem isimlerden oluşan bir liste!

Bugün bir hikâye yazdığımda sizlerin de yarattığı bir dünyaya katkıda bulunuyorum. Bu bizim büyük ayrıcalığımız. Bizler bu yüzden okuyoruz, benim yazma nedenim bu. Şunu asla unutmamalıyız ki tek başına elde edilen bir başarı, topluca kazanılan bir zaferden çok daha önce solup gider.

Ve söylemeye gerek olmasa da teşekkür etmeden geçmeyeceğim bir yazar daha var. Belki biraz pot kırıyorum ama umarım dinliyordur.

Çünkü “Open House on Haunted Hill” adlı hikâyem, Diabolical Plots ona bir şans tanımadan önce pek çok kez geri çevrildi. Ve tüm kariyerim boyunca, bu gece bu ödülü almadan evvel farklı hikâyelerim, 800’den çok defa reddedildi. Dolayısıyla “o yazar”ın özellikle bu konuşmayı dinlemesini umuyorum.

Sen ki başkaları gibi olmadığın için kendini kötü yazar sanan kişi.

Sen ki çalışması çok acayip veya göz korkutucu göründüğü için taslaklarını tamamlayamayan kişi.

- Reklam -

Sen ki çok sayıda ret cevabı aldığı için hevesi kırılan kişi.

Sen ki onları okuyabildiğim için yaşadığıma şükretmemi sağlayacak şeyler kaleme alan kişi.

Bu alan, senin için farklı olmayı ve hayal gücüne sadakati gerektiriyor.

Lütfen önümüzdeki birkaç hafta içinde o dosyaya geri dönüp bak. O hikâyeyi tamamla ve bir sonrakini kaleme al, ardından bir başkasına başla. Kendi sesini ne zaman duyacağını bilemezsin.

Çünkü ben, sadece bir tek hikâyeyi satabilmek için bile yıllarca uğraştım. Sana bu gece bunları söyleyebilmek için bu platforma gelene kadar hikâyelerimi yayımlayabilmek için on yıldan fazla zaman harcadım.

Senin hikâyelerin kadar okumayı arzuladığım başka bir eser daha yok. İleride benim için anlam kazanacak hâle gelecek cümlelerin için teşekkür ederim.

“Open House on Haunted Hill”den etkilenen herkese ve eserimi destekleyenlere işte bu sözlerle teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Bana güzel bir hafta sonu bahşettiniz, sizlere de bir o kadar güzel hafta sonları dilerim.

Tanrı sizi korusun.

İyi geceler.


Yazarın Open House on Haunted Hill öyküsünü buraya tıklayarak orijinal dilinde okuyabilirsiniz.

Ödül konuşması ve öykü hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Nebula Awards 2021 Acceptance Speech – Full Text

Rabia Elif Özcan

1995 yılında, dünyaya ilk defa dokunduğundan bu yana okuyor gözlerim, ellerim, kulaklarım ve hislerim. En çok doğayı okuyorum, sonra müziği, renkleri; ve edebiyat okuyup çeviriler yapıyorum, başka gözlerin bakışlarına dokunabilmek için. Dimağımın heybesinde biriktirdiğim kelimelerden masallar fısıldıyorum. Hayatı satır aralarına katık ediyorum; yağmurlu gökte vicdanı arıyor, mum ışığında güneşi buluyorum. Sabah günümü aydın eden kahve kokuları gece gözüme uyku sürüyor. Küçücük bir kutuda azıcık yaşıyorum, yetinmekle doyuyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Tnuviel37 Tnuviel37 dedi ki:

    Başta acaba hangi yazara teşekkür ediyor diye düşünerek başladım sonra yavaş yavaş gerçek ortaya çıkmaya başladı. Çok güzel ve değerli bir konuşma olmuş. Fırsat bulabilirsem yazdığı öyküyü de okuyacağım en kısa zamanda.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The French Dispatch poster wes anderson yeni film

Yeni The French Dispatch Posteri, Wes Anderson’ın Bugüne Kadarki En Görkemli Kadrosunu Bir Araya Getiriyor

Blade Runner: Black Lotus

Blade Runner: Black Lotus Açılış Jeneriği ve Posteri Paylaşıldı