in , ,

“Game of Thrones”un Yazarı George R.R. Martin, ChatGPT’nin Ardındaki OpenAI’a Dava Açtı

George R.R. Martin, Jonathan Franzen ve John Grisham dahil 17 yazar, OpenAI şirketine telif hakkı ihlali gerekçesiyle dava açtı.

George R.R. Martin OpenAL Dava
- Reklam -
- Reklam -

George R.R. Martin’in de aralarında olduğu 17 yazar ve Yazarlar Birliği (The Authors Guild) meslek örgütü, OpenAI şirketine dava açtı.

Yapay zekânın sanat eserlerinde ve edebiyatta kullanımı uzun süredir tartışma konusu. Geçen temmuz ayında ABD’nin en büyük yazarlık meslek örgütü Authors Guild yapay zekâya karşı bir açık mektup yayınlamıştı.

Şimdi ise aralarında George R.R. Martin, Jonathan Franzen, John Grisham ve Jodi Picoult’un da yer aldığı 17 yazar ile Yazarlar Birliği; OpenAI şirketini dava etti.

- Reklam -

George R.R. Martin’in Ünlü Serisi Game of Thrones’un Finali ChatGPT ile Yazılmıştı

Geçen aylarda Liam Swayne George R.R. Martin’in henüz tamamlamadığı The Winds of Winter ve A Dream of Spring kitaplarını dil modeli ChatGPT’yi kullanarak noktalamıştı.

Şimdi ise yazarlar, OpenAl’a kitaplarını yapay zeka modellerini eğitmek için kullandıkları için telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtı.

Davacılar, New York Güney Bölgesi’nde açılan davanın toplu dava olarak sınıflandırılmasını hedefliyor.

OpenAl ChatGPT Dava

Verilen şikâyet dilekçesine göre OpenAl “davacıların eserlerini izinsiz olarak toptan kopyalamak” ile suçlanıyor.

“Bu yazarların geçim kaynakları yarattıkları eserlere dayanmaktadır. Ancak Davalı’nın kurgu yazarlarının geçimlerini sağlama becerilerini tehlikeye atmaktadır.”

- Reklam -

Yazarlar kitaplarının OpenAl tarafından eserlerinin temel alınmasını, taklit edilmesini, özetlenmesini ve yorumlanmasını pazara zarar verebileceğini düşünüyor.

OpenAl Şirketi Birçok Dava ile Karşı Karşıya

Şikâyete göre OpenAI, GPT dil botunu lisans telif hakkıyla korunan materyalleri kullanmak yerine kamu malı olan eserler üzerinde eğitmeliydi.

Eylül ayının başında Amazing Adventures of Kavalier and Clay kitabının yazarı Michael Chabon GPT’nin kendi kitaplarıyla izinsiz şekilde eğitildiği gerekçesiyle OpenAl’a dava açanlar arasına katılmıştı.

George R.R. Martin - Yazarlar OpenAl Dava

Komedyen Sarah Silverman ile Christopher Golden ve Richard Kadrey de OpenAI ve Meta’ya karşı yasal işlem başlatmıştı. Paul Tremblay ve Mona Awad da şikâyetlerini geçen haziran ayında sunmuştu.

Yazarların OpenAI’a karşı açtığı davalar hakkında sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Bu ne abi, bi kitap keyfimiz var ona da el attılar. İyice saçmaladılar.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2023 Turgut Uyar Şiir Ödülü İntihal

2023 Turgut Uyar Şiir Ödülü’nde İkinci Olan Murat Yurdakul’un Ödülü İntihal Sebebiyle İptal Edildi

Terminatör Robot Mantar Canlı Deri

İlhamını Terminatör’den Alıyor: Bilim İnsanları Robotlar için Canlı Deri Üretti