in ,

“House of the Dragon”ın 2. Sezon Çekimleri Grevden Etkilenmiyor

House of the Dragon 2. Sezon çekimleri dizi kadrosundaki oyuncuların İngiltere’deki sendikaya bağlı olmasından dolayı grevden etkilenmiyor.

House of the Dragon 2. Sezon Grev
- Reklam -
- Reklam -

House of the Dragon 2. Sezon prodüksiyona devam ediyor. SAG-AFTRA oyuncu sendikaları tarafından alınan grev kararı, dünyaca ünlü HBO yapımı Game of Thrones spin-off’unu etkilemeyecek.

George R.R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ekran yolculuğu Game of Thrones dizisi ile 2019’da sona erdi. HBO, yapımın evreninde geçen yeni projeler için yeşil ışık yakarken prodüksiyon aşamasına geçen ilk iş ise Targaryen Hanedanlığı’na odaklanan House of the Dragon oldu.

Geçen yıl yayınlanan ilk sezonun ardından dizinin devam sezonunda çekimler Nisan 2023’te Warner Bros.’un Leavesden Stüdyoları’nda başladı.

- Reklam -

House of the Dragon 2. Sezon Oyuncu Grevi

Game of Thrones dizisinde yaşananlardan yaklaşık 200 yıl önce geçen yapım, Ejderhaların Dansı adıyla bilinen iç savaşın perde arkasını konu alıyor.

House of the Dragon 2. Sezon Çekimleri Devam Edecek

Mayıs 2023’te Hollywood senaristleri grev kararı alırken onları geçen hafta oyuncular sendikası takip etti. 60 yılı aşkın bir süre sonra Hollywood’da iki meslek grubu aynı anda grev kararı alırken birçok yapım da iş bırakma eylemi nedeniyle yayın ve çekim takvimini dondurmak durumunda kaldı.

Yaklaşık 160 bin sanatçıyı temsil eden Amerikalı oyuncular sendikası, yapımcılar birliği ile adil şartlarda yeni bir anlaşma imzalanamaması nedeniyle greve gitme kararı almıştı.

Perşembe günü ilan edilen grev kararıyla birlikte birçok film ve dizide çekimler dururken Variety House of the Dragon’ın prodüksiyon sürecinde bir duraklama yaşanmayacağını bildirdi.

HBO dizisinin oyuncu kadrosunun ağırlıklı olarak İngiliz sendikası Equity’ye bağlı olması, diziye teknik olarak çekimlere devam izni veriyor. Equity üyelerinin ABD sendikası ile dayanışma amacıyla greve gitmelerine ise yasal olarak izin verilemiyor.

Oyuncu Grevinin Başlamasıyla Hollywood Kepenk Kapattı: Büyük Bütçeli Filmlerin Yapımı Durduruldu

Equity, grevin SAG-AFTRA tarafından resmen ilan edilmesinden kısa bir süre önce, 47.000 üyesiyle oyuncular için grev kılavuzunu paylaştı ve şunları söyledi

- Reklam -

“Equity U.K. SAG-AFTRA’yı ve üyelerini tüm yasal yollarla destekleyecektir.”

Kaynaklar, İngiltere’nin katı sendika yasalarının, kısıtlayıcı İngiliz mevzuatı nedeniyle SAG-AFTRA’yı desteklemek için yasal olarak grev çağrısı yapamayan Equity’nin kapsamlı bir dayanışma göstermesini engellediğini ifade ediyor.

Birleşik Krallık’taki En Büyük 12. Sendika

Merkezi Londra’da bulunan sendika, Birleşik Krallık’taki en büyük 12. sendika olarak biliniyor. Bünyesinde oyuncuların yanı sıra müzisyenleri, dansçıları, tasarımcıları, yönetmenleri, sahne yöneticilerini ve ses sanatçılarını da barındırıyor. Son on yılda Hollywood’da İngiliz sanatçıları kariyer basamaklarında yükseldikçe Equity’nin sektördeki gücü de paralel olarak arttı.

George RR Martin Game of Thrones HBO Max Spin-off

Öte yandan George R.R. Martin’in Tales of Dunk and Egg kitaplarından uyarlanacak yeni Game of Thrones spin-off’u  A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight senarist odası yazarlar grevi nedeniyle kapanmıştı.

Oyuncu ve senarist grevlerine ve House of the Dragon’ın son durumuna dair sizin yorumlarınız neler? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Variety


Bizleri Google News’ten ve sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Tanju Tuncel Olum Haberi

Usta Oyuncu Tanju Tuncel 83 Yaşında Aramızdan Ayrıldı

Johnny Depp - Karayip Korsanları 6 - Geri Dönüş

Johnny Depp, ‘Doğru Proje Gelirse’ “Karayip Korsanları” Serisine Geri Dönme Fikrine Açık