in ,

Kuzey İtalya’da Hayvanlarla Birlikte Gömülmüş 2.000 Yıllık İnsan Mezarları Ortaya Çıkartıldı

Kuzey İtalya’nın Verona kentinde sürdürülen arkeolojik çalışmalar sırasında, 2.000 yıllık geçmişe sahip dikkat çekici bir dizi mezar bulundu.

Kuzey İtalya Hayvan İnsan Mezarı
- Reklam -
- Reklam -

Kuzey İtalya’da yürütülen arkeolojik kazı çalışması esnasında 2.000 yıllık bazı gizemli mezarlar ortaya çıkartıldı.

Detayları PLOS ONE dergisinde yayımlanan araştırma, İtalya’da yaşamış bir toplulukta insan ve hayvanların birlikte gömülmesi şeklindeki eski bir uygulamayı gün yüzüne çıkararak geçmişe yeni bir pencere açıyor. Verona’daki Seminario Vescovile arkeolojik kazı alanının tarihi MÖ 3. ilâ MÖ 1. yüzyıla dek uzanıyor. Bölge 16’sı hayvan kalıntıları içeren 161 insan mezarına ev sahipliği yapıyor.

Araştırma ekibi mezarlarda aralarında köpek ve domuz da bulunan çeşitli hayvanların kalıntılarıyla karşılaştı. Dört kişinin köpek ve/veya atlarla birlikte gömülmesi, ölüm sonrası refakat inanışının varlığı veya toplulukta bir tür dini kurban ritüelinin yerleşik olduğu ihtimallerine işaret ediyor. Aralarında en çarpıcı bulunan keşif ise ebedi istirahat yerini atıyla paylaşan genç bir erkeğin mezarıydı.

- Reklam -

Kuzey İtalya’daki Mezarlar Hakkında Araştırmalar Sürüyor

İlgi çekici bulgular elde etmiş olan araştırmacılar, bu birlikte gömülme uygulamasının ardındaki nedeni açıklayacak bir cevaba henüz ulaşabilmiş değil. Hayvanlarla birlikte gömülen bireylerin demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, genetik yapıları veya gömülme koşulları arasında kayda değer bir korelasyon bulunamadı. Bu uygulamanın üzerindeki gizem perdesi hâlâ yerli yerinde ve bu sebeple de konuya dair birden fazla yorumda bulunmak mümkün.

Kuzey İtalya Hayvan İnsan Mezarı - Verona

İnsan ve hayvanların birlikte gömülmesiyle ilgili olası açıklamalardan biri, hayvanlara dini bir sembolizm atfediliyor olma olasılığından geçiyor. Köpek, at ve domuz; bu topluluğun inanç sisteminde özel bir öneme sahip ve bu da onların cenaze törenlerine dahil edilmesinde etkili olmuş olabiliyor. Başka bir teori ise insanlarla birlikte gömülen hayvanların onların gerçek hayatta arkadaşı olduklarını ve bu şekilde aralarındaki güçlü bağın yansıtıldığını öne sürüyor.

Çalışma, Seminario Vescovile’de gözlemlenen defin uygulamaları üzerinde hem toplumsal geleneklerin hem de bireysel özelliklerin potansiyel etkisini öne çıkartıyor. Bu bulgular, eski topluluklarda insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkinin daha derin ve doğru bir biçimde anlaşılmasına katkıda bulunuyor ve insanlık tarihinin karmaşık yapısına ışık tutuyor.

- Reklam -

Kuzey İtalya Hayvan İnsan Mezar

Daha önce eski bir Mısır mezarlığında 142 köpekle gömülmüş bir çocuğun kemiklerine ve Finlandiya’da kurduyla beraber gömülen bir çocuğun mezarına ulaşılmıştı.

Hayvanlarla beraber gömülme ritüeli hakkında sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: BNN Breaking

M. Yusuf Kaba

2002 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. İlgi alanlarım arasında kitaplar, animasyon yapımları ve oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Avatar'daki Sokka Oyuncusundan Güvence: "Özüm Bozulmadı"

“Avatar: The Last Airbender”da Sokka’yı Canlandıran Oyuncu Endişeleri Gidermeye Çalıştı: “Özüm Bozulmadı”

Charles Darwin Kütüphanesi

Charles Darwin’in ‘Kayıp’ Kütüphanesi İlk Defa Dijital Erişime Açıldı