in ,

Booker Finalisti Avni Doshi’nin “Yanık Şeker” Romanı Türkçe Raflarında

Amerikalı yazar Avni Doshi’nin 2020 yılında Booker ödülünde kısa listeye kalan “Yanık Şeker” kitabı Türkçe raflarındaki yerini alıyor.

Yanık Şeker - Avni Doshi
- Reklam -
- Reklam -

 Avni Doshi imzalı Yanık Şeker okurla buluşuyor. Booker finalisti roman April Yayıncılık tarafından yayımlanıyor.

1982 yılında ABD’nin New Jersey eyaletinde Hindistanlı bir göçmenin çocuğu olarak doğan Amerikalı yazar Avni Doshi, yeni kitabı ile ilk defa Türkçe raflarında. April Yayıncılık; Uluslararası Booker ödüllü yazar Han Kang, finalist Tibor Fischer ve Kiley Reid’in ardından yola 2020 Booker Ödülü’nde kısa listeye kalan Doshi ile devam ediyor.

Avni Doshi New York’taki Barnard College’da Sanat Tarihi alanında lisans, University College London’dan Sanat Tarihi alanında yüksek lisans derecesi aldı. İlk romanı Girl in White Cotton 2019 yılında Hindistan’da yayımlandı. Aynı eser 2020’de Burnt Sugar (Yanık Kız) adıyla okurlarla buluşturuldu ve eser 2020 Booker Ödülü’nde kısa listeye kalma başarısı gösterdi.

- Reklam -

New Jersey’de büyüyen Doshi genellikle kış mevsimlerini Hindistan’ın Pune kentinde annesinin ailesiyle geçirdi ve orada evlendi. Burada çeşitli sanat galerilerinde küratör olarak çalıştı. Şimdilerde hayatına Dubai’de devam eden Doshi Harper’s Bazaar India, Ella India ve The Indian Express gibi mecralarda yazıyor.

Yazarın Yanık Şeker kitabı rollerin sürekli değiştiği ihanet ve aşk dolu bir hikâyeyi takip ediyor.

Yanık Şeker – Avni Doshi | Arka Kapak Tanıtımı

Yanık Şeker - Avni Doshi

2020 Booker Ödülü Finalisti
Guardian, Economist, Spectator, NPR Yılın Romanı // 2021 Women’s Prize Adayı

“Annemin ıstırabı bana hiç zevk vermedi desem yalan olur.
Bazen annem hâlâ hayatta olmasına rağmen ondan geçmiş zamanla bahsederim.
Yas tutuyorum ama cesedi yakmak için henüz çok erken.”

Gençliğinde Tara hırçındı.
Aşksız evliliğinden aşrama katılmak için kaçtı. Varlıklı ailesine inat dilenerek yaşamını sürdürdü. Yıllarını darmadağınık, evsiz bir sanatçı peşinde koşarak geçirdi. Tüm bunlar yaşanırken küçük kızı yanındaydı.

Artık pek hırçın sayılmaz.
Şimdi sürekli bir şeyleri unutuyor: hizmetçisinin maaşını, ocaktaki çaydanlığı, ölüleri ve hayattakileri. Artık yetişkin olan kızı Antara, onu hayatı boyunca umursamayan annesine bakma görevi ile karşı karşıya.
Başrolde bir anne ve bir genç kadın var.
Bu bir aşk ve ihanet hikayesi. Rollerin sürekli değiştiği bir yüzleşme oyunu.

Yayınlandığı günden bugüne çeviri hakları 26 dile satıldı, beyazperdeye uyarlanıyor.

- Reklam -

Yanık Şeker, iki kadını birbirine bağladıkça birbirinden ayıran sırlarla örülü unutulmaz bir roman.

“Yanık Şeker” Hakkında Ne Dediler?

“Yanık Şeker, karmaşık anne kız ilişkisini gerçekçi, dürüst ve gözü kara biçimde okuyucuya aktarıyor. Sarsıcı detaylarla örülmüş, unutulmaz bir üslupla kaleme alınmış. – 2020 Booker Jürisi
Yanık Şeker daha ilk cümleden zehriyle sersemleten, mizahıyla kıskıvrak yakalayan, güçlü bir ilk roman. – The Guardian

Avni Doshi kusursuz hassasiyete sahip, kalemi keskin bir yazar. Yanık Şeker romanında da anne-kız küskünlüklerini, yoğun ve sırlarla dolu aile hatıralarını keskin bir bıçak gibi parlatıyor. Tehlikeli ve güzel. Tek kelime ile bayıldım.” – Elizabeth Gilbert

“Meydan okuyor, çok cesur. Elden düşürmek imkansız.” – Observer

Toplamda 256 sayfadan oluşan eserin çevirmenliğini Deniz Erkaradağ üstleniyor. Kitap Kasım 2023 tarihi itibarıyla raflardaki yerini almaya başladı.

Avni Doshi’nin Yanık Şeker kitabı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, yeni kitap haberleri için bizleri Google News’ten takip edebilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Harley Quinn 5. Sezon Onayını Aldı

DC’nin Popüler Animasyon Dizisi “Harley Quinn”, 5. Sezon Onayını Aldı

Frozen 4 Onayı: Karlar Ülkesi Yolculuğu Devam Ediyor

Disney’in Patronundan “Frozen 4” Onayı: “Karlar Ülkesi” 3 Filmle Sınırlı Kalmayacak