in ,

Harold Bloom “Yanlış Okuma Haritası”nda ‘Bir Şiiri Nasıl Okumalı?’ Sorusuna Yanıt Arıyor

Harold Bloom’un “Yanlış Okuma Haritası” eseri okurla buluşuyor. Kitap, Ketebe Yayınları etiketiyle yayımlanıyor.

Yanlış Okuma Haritası - Harold Bloom
- Reklam -
- Reklam -

Harold Bloom imzalı Yanlış Okuma Haritası raflardaki yerini alıyor. Kitabın yayıncılığını Ketebe Yayınları üstleniyor.

Ketebe Yayınları kurgu dışı edebiyatı masaya yatırdığı Poetika Dizisi’ni yeni kitaplarla genişletmeyi sürdürüyor. Jacques Derrida’dan Paul Valéry’ye geniş bir külliyata ulaşan serinin yeni üyesi ise Amerikalı edebiyat teorisyeni ve eleştirmen Harold Bloom.

Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi tarafından 1999 yılında eleştiri alanındaki çalışmalarından dolayı Altın Madalya ödülüne layık görülen Bloom; çalışmalarıyla anında en çok alıntı yapılan isimler arasında yer alıyor.

- Reklam -

Harold Bloom’un kendi dilinde ilk defa 1975 yılında A Map of Misreading adıyla yayımlanan Yanlış Okuma Haritası, şiir sanatının perde arkasına derinlikli bir bakış atıyor.

Yanlış Okuma Haritası – Harold Bloom | Arka Kapak Tanıtımı

Yanlış Okuma Haritası - Harold Bloom

Edebiyat teorisyeni ve eleştirmen Harold Bloom, Yanlış Okuma Haritası’nda, en çok tartışılan eserlerinden Etkilenme Endişesi’nin önerdiği teorinin pratikte nasıl işlediğini gösteriyor. Ortaya koyduğu şiir teorisiyle şiirsel etkilenmeyi ve bir şiiri nasıl okumamız gerektiğini anlatırken, şiirlerdeki imgelem döngülerinin, seleflerin şiirlerine birer tepki ve savunma olduğunu gösteriyor. Bloom’a göre etkilenme eyleminde metin yoktur, sadece metinler arasındaki ilişkiler vardır.

Yanlış Okuma Haritası’nda Milton, Wordsworth, Shelley, Keats, Tennyson, Whitman, Dickinson, Stevens, Warren, Ammons ve Ashbery gibi birçok şairin şiirlerinden bölümler verilerek okuma eyleminin neredeyse imkânsız, kuvvetli olsa dahi her daim yanlış bir okuma olduğu iddia ediliyor. Bu doğrultuda Robert Browning’in “Child Roland Kara Kuleye Geldi” şiiri üzerine bir okuma yapılıp haritanın nasıl kullanılacağı örneklendiriliyor.

- Reklam -

Bloom, daha önce keşfedilmemiş kritik bölgeleri gezerek yeni dünyalara açılmak isteyen okuyucular için arazinin haritasını çıkarıyor ve modern metinlerin önceki metinlerle ilişkisini aydınlatarak şair ile seleflerin edebî mirasına katkı sağlıyor.

Toplamda 256 sayfadan oluşan eserin tercümesini Ahmet Ölmez üstleniyor. Kitapta yer alan şiirler ise Nazmi Ağıl tarafından dilimize kazandırılıyor. Yanlış Okuma Haritası’nın editörlüğünü Zeynep Ekşi, düzeltisini Kübra Şimşek, kapak tasarımını Harun Tan gerçekleştiriyor.

Yanlış Okuma Haritası – İçindekiler

  1. Haritayı Çizmek: Şiirsel Kökenler ve Son Safhalar, Şiirsel Geleneğin Diyalektiği, İzahatın Birincil Sahnesi, Güçlü Şiirin Gecikmişliği.
  2. Harita: Yanılgının Haritası, Haritayı Denemek – Browning’in Childe Roland Şiiri.
  3. Haritayı Kullanmak: Milton ve Selefleri, Milton’ın Gölgesinde, Emerson ve Etkilenme, Emerson’ın Gölgesinde, Gölgelerin Gölgesinde – Şimdilik.

Harold Bloom eserleri hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


Bizleri sosyal medya hesaplarımızın dışında Google News üzerinden de takip edebilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Maurice Sendak Yeni Çocuk Kitabı

Çocuk Klasiği “Vahşi Şeyler Ülkesinde”nin Yazarı Maurice Sendak’ın Gözden Kaçmış Bir Kitabı 53 Yıl Sonra Yayımlanıyor

Yapay Zeka Şüphesi - Gucci Sergisi Yarışma

Yapay Zekâ Şüphesiyle Yarışmadan Diskalifiye Edilmişti: Gucci Sergisinde Çekilen Fotoğraf Jüriyi Yanılttı