in

Mısır’da Yüzlerce Yeni Mumya, Bronz Heykel ve Ölüler Kitabı Hakkında Bir Papirüs Keşfedildi

Mısır, Kahire’nin güneyindeki Saqqara arkeolojik alanında keşfedilen yüzlerce mumya ile heykelcikler hakkında bilgi verdi.

mısır mumya keşifleri

Mısır, Kahire’nin güneyinde yer alan ve Mısır’ın eski başkenti Memphis’te yaşayanların gömüldüğü Saqqara arkeolojik alanında yeni mumyalar ve heykelcikler keşfetti. Bronz heykelcikler arasında ünlü mimar İmhotep ile Bastet, Anubis, Osiris, Amunmeen, Isis, Nefertum ve Hathor gibi tanrı ve tanrıçaları temsil eden eserler yer aldı.

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan mumya ve heykelcikler, geçen pazartesi günü sergilenmeye başlandı.

Antik Mısır’a ait heyecan verici arkeolojik keşifler yapılmaya devam ediyor. Bir düzineden fazla piramit, hayvan mezarlığı ve eski Hıristiyan Kıptîler’in manastırlarına ev sahipliği yapan Saqqara, keşiflerin odak noktası oldu. Bölge, UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan geniş bir nekropol olarak tanımlanıyor.

heykelcik eski mısır

Mısır Antik Eserler Yüksek Konseyi Başkanı Mostafa Waziri gazetecilere verdiği demeçte, son bulgularda ortaya çıkarılan 150 bronz heykelcik arasında antik dünyada “mimaride devrim yaratan” İmhotep’in de heykelciğinin yer aldığını açıkladı.

İmhotep, Milattan Önce 2667 yılında doğdu ve Antik Mısır’ın en eski basamaklı piramitlerinden biri olan Djoser’i inşa etti. Zaman içerisinde bir tıp tanrısına dönüştü.

Mısır, Imhotep’in Mezarını Bulmayı Hedefliyor

Waziri, bölgede bugüne dek dört mevsim kazı yaptıklarını belirtirken hedeflerini, “Imhotep’in mezarını bulmak,” olarak açıkladı.

mısır heykelcik

Waziri ayrıca Milattan Önce 5. yüzyıldan kalma 250 ahşap lahit ortaya çıkarıldığını kaydetti. Bununla birlikte bir lahdin içerisinde de el değmemiş ve mühürlü bir papirüs bulunduğu aktarıldı. Waziri, papirüsün Kahire’nin merkezindeki Mısır Müzesi’nin laboratuvarına transfer edildiğini de sözlerine ekledi.

Tahminen dokuz metre uzunluğundaki papirüsün büyük ihtimalle Ölüler Kitabı’nın bazı bölümlerini ve Mısırlıların ölüleri yeraltı dünyasına yönlendirmek için kullandığı büyülerden oluşan cenaze metinlerini içerdiği ifade edildi.

mısır mumya keşif

Lahitler, Büyük Mısır Müzesi’nde Sergilenecek

Bulunan lahitler ise Giza piramitlerinin yakınında açılışı yapılacak olan Büyük Mısır Müzesi’ne taşınacak. Yeni müzenin, son yıllardaki arkeolojik keşiflere ek olarak ülkenin turizm endüstrisini canlandırmasına kaynaklık edeceği umut ediliyor.

antik mumya yeni

Mısır’da turizm sektörü 2011’den sonra ağır yara almıştı. Ardından Koronavirüs pandemisi, Rusya – Ukrayna savaşı derken Mısır turizm gelirlerinin önemli bir kısmını kaybetmişti.

Mısır ayrıca Saqqara’daki diğer bulguların yanı sıra geçen mart ayında beş antik Firavun mezarı ortaya çıkardığını ve geçen yıl ocak ayında Milattan Önce 11. yüzyılda sona eren Yeni Krallık’tan kalma 50’den fazla ahşap lahdin keşfedildiğini de duyurdu.

Siz bu keşiflere dair ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Science Alert

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    Antik Mısır ile ilgili piramit ve mumya haberlerini ne vakit okusam, aklıma hep “Mumya (1999)” filmi geliyordu. Ama şimdi gerçekten İmhotep ile ilgili bir haber gelince, bu mumya tabutlarının aynen o filmdeki gibi İmhotep 'in rahiplerine ait olduğu gibi düşündüm :smile: Bu kalıntıları bulan kişiler, o filmde Amerikalı grubun yönlendiricisi kişinin söylediği gibi şu cümleyi dillendirdiler mi bilemeyeceğiz: “Tanrım, ne yaptık biz !” :smiley:

  2. Avatar for yunusemre yunusemre dedi ki:

    Bir gün yeterince param olursa gezmek istediğim ülkelerden biri, ne yazık ki diğer çağdaşı uygarlıklardan görebileceğimiz o kadar çok şey kalmadı.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Pinocchio Fragmanı: Disney'den Yeni Pinokyo Uyarlaması

Disney’in Tom Hanks’li “Pinokyo” Filminden İlk Fragman Yayınlandı

Imagen google yapay zeka

Google’dan Yazıları Gerçekçi Fotoğraflara Dönüştüren Yapay Zekâ Teknolojisi: “Imagen”