in

Merkür, Güneş’in Önünden Geçmeye Hazırlanıyor

Gündemdeki nadir gök olaylarına bir yenisi ekleniyor. NASA’nın yıldız gösterisi olarak tanımladığı Merkür geçişi için tarih belli oldu.

Merkür

Merkür, NASA’nın yıldız şovu olarak adlandırdığı nadir bir astronomik olayda Güneş’in önünden geçmeye hazırlanıyor. Bu ender olay yüz yılda ortalama sadece 13 defa gerçekleşiyor. Gök bilimciler 2032’ye dek bu olayı bir daha gözlemleme fırsatı bulamayacak.

Merkür’ün Güneş’in önünden geçişi, gezegenin Güneş’i Dünya’dan daha yakın yörüngede dolaşan iki gezegenden biri olduğu zaman meydana geliyor. Bu iki gezegenden diğeri ise Venüs.

Yörüngelerinin çoğunda Merkür, Dünya’dan bakıldığında Güneş’in üstünden veya altından geçer. Ancak zaman zaman Dünya ve Merkür’ün yörüngeleri sıralanır. Böylece Merkür, Dünya ile yıldızı Güneş arasından gözlemlenebilecek bir şekilde geçer. Bu olay gerçekleştiği zaman Merkür, Dünya’dan Güneş’in çapının yaklaşık yüzde 0,5’i kadar küçük bir nokta olarak görülebilir.

NASA yaptığı açıklamada gökyüzünün 11 Kasım 2019’da Merkür’ün Güneş’in önünden geçtiği gösteriye tanıklık edeceklerini ve bunun, kaçırmak istemedikleri bir olay olduğunu söyledi.

Geçiş, Tüm Dünyadan İzlenebilecek

Uygun güvenlik ekipmanlarıyla donanmış amatör gök bilimciler ve fotoğrafçılar, Güneş’in önünden yavaşça geçen küçük karanlık gezegeni, dünyanın her yerinden izleyebilecekler.

Ender olay 11 Kasım 2019 Pazartesi günü Türkiye saati ile 08.35’de başlayacak. 5 buçuk saat sürecek olayı gözlemlemek için yeterince vakit olacak. ABD’nin Batı Kıyıları gibi belirli bölgelerdeki izleyiciler, Güneş doğana kadar gözlem şansı bulamayacaklar.

Gezegenin çıplak gözle görülebilecek kadar büyük göründüğü Venüs geçişinden farklı olarak, Merkür’de durumlar pek de öyle değil. Gezegen o kadar küçük ki yıldız izleyicileri teleskop veya güneş filtresiyle donatılmış güçlü dürbünlere ihtiyaç duymak zorunda kalacak.

Bununla birlikte Güneş’i doğrudan veya uygun korumalar sağlanmadan gözlemlemek ciddi ve kalıcı görme hasarlarına neden olabilir.

Oyla!

Ozan Ercan

2002 yılında İstanbul'da doğdum. Büyükçekmece Recep Güngör Anadolu Lisesi'nin dil bölümünden mezun oldum. Marmara Üniversitesi’nde Fransızca Öğretmenliği okuyor, günlerimi büyük oranda müzik dinleyerek ve kitap okuyarak geçiriyorum. Oscar Wilde ve That '70s Show seviyorum.

Dracula

Yeni Dracula Biseksüel Olacak

Otis Tarda

Otis Tarda, Türkiye Açılışını İzmir’de Yapıyor!