in

Meksika Körfezi’nde Lovecraft’ın Yaratıklarını Anımsatan Yeni Bir Böcek Türü Keşfedildi

Meksika Körfezi yeni tanımlanan bir su böceğine ev sahipliği yapıyor. Lovecraft’ın yaratıklarını hatırlatan canlı, 45 cm uzunluğa ulaşabiliyor.

yeni böcek türü meksika körfezi
- Reklam -
- Reklam -

Bilim insanları yeni bir böcek türü keşfetmeyi başardı. Meksika kıyılarında yakalanan bu kabuklu canlı, H.P. Lovecraft’ın Cthulhu mitosuna aitmiş gibi görünüyor.

Yeni tanımlanan türün bireyleri 45 cm uzunluğa ulaşabiliyor. Meksika Körfezi’nde dev bir isopod yakalayan bilim insanları, hayvanın anatomi ve DNA’sını inceledikten sonra bu kabuklunun tamamıyla yeni bir tür olduğunu onayladılar.

Derin su isopodları deniz tabanında yaşar ve hayvan ölüleriyle deniz karını (denizin dibine çöken organik döküntüler) temizler. Meksika Körfezi’ndeki isopodlar, 2019’da bilim insanları tarafından kasıtlı olarak batırılan ölü timsahları yerken çekildikleri bir videoyla ünlenmiş; 51 gün içinde sürüngenlerin leşlerinden geriye sadece dikenler ve kafatasları kalmıştı.

- Reklam -
YouTube video

Son çalışma dev bir isopod alt türü olan ve kare kafasından yuvarlak kuyruğuna yarım metreye kadar büyüyebilen Bathynomus yucatanensisi tanımladı. Araştırmayı yapan ekibin çalışması Journal of Natural History’de yayımlandı.

Araştırmacılar; Bathynomus türlerinin görünüşte son derece benzer olabildiği ve cins içi türlerin yanlış tanımlanmasının uzun bir geçmişe sahip olduğunun gitgide daha belirgin hâle geldiğini yazdı.

Yeni Böcek Türü Çıplak Gözle Bakıldığından Bilim İnsanlarını Yanıltıyordu

Çıplak gözle bakıldığında bu yanlış tanımlamalar son derece anlaşılabilir. Dev isopodlar hareket eden koca pirinç taneleri gibi görülüyor. Ancak hayvanların bacaklarına bakıldığında antenler göze çarpıyor.

Karasal ağaç bitlerinin ve tespih böceklerinin akrabası olan dev isopodların sırt tarafları bir dış iskeletle kaplıdır. Vücut büyüklüklerinin Japon örümcek yengeçleri, kürek balıkları ve en büyük kalamar türlerinde de görüldüğü üzere derin yaşam alanlarından kaynaklı bir adaptasyon olabileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar yeni isopod türünü körfezdeki en yakın akrabalarıyla karşılaştırdığında Bathynomus yucatanensis’in kuzenlerine kıyasla daha ince, biraz daha kısa olduğu ve kuyruğundan daha fazla diken çıktığını gördüler. Ayrıca yeni keşfedilen bu tür görece daha şeffaf bir beyaz renkte olan yakın akrabalarından farklı olarak daha sarı bir renge sahip.

- Reklam -

yeni böcek türü meksika korfezi

Yapılan genetik analiz de Bathynomus yucatanensis’in yeni bir tür olduğunu doğruladı. Yeni türün DNA’sı körfezdeki diğer bir tür olan B. Maxeyorum’dan çok dev isopod Bathynomus Gigentus’a benziyordu.

Araştırmacılar yeni bir tür keşfetmenin yanı sıra geçmişten bu yana Güney Çin Denizi’nde yaşayan bir isopod türünün daha güneyde, Avustralya açıklarındaki Mercan Denizi’nde yaşayan bir türle aynı olduğu şeklinde yanlış tanımlandığını ortaya çıkardı.

Bu araştırma isopodlara dair daha önce elde edilmiş verileri daha karmaşık hâle getiriliyor. Çoğunlukla birbiriyle aynı gözüken bu hayvanlar, aslında kendi alemleri içerisinde dikkate değer bir çeşitlilik arz ediyor.

Yeni keşfe dair sizin görüşleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Gizmodo

M. Yusuf Kaba

2002 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim hayatıma devam ediyorum. İlgi alanlarım arasında kitaplar, animasyon yapımları ve oyunlar yer alıyor. Aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

the cw kanalı nextar

The CW İzleyicilerinin Yaş Ortalamasının 58 Olduğu Açıklandı: Kanalın Yeni Sahibi, Yayın Politikasını Güncelleyecek

Wednesday fragmanı

Tim Burton İmzalı Addams Ailesi Dizisi “Wednesday”den İlk Fragman