in

Tenten’in Maceraları İki Yeni Ciltle Devam Ediyor

Eski dostumuz Tenten’in sevilen maceralarından “Mavi Lotus” ve “Kırık Kulak,” Alfa Yayınları tarafından tekrar basıldı.

Herge’nin dünyaca ünlü çizgi roman karakteri Tenten, eski sayılarının yeni baskıları sayesinde bizlerle bir kez daha buluşup okuyucularını nostaljik maceralara çıkarıyor. Daha önce dört cildi yayınlanan seride şimdi sıra Tenten: Mavi Lotus ve Tenten: Kırık Kulak‘ta.

Serinin beşinci cildi olan Mavi Lotus, acar gazetecimiz Tenten’in Şanghaylı bir afyon çetesine karşı verdiği mücadeleye konu ediniyor. Bu cilt aynı zamanda Firavunun Püroları adlı maceranın da devamı.

Kırık Kulak‘ta ise müzeden çalınan bir heykelciğin peşine düşen Tenten bu kez de kendisini Güney Amerika’da bulur. Bu sayı da General Alkazar‘ın ilk kez ortaya çıktığı serüven olma özelliğini taşıyor.

Her iki cildin de arka kapak yazısı aynı:
Yirminci yüzyıl Avrupa çizgi romanlarının en ünlüleri arasında sayılan Tenten’in Maceraları bütün dünyada bilinen ve zevkle okunan bir macera dizisi. Çizer George Remi, diğer ismiyle Hergé’nin başyapıtı sayılan bu çizgi roman heyecan, mizah ve ince ayrıntılarla dolu sayfalarıyla okurlarına dünyayı dolaştırıyor.

Belçikalı bir gazeteci olan Tenten, köpeği Milu’yla birlikte çıktığı her tehlikeli serüvende kahramanca işlere imza atar. Dünyanın her yerine, hatta Ay’a bile gider. Düştüğü tehlikeli durumlardan zekâsı ve şansıyla kurtulur. Dizinin farklı kitaplarında Tenten’e alaycı ve kaba kişiliğiyle Kaptan Haddok, icatlarıyla Profesör Turnösol ve sakar dedektifler Dupond ve Dupont eşlik eder.

Gerçek ya da kurgusal bir mekânda, mükemmel ayrıntılarla anlatılan serüvenler Hergé’nin kusursuz çizgileriyle birleşerek bir çizgi romandan fazlasını veriyor.
Çevirilerini Sema Kuray‘ın yaptığı Mavi Lotus ve Kırık Kulak raflardaki yerini aldı bile. Keyifli okumalar dileriz.

    

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

G.R.R. Martin’den “Gece Kuşları” Raflarda

Stefan Zweig

Novella Çağında Stefan Zweig Yeniden