in ,

Disney+ Türkiye’nin Abone Sayısı Ortaya Çıktı: Netflix’i Tedirgin Edecek Rakamlar

Disney+ Türkiye abone sayısı ortaya çıktı. Henüz 2 aydır var olan yayın servisi, 2 milyon aboneyi geçerek Netflix’e önemli bir rakip olduğunu kanıtladı.

Disney Plus Türkiye Abone Sayısı
- Reklam -
- Reklam -

Disney Plus Türkiye abone sayısı ortaya çıktı. 2 aydır yayında olan servis, daha şimdiden 2 milyon aboneyi geçmiş durumda. 6 yıldır ülkemizde bulunan Netflix ise 3.5 milyon aboneye sahip.

Uydu üzerinden yayın yapan televizyon kanallarının her geçen gün daha az izlendiği ve Smart TV, akıllı telefon, tablet ve dizüstü gibi cihazların daha da yaygınlaşmasıyla neredeyse herkesin abone olduğu dijital yayın servisleri arasındaki rekabet kızışıyor. İlk çıktıklarında bilindik kanallarla mücadele eden platformlar şimdi ise onları çoktan geride bırakmış ve kendi içlerinde bir yarışa dönmüş durumda. Sayıları çoğaldıkça rekabetin de arttığı platformlar, fiyat politikası, orijinal içerikler ve elbette güçlü bir arşiv ile aboneleri kendilerine çekmeye çalışıyorlar.

Ülkemizde 2016’dan beri yayın hayatına devam eden Netflix, globalde olduğu gibi Türkiye’de de en çok abone kitlesine sahip olan platformların başında geliyor. Yayın devi dünyada ve özellikle Amerika’da birçok farklı platform ile mücadele etse de ülkemizde kendisiyle yarışan platformlar BluTV ve Amazon Prime Türkiye’ydi. Ancak elbette hem içerik hem de abone anlamında Netflix’e yetişme şansları hiçbir zaman olmadı. Fakat Disney Plus Türkiye’nin 14 Haziran 2022’de resmi olarak yayın hayatına başlamasıyla işler değişti.

- Reklam -

Disney Plus Türkiye Abone Sayısı Hedefi Yılbaşına Kadar 3 Milyon Olması

Disney Plus Türkiye Abone Sayısı

TV100’den Birsen Altuntaş’ın haberine göre Disney Plus Türkiye abone sayısı ile oldukça mutlu günler geçiriyor. Daha şimdiden 2 milyon abone kazanan yayın servisinin Türkiye ofisinde geçen günlerde bir kutlama yapılmış. Doğru reklam politikası ve genel izleyici bazında dikkat çekici dizilerin hazırlanmasının bu rakamda büyük etkisi olduğu düşünülüyor.

Disney+ Türkiye yöneticileri, kısa süreli başarılarının ardından kanal genel yönetiminin Türkiye’ye özel ek bütçe ayıracağı da konuşuluyor. Böylece ülkemizde hızla büyüyen platformun zaten arka planda geliştirilmekte olan yerli yapımları haricinde birçok yeni içeriğin de geleceği tahmin ediliyor. Türkiye yönetimi ise 2023 başına kadar abone sayısını 3 milyona çıkartmayı hedefliyor.

- Reklam -

Netflix’in 3.5 milyon gibi bir aboneye 6 yıllık bir sürede ulaşmasının yanında Disney+’ın yarısından daha fazla bir sayıya sadece 2 ayda ulaşması elbette oldukça büyük bir başarı. Ancak fiyat politikası, özellikle Engin Akyürek’li Kaçış dizisiyle başladıkları yerli içeriklere Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar, Ata Demirer, Halit Ergenç, Cansu Dere, Timuçin Esen, Aras Bulut İynemli, Can Yaman, Burak Deniz, Buğra Gülsoy, Aslı Enver, Demet Özdemir ve Hande Erçel gibi isimleri de eklemeleri sosyal medyada çok iyi bir pazarlama stratejisi olarak görülüyor. Yanı sıra Star Wars, Marvel ve elbette klasik Disney içerikleri, Lost ve Buffy the Vampire Slayer gibi sevilen dizilerin de haklarını almaları bu sayının daha da artmasına sebep oluyor.

Disney’in dijital yayın servisi Netflix’i sadece ülkemizde değil globalde de tedirgin ediyor. Son çıkan bir raporda şirket bünyesindeki dijital servislerin toplam abonesinin, Netflix’i geride bıraktığı görüldü.

Disney Plus Türkiye’nin kısa sürede bu kadar çok abone kazanmasını neye bağlıyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

16 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for sultiderler sultiderler dedi ki:

  Abone sayısı görünenden daha fazla, çünkü aynı hesabı dört kişi kullanıyor. Biz dört kişi birleşip tek hesap üzerinden yıllık abonelik almıştık mesela. Platformda eski içerikler ağırlıklı olmasına rağmen durum böyleyse, Netflix bitmiş :slight_smile: Netflix aboneliğimi son zamlardan sonra sonlandırmıştım. Pahalı, içerik yönünden tekrara düşen, dönem dizilerine bile sjw bulaştıran çekilmez bir yer haline gelmişti…

 2. Avatar for cankutpotter cankutpotter dedi ki:

  Daha açılmadan önce bile başarılı olacakları belliydi. Televizyonlara verdikleri reklamlar, sosyal medyada kendilerini sürekli duyurmaları bunun garantisini veriyordu zaten.
  Fiyat ve içerik konusunda da gayet doyurucu olduğunu düşünüyorum. Zamanında Netflix’i Marvel dizileri için almıştım, şimdi onlar da Disney +'da. :joy:
  Sanırım yakında HBO Max da gelecek. Apple TV’den ses yok bir tek. Eh, rekabet iyidir, bizlere yarar. :slight_smile:

 3. Avatar for ohyespatates ohyespatates dedi ki:

  2 ayda bu rakam çok çok iyi. Bu tablo Netflix’in Türkiye’de bitmeye yakın olduğunu gösterdi bana. Netflix artık bu konuda ders çıkarmalı. Türkiye’ye geldiği ilk günden beri Futurama’nın eklenmesi için bir sürü mail attım ama hepsi cevapsız kaldı. Disney Plus, Futurama’yı getirmiş bile.

  @cankutpotter En iyi ihtimalle 2 sene HBO Max Türkiye’ye gelmez. Globalde Discovery ile birleşip yeni platform oluşturacak. Bize daha geç gelir. Ülkemizde de Blu TV ile Discovery ortak.

 4. Avatar for Tilqi_Gin Tilqi_Gin dedi ki:

  Öyle bir reklam kampanyası yürüttüler ki çok da şaşırmadım şahsen. 2 reklamdan biri Disney + Türkiyeydi bir ara.

 5. Avatar for Artorias Artorias dedi ki:

  İçerik çok az. Türkiye kütüphanesi genişlerse yıllık alırım ben de.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

11 cevap daha var.

Salman Rüşdi saldırı

Şeytan Ayetleri’nin Yazarı Salman Rüşdi Bıçaklı Saldırıya Uğradı

düzenleyiciler film stephen king the regulators

Stephen King’in “Düzenleyiciler” Romanı Film Oluyor