in

Dünyalar Savaşı’ndan Uyarlanacak Yeni Bir Dizi Geliyor

BBC, aralarında H. G. Wells’in Dünyalar Savaşı romanından uyarlanacak üç bölümlük bir dizinin de olduğu yeni projelerini açıkladı!

Dünyalar Savaşı Dizi Uyarlaması

Dizinin gelecek baharda izleyicilere ulaşacak şekilde çekilmesi planlanıyor. Ve öyle görünüyor ki eserin diğer uyarlamalarının aksine bu kez olaylar orijinaline uygun şekilde Viktorya Devri’nde geçecek.

Dizi, daha önce Susanna Clarke’ın Viktorya Devri’ni konu alan fantastik romanı Jonathan Strange ve Mr Norrell’in uyarlamasını hazırlayan ve birçok Doctor Who bölümünde parmağı olan Peter Hartness tarafından yazılacak.

H.G. Wells tarafından kaleme alınan Dünyalar Savaşı, gökyüzündeki yıldız kaymalarını izlerken Marslı işgalcileri taşıyan devasa metal araçları fark eden isimsiz bir anlatıcının gözünden aktarılıyor. Uzaylılar toplanan insanlara saldırıp gezegeni fethetmeye başlıyorlar.

1898 yılında yayımlanmasından bu yana Dünyalar Savaşı’nın, birçok sinema, televizyon ve radyo uyarlamaları yapıldı. Ancak tek bir istisna dışında hepsinde olayın geçtiği zaman ve koşullar orijinalinden farklı olacak şekilde güncellendi. Örneğin 1953 yapımı film Güney Kaliforniya’da geçerken, 2005 yapımı Steven Spielberg filminde mekân olarak New York uygun görülmüştü. Hatta Orson Welles’in 1938 tarihli ünlü radyo oyununda bile olayın geçtiği yer ABD olacak şekilde değiştirilmişti. Romanın aslındaki mekân ve zamanda geçen tek yapım ise ucuz bütçeli bir video film çalışmasıydı.

İstilâ edebiyatı olarak adlandırılabilecek yeni bir hareketin doğmasına öncülük eden Dünyalar Savaşı’nın bilimkurgu alanındaki önemi nedeniyle orijinal hikâyenin geçtiği zamana sadık kalan yeni bir projenin anlamı büyük. Viktorya Devri’ni ve dönemin İngiltere’sini H.G. Wells’in açtığı pencereden izlemek bir hayli ilginç olacak.

Mümin Can

Mümin Can 1989 yılında dünyaya geldi. Mitoloji, tarih, edebiyat üzerine okumayı, yazmayı ve sohbet etmeyi sever. Bunun yanında bir kimya mühendisi olarak bilim ve teknoloji dünyasını da takip etmeye çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sedat demir e atolye

Sedat Demir’le E-Atölye Yeni Dönem Kayıtları Başlıyor!

Jules Verne - Zaman Kapsülü

Jules Verne’in Zaman Kapsülü Bulundu