Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Gelişme: Sör Ian McKellen Tekrar Gandalf Mı Oluyor?

Sör Ian McKellen, yeni çekilen Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf rolünü canlandırmaya devam etmek istediğini açıkladı.

Bildiğiniz gibi şu son birkaç aydır Orta-Dünya hayranlarının gündemini Amazon tarafından çekileceği açıklanan yeni Yüzüklerin Efendisi dizisi meşgul ediyor. Daha ortada senaryo bile yokken oyuncu kadrosunu seçmek yapımcıların akıllara bile gelmiyordur muhtemelen. Ama Tolkien hayranları olarak biz şimdiden yakıştırmalarımızı şöyle bir düşünmeye başladık bile. “Şu şu oyuncu olsun, bu da bu olsa çok yakışır.” Tahmin edebileceklerimizle merakımızı ateşleyebiliyoruz. Ama iş tahmin edemeyeceklerimize gelince hemen eski kadroyu buluşturuveriyoruz kafamızda. Bunlardan biri de Gandalf.

Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde bu rolü usta oyuncu -muhtemelen gerçek hayatta da bir ak büyücü- Sör Ian McKellen canlandırmış ve âdeta Gandalf’la bütünleşmişti. Hatta neredeyse John Howe’un meşhur Gandalf illüstrasyonundan fırlamış gibiydi. Öyle ki bu çalı kaşlı, beyaz sakallı ve huysuz büyücüyü başka türlü gözümüzde canlandıramaz olmuştuk. Kendisi daha sonra, Hobbit‘in sinemaya uyarlanacağı duyurulduğunda Gandalf’ı bir kez daha canlandırmak istediğini söyleyerek serideki oluşabilecek büyük bir boşluğu doldurmuş ve yüreklerimize su serpmişti.

Şimdiyse Yüzüklerin Efendisi hayranları ve hatta oyuncularını bile ikiye bölen bir dizi geliyor. Bu durumda o da bir kez daha Gandalf’a hayat verecek mi, öteki türlü Gandalf’ı kim oynayacak? Sör Ian McKellen olmazsa olur mu?

Bu tarz sorular Graham Norton’ın da aklına gelmiş olacak ki BBC Radyo 2‘ye konuk olan Sör McKellen’a sormadan edememiş ve onun bu konudaki fikrini almış: “Amazon şu sıralar bir Yüzüklerin Efendisi dizisi çekiyor. Ama can sıkıcı bir durum olmaz mı şimdi, yani etrafta başka bir Gandalf olacak olması?

McKellen, “Başka Gandalf mı, o ne demek?” diyince Norton da dizide yer alıp almayacağını soruyor.

“Henüz evet demedim çünkü kimse sormadı. O rolü başka birinin oynayacağını mı düşünüyorsun? Gandalf 7000 yaşından fazla olabilir ama ben daha o kadar yaşlanmadım.”

Yani sizin anlayacağınız McKellen Gandalf’tan vazgeçemeye niyetli değil. Ve bir teklif geldiğinde bu rolü bir kez daha oynamayı kabul edeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. Tabii bu aynı zamanda Amazon’a yakılan bir yeşil ışık anlamına da geliyor.

GÖZ ATIN  J.R.R. Tolkien'in Resmi Biyografisi Ön Siparişte!

Öte yandan filmlerde Gollum‘a hayat veren Andy Serkis tam tersi yönde bir demeç vermiş:

Yüzüklerin Efendisi evrenine geri dönmek isteyip istemediğimden emin değilim. Hayatımın çok büyük bir bölümünü o işe adamış gibi hissediyorum. Sanırım (böyle bir teklif yapılırsa) size iyi şanslar derdim. Ayrıca yeni yüzleri görmenin iyi bir şey olduğunu düşünüyorum.

Dizinin akıbetini öğrenmek için Rıhtım’dan ayrılmayın; haberler bir bir yolunu buluyor burada.
Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. İyi ki blues, elektrogitar, kamera, 1970 yılı, bilimkurgu, "Kuzgun" ve turuncu var. Bolca okurum çünkü kitaplar olmadan hayat zaten sıkıcı. Dante'nin "Komedyası"yla girdiğim dünyada Samuel T. Coleridge'ın "Yaşlı Denizcinin Ezgisi"yle devam ettim. Uzak doğu sinemasına, genel olarak da sinemaya aşığım. Zaman makinesi bulup önce İngiltere'ye gidip H. G. Wells’le, oradan da Japonya'ya gidip Akira Kurosawa'yla tanışabileceğime inancım tam. Ölmeden önce Japonya’yı görmek istiyorum. Şu an yaptıklarımın çoğunu ileride Japonya'da yaşamak için yapıyorum, çünkü -önceki hayatımda feodal lord olmamdan kaynaklı da olabilir- bir şekilde ruhum oraya bağlı.

PORTAL YORUMLARI

 1. Okan Akıncı dedi ki:

  Ya hani bu adam Hobbit’ten sonra “Gandalf’ı daha fazla canlandırmayı düşünmüyorum” demişti?

  1. Mustafaizmirli dedi ki:

   Naz yapıyormuş demek ki:)

 2. Selcen Yağız dedi ki:

  Madem ki çekilecek muhakkak Ian Mckellen oynamalı. Başka Ganfdalf mı olurmuş, saçmalamayın. Tabi ben hala birinin çıkıp ‘şaka yaptık lan ne dizisi’ demesini bekliyorum ama neyse artık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yüzüklerin Efendisi Dizisinde Gelişme: Sör Ian McKellen Tekrar Gandalf Mı Oluyor?

Sör Ian McKellen, yeni çekilen Yüzüklerin Efendisi dizisinde Gandalf rolünü canlandırmaya devam etmek istediğini açıkladı.

Başa dönün