in

“Kurşun Kalem”in Yeni Sayısında Sanatta Fantazya Dosyası Var!

3 aylık edebiyat dergisi Kurşun Kalem, 9. yaşını “Sanatta Fantazya” temalı sayısıyla kutluyor.

9 yaşına basan “Kurşun Kalem” dergisi, 3 aylık periyotlarla okurlarının karşısına çıkmaya devam ediyor. Derginin Ekim-Kasım-Aralık sayısında ise geniş bir fantazya dosyası yer alıyor.

Bir önceki sayısında “Sanatta Korku” adıyla başarılı bir dosyaya imza atan derginin bu yeni sayısının içeriği de yine bir hayli zengin.

Dergiye katkıda bulunan isimlerden bazıları ve yazı başlıkları ise şöyle:

Meliha Akay – “Sanat ve Fantazya”

Galip Dursun – “Kara Fantazya”

Eda Demir – “İngiliz Edebiyatında Fantastik Kurgu”

Özgür Sürek – “Bir Fantazya Türü Olarak Gotik İngiliz ve Amerikan Edebiyatından İki Yazar”

Nalan Yılmaz – “Borges’siz Fantazya Olmaz”

Gülseren Mungan “Stephen King Doktor Uyku”

Çok geniş bir yelpazeyle okura sunulan “Sanatta Fantazya” dosyasında bunlar haricinde başka önemli isimler ve konu başlıkları da bulunmakta.

Zeynep Çolakoğlu’nun hazırladığı soruşturmada karşımıza Türkiye’nin önde gelen fantazya yazarları çıkıyor. Barış Müstecaplıoğlu, Doğu Yücel, Ebruğ Kaya, Erkan Karakiraz, Işıl Beril Tetik, Hakan Bıçakcı, Yiğit Değer Bengi, Göktuğ Canbaba ve Özgün Muti gibi isimler şu sorulara yanıt arıyor:

Fantastik edebiyat neden kaçış edebiyatı olarak suçlanır? Başka bir dünya mümkün mü? Fantastik/bilim kurgu türünde başka bir dünya adına yapılmış en iyi çıkış hangisidir? Ütopya/ distopya edebi türü kadın sorununa nasıl yaklaşıyor? Kadın nasıl temsil edilir?

Yine arşivlik bir sayıya imza atan Kurşun Kalem Dergisi, yeni yıla kadar raflarda kalmaya devam edecek.

Oyla!

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başka Bi’Kitap Deneyimi Mümkün! | Kayıp Rıhtım’a Özel İndirim Fırsatıyla

Can Avar ve Arkadaşlarının Maceraları “Gizemli Karanlık Sinema” İle Devam Ediyor