in

Türkiye’de Sansüre Takılan Netflix Dizisi İspanya’da Çekilecek: “If Only”

Tam sete çıkacağı sırada eşcinsel karakter içerdiği için RTÜK’ten uyarı alan, ardından da Netflix tarafından iptal edilen Şimdiki Aklım Olsaydı dizisi “If Only” adıyla İspanya’da çekiliyor.

If Only Şimdiki Aklım Olsaydı Netflix
- Reklam -
- Reklam -

Popüler dijital yayın platformu Netflix ile RTÜK arasındaki ipler, geçen yıl bir hayli gerilmişti. Tam da sete çıkacağı sırada, RTÜK’ten gelen talep üzerine iptal edilen Ece Yörenç imzalı Şimdiki Aklım Olsaydı dizisi İspanya’da çekilecek. If Only (Si lo hubiera sabido) adı ile hayata geçecek yapım hakkında ilk detaylar açıklandı.

Dijital yayın platformları hakkında 2019 yılında yürürlüğe giren kararla birlikte RTÜK’ün denetleme hakkı çevrim içi mecraları da kapsamaya başladı. Netflix Türkiye de diğer birçok yayıncı gibi Türkiye’de yayın yapabilmek için gerekli olan lisans hakkını satın aldı ve denetleme kurulunun kararlarına tabi oldu.

Platformun 2021 yılında yayınlamayı planladığı Şimdiki Aklım Olsaydı dizisi, Özge Özpirinçci, Birkan Sokullu ve Burak Yamantürk gibi oyunculardan oluşan bir kadroya sahipti. Çağan Irmak tarafından yönetilecek olan yapım, tam da çekimler başlayacağı sırada “dizide eşcinsel karakter bulunması” gerekçesiyle RTÜK tarafından uyarılıyor. Netflix ve RTÜK’ün görüşmesinden sonra da kanal yapımı iptal ediyor. Serinin yaratıcısı Yörenç, daha önce verdiği demeçte bu kararı şirket prensipleri olarak açıklamıştı:

- Reklam -

“Şirketin sonraki projelerini de düşünerek orijinal senaryoda değişiklik yapılmasının kendi prensiplerine aykırı olduğuna kanaat getirdiği.”

İşte bu yapım, şimdi kendisine yeni bir yuva bulmuş durumda. Ece Yörenç’in yaratıcılığını üstlendiği yapım If Only adıyla İspanya’da dizi oluyor. Irma Correa’nın ekrana uyarlayacağı dizinin başrolünde yer alacak isim ise Megan Montaner (Sin identidad, 30 Monedas) oldu.

Megan Montaner if only
Megan Montaner

İspanyol kanal Boomerang TV, If Only’nin yapımcılığını üstlenecek. Serinin çekimleri ise bu yıl içerisinde başlayacak.

Dizinin en ilginç yanı ise aslında Türk bir yaratıcıya sahipken başka bir ülkenin orijinal yapımı haline gelmesi oldu. Bütün bu tartışmaların ardından serinin akıbeti nihayet belli oldu.

Ece Yörenç, If Only Dizisinde Daha Önce “Fatmagül’ün Suçu Ne?”yi İspanya’ya Uyarlayan İsim ile Çalışıyor

Variety’ye verdiği söyleşide Ece Yörenç sıkıntılı süreci yeniden anmak durumunda kaldı:

- Reklam -

“Kültür Bakanlığı ülke imajına göre bir diziyi iptal etme gücüne saip. Bu gücü daha önce kullanmamışlardı. Ancak açık bir neden göstermeden bu gücü bizim üzerimizde uyguladı. Bu kararın ardında yapımda bir eşcinsel karakter olması olduğunu da biliyoruz. Kendi ahlaki normlarına uyum sağlayarak senaryoyu değiştireceğimizi umut ettiler. Ama ne ben ne de Netflix senaryoda değişiklik yapmayı kabul ettik. Sonunda diziyi iptal ettik. Şimdi her şey çok heyecan verici ve bana enerji veren bu projeye odaklanmak istiyorum. Geçmişi unutmak istiyorum.”

Yapım için pek çok ülkeden teklif aldıklarını belirten Yörenç, en büyük ilgiyi Netflix İspanya’nın gösterdiğini söyledi. Ayrıca seriyi uyarlayacak olan Irma’nın, daha önce Yörenç’in Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisini Alba adıyla ekrana taşıması da bu kararda etkili olmuş.

netflix abone sayısı

Netflix, daha önce de Aşk 101 (Love 101) dizisindeki bir karakterin eşcinsel olacağı iddialarının ortaya atılmasıyla yapım bazı kesimlerce eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Kanal, bu iddiaları yalanlamış yayınlanan dizide de eşcinsel bir karakter yer almamıştı.

Konu hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Variety

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MelihAntepli MelihAntepli dedi ki:

    Televizyon dizilerinde kadına her türlü hakaret, işkence yapılabiliyor sıkıntı yok ama eşcinsel bir karakter var diye sıkıntı çıkıyor :rofl:

  2. Avatar for decoder decoder dedi ki:

    Dijital platformlar aslında istenilen şekilde izlenebilse ne güzel olur.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

yeni etçil dinozor Llukalkan aliocranianus

Yeni Bir Etçil Dinozor Keşfedildi: Adının Anlamı “Korku Salan”

ursula k. le guin hernes

Ursula K. Le Guin’in Denizyolu Kitabındaki Herneler Öyküsü Kendi Kitabına Kavuştu