in

Merlin 6. Sezon ya da Sinema Filmi Neden Gelmedi?

Merlin 6. sezon ya da bir devam filmi neden hiç gelmedi? Serinin yaratıcıları katıldıkları etkinlikte merak edilenleri yanıtladı.

King Arthur Merlin
- Reklam -
- Reklam -

2008 yılında başlayan ve 5 sezonda kendisine geniş bir hayran kitlesi yakalayan Merlin dizisinin final bölümü üzerinden neredeyse 8 yıl geçti. Ancak hayranlar hâlâ Merlin 6. sezon beklentisi içerisinde. En azından bir spin-off dizi ya da sinema filminin gelmemiş olması oldukça şaşırtıcı. Dizinin yaratıcıları bu sorulara yanıt verdikleri bir etkinliğe katıldı.

2012 yılında toplamda 65 bölüm sonra final yapan Merlin dizisi, arkasında pek çok öfkeli hayran bıraktı. İzleyiciler yapımın hâlâ bu denli popülerken iptal edilmesine anlam veremiyordu. Üstelik final de çoğu izleyici tarafından pek beğenilmemiş, hatta “aceleye getirilmiş gibi” bulunmuştu. Şimdilerde alışık olduğumuz imza kampanyaları, o dizi için de uygulanmış; pek çok sosyal medya grubunda yapımın dönmesi için etkinliklere imza atılmıştı. Nihayetinde İngiliz dizisinin bir şekilde geri döneceğine dair tüm umutlar yitirildi.

Merlin BBC One

- Reklam -

Dizinin dijital yayın platformu Netflix’teki yerini alması, yapımı yeniden gündeme taşıdı. Merlin hem eski ve sadık izleyicilerini hem de yepyeni kitleleri ekran başına toplamayı başardı. Serinin yaratıcılarından Johnny Capps ve yapımcı/yazarlarından Julian Murphy, Radio Times’ın soru cevap etkinliğinde merak edilen soruları yanıtladı.

Merlin 6. Sezon Gelecek mi Beklentileri ve Bir Sinema Filmi İhtimaline Dair

Dizinin yaratıcıları, 6. sezon ihtimalinden çok bir Merlin filmi olasılığı üzerinde durduklarını saklamıyor. Filmi yapmaya çok fazla yaklaşamamış olsalar da, böyle bir arzularının olduğunu doğruluyorlar.

Capps, “Ne zaman, nasıl yapacağımızı, hikâyenin ne olacağını ve çok daha fazlasını,” konuştuklarını söylüyor.

Merlin 6. Sezon Gelecek mi?

Dizinin çağdaş bir Merlin ve Kral Arthur uyarlaması olduğunu belirten Capps; dizide büyüleyici, eğlenceli ve karmaşık bir ilişkileri olduğunu ve hayalini kurdukları filmin kalbinin de bu yapılardan oluşması gerektiğini vurguluyor.

Guy Ritchie’nin Kral Arthur Filmi İşleri Zora Sokmuş

Ancak tüm fikirler bir yana 2017 çıkışlı Guy Ritchie’nin King Arthur: Legend of the Sword filminin o yıllarda geliştirilme aşamasında olması, ekibi yapım için film şirketi bulmak konusunda zora düşürmüş.

Ayrıca, olası filmin o sıralar devam eden mevcut TV dizisine zarar vermesinden de korkulmuş. Capps, Merlin’in o dönem dünyanın her yerinde önemli bir dizi olduğunu hatırlatıyor.

Murphy ise, “Bir film yapacak olursanız dizinin gidişatını beklemeniz gerekiyor,” diye söze katılıyor.

Merlin

- Reklam -

Film yapmanın oldukça uzun bir süreç olduğunu söyleyen Capps, dizi bittikten sonra bütün oyuncuların başka yapımlara dağıldığını ve sürecin bu sebeple imkânsız bir hale geldiğini de söylüyor.

Merlin 5. Sezon Sonrası Zirvede Bırakmak

Yine de ikili, Merlin bir film olsaydı bile dizi hikâyesinin finaline müdahale edilmeyeceğini belirtiyor. Capps, “Diziyi her zaman 5 yıl olarak gördük. Oyuncuları daha fazlası için zorlayamazdık,” diyor.

Diziyi büyük bir aşkla çektiklerini söyleyen Capps, her yıl ortaya çıkartılan 13 bölüm sonrası bütün ekibin oldukça yıprandığını açıklıyor ve ekliyor: “Diziyi zirvede bırakmaya karar verdik ve yavaş yavaş izleyici kitlesini yitiren yapımlar gibi olmak istemedik.”

5. sezonun final için doğru olduğu ve 6. sezonun hiç düşünülmediği de bir not olarak düşülüyor. Chapps sözlerini, “Bir gün birisi gelip Merlin efsanesinin olağanüstü malzemesini alıp yeni bir şey inşa edecek,” diyerek noktalıyor.

Merlin rolünde Colin Morgan, Kral Arthur rolünde Bradley James, The Dragon seslendirmesinde John Hurt, Morgana rolünde Katie McGrath ve Gwen rolünde Angel Coulby’yi gördüğümüz Merlin dizisi bir döneme damgasını vurmuştu.

Merlin Oyuncuları
Merlin Oyuncuları

Yapımcıların açıklamaları, dizinin en başından beri 5. sezon olarak planlandığı ve 6. sezon için bir girişimin olmadığını ortaya çıkartıyor. Ancak işler biraz daha yolunda gitseydi, aynı evrende geçen bir Merlin filminin beyaz perdeye gelme ihtimalini de gözler önüne seriyor.

İngiltere’de BBC One, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise SyFy ekranlarında yayınlanan; şimdilerde ise Netflix üzerinden tüm dünyada izlenebilir durumda olan Merlin’e dair son gelişmeler işte böyleydi.

Peki sizin böyle bir beklentiniz var mıydı? Sizce yapım olması gerektiği gibi mi sonlandı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Leverage Dizisi Yeniden Çekilmeye Hazırlanıyor

Kaynak: Radio Times

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for eleutheiros eleutheiros dedi ki:

  Bu dizi büyülü bir diziydi. Hayır konusundan bahsetmiyorum kendisinden bahsediyorum. Dizide o kadar saçmalıklar oluyordu ki her bölüm ben bu diziyi neden izliyorum diye iç hesaplaşmalar yaşıyordum. Ancak bir şekilde kendisini izlettiriyordu benim gibi iki arkadaş daha vardı aynı şekilde düşünen ama izlemeyi bırakamayan.

  Bir de Kral Arthur’u oynayabilecek en iyi aktör oynarken, Gwen olabilecek en kötü aktris oynuyordu dizide.

  Daha fazla uzatmamaları hayırlı olmuş açıkçası. Dizinin bittiği gün büyüden kurtulmuş oldum

 2. Avatar for Merve_Sasti Merve_Sasti dedi ki:

  Ben hala ümit ediyorum merlin 6 kesin olarak gelmeli şuan zaten çoğu kişi çalışmıyor şimdi anlaşmalar sözleşmeler yapılabilir yada 1 bölüm film yapılsın bizi tatmin eden bir final ile bitirelim diziyi finalde ejderhanın dediği gibi Arthur albionun en ihtiyaç duyduğu anda geri gelicekti bence gelmesinin tam zamanı dünyada bu kadar sorun varken onun gelmesi herkesi sevindirir. Merlini hala çok seviyor ve herkese izletiyoruz onlarda beğeniyor çok geniş bir kitleye sahip lütfen sesimizi duyun ve bize yine merlini verin 1 bölüm film olsa bile lütfen bizi görmezden gelmeyin merlin bize çok şey öğretti basit bir dizi değil o gerçekten büyüleyici bir dizi. Olumsuz yorum yapanlarda bu dizinin eski bir dizi olduğunu anlamaları lazım o zaman teknoloji ne kadar gelişmişti ki şimdi saçma yorumlar yapıyorlar merlin çok iyi bir dizi lütfenn sesimizi duyun ve bize cevap olarak merlini verin

 3. Avatar for Husey Husey dedi ki:

  Finali yerinde ve güzeldi. İlk çıktıgın zamanlar bilmem kaç yıl önce izlemiştim. Sonuna göre film ve dizi devamı yapılsaydı çok kötü olurdu bunun da nedeni modern yapım büyü ve merlin temalı filmlerden ötürü.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Spider-Man 3 Doctor Strange 2 Thor: Love and Thunder

Spider-Man 3, Doctor Strange 2 ve Thor: Love and Thunder Filmlerinin Vizyon Tarihi Değişti

Ryan Reynolds Free Guy 2

Ryan Reynolds ve Free Guy Yönetmeni Zaman Yolculuğu Filminde Buluşuyor