in

Belgesel Tadındaki Ödüllü Eser “Atmaca’nın A’sı” Bizlerle

Helen Macdonald’ın atmacasıyla geçirdiği bir yılı konu alan ve BBC tarafından belgesel olarak da yayımlanan bol ödüllü eser, Monokl Yayınları etiketiyle raflarda.

Son yıllarda popüler yahut kült olan kitapların sinema uyarlamalarıyla karşılaşmamızın sıklaştığı malum. Hatta uyarlanan eserlerin satış grafiğinin de yükseldiği hali hazırda bilinir, film afişlerinin kitap kapakları olması da cabası! Çoğunlukla pazarlama stratejisiyle yapılan bu çalışmalara kızsak da beğendiklerimizin varlığı da yadsınamaz bir gerçek. Beğenme ve beğenmeme gibi öznel konuları bir kenara bırakıp, pazarlama sektörünün etkisini daha az gösterdiği belgesellerden bahsedelim. Hatta kitap uyarlaması olan tek bir belgeselden bahsedelim desek daha doğru olacaktır. Adı “Atmaca’nın A’sı: Yeni Bir Bölüm”

Belgesel, hem Helen Macdonald’ın romanından uyarlanmış olması hem de yazarın başrol oyuncusu rolünde bulunması gibi yönleriyle dikkatleri üstüne çekiyor. Helen ve atmacasının beraber geçirdiği bir yılı konu alan bu duygu yüklü eser okuyucuların beğenisine 2013 yılında sunulmuş. Ardından Samuel Johnson ve Costa Yılın Kitabı ödüllerini kazanmış. En son BBC Two kanalının beş yüzden fazla bölümü bulunan ve Emmy dahil birçok ödüle sahip en prestijli serilerinden olan Natural World’ün çatısı altında yayınlanmış.

Bu gelişmelere seyirci kalmayan ve son yıllarda yayımladıkları kitaplarla dikkatleri üstüne çeken MonokL Yayınları da bu değerli kitabı “Atmaca’nın A’sı” ismiyle dilimize kazandırdı.

Eserin tanıtım yazısı şöyle:

“Ben ölü sülünü tutan çakıra (atmacaya) bakarken, onun vahşi gözleri de benimkilere kenetleniyor. Büyülenmiş gibiyim. Ne hissetmeyi beklediğimi bilemiyorum. Kana susamışlık? Vahşet? Hayır. Öyle bir şey yok. Her yerimde içine daldığım böğürtlenlerden kalma diken çizikleri, kalbimde adını koyamadığım bir sızı var. Havada parıltılı bir sis. Kuru. Pudra gibi. Çakıra, sülüne, çakıra bakıyorum. Ve her şey değişiyor.

Çakır artık şiddet ve ölümü temsil eden bir şey değil. Bir çocuk olmuş. Bu beni derinden sarsıyor. Yalnızca bir çocuk. Kim olduğunu, ne için yaratıldığını yeni öğrenmiş bir çakır yavrusu. Eğiliyorum ve bilinçsizce, çocuğunun akşam yemeğini yemesine yardım eden bir anne gibi, ben de çakırla birlikte sülünün tüylerini yolmaya başlıyorum. Çakır için. Yemeye başladığında da topuklarımın üstüne oturup izliyorum, yemesini izliyorum. Tüyler havalanıyor, çalılardan aşağı uçuşup örümcek ağlarıyla dikenli dallara takılıyor. Mabel’ın parmaklarında parlayan kanlar pıhtılaşarak kuruyor.

Zaman geçiyor. Kutsayan bir güneş ışığı. Deve dikenlerini savuran bir rüzgâr gelip geçiyor. Sessizce ağlamaya başlıyorum. Yanaklarımdan aşağı yaşlar süzülüyor. Sülün için, çakır için, babam ve onca sabrı için, bir çitin yanında durup kuşların gelmesini bekleyen o küçük kız için.”

“Bir içim su. Elimden bırakamadım.”
– Mark Haddon

“Okuduğum kitaplar içinde en sihirlisi.”
– Olivia Laing

“Atmacanın A’sı yayımlanır yayımlanmaz bir klasiğe dönüştü.”
– Dwight Garner

“Atmacayı öylesine canlı anlatıyor ki Atmaca fiziken yanı başınızda beliriyor, gözlerini size dikiyor.”
– Lev Grossman, Time

“Bu yıl okuyacağınız en sevimli kitap. Bir kuşu bundan böyle sadece bir kuş olarak göremeyeceksiniz.”
– Jason Sheeler

Çevirmenliğini Kıvanç Güney’in üstlendiği 304 sayfalık eseri fiziksel ve sanal mağazalardan temin edebilirsiniz.

Oyla!

Mustafa İzmirli

1986 Kırcaali doğumluyum. Kırcaali, İzmir, Ankara ve Bolu gibi bir yol haritam oldu. Bu yolculukta Veteriner Hekim oldum ve çalışmaya başladım. Evlendim ve şeker mi şeker kızım dünyaya geldi. Aynı zamanda bilimkurgu ve fantastik eserler arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir yolculuğum var. Çok sevdiğim eşim ve biricik kızım Asu ile günümü gün ederken edebiyatın gel-git etkisiyle kendimi Kayıp Rıhtım'da buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitmeyecek Öykü Tekrar Raflarda

Kemik Saatler: Zamansızlığın İçinde Ruhun Ölümsüzlüğüne Hakim Olmak