in ,

Rıfat Ilgaz’ın Oğlu ve Çınar Yayınları’nın Kurucusu Yazar Aydın Ilgaz Yaşamını Yitirdi

Aydın Ilgaz hayatını kaybetti. Rıfat Ilgaz’ın oğlu ve aynı zamanda Çınar Yayınları’nın da kurucusu olan yazar 82 yaşındaydı.

Aydın Ilgaz Hayatını Kaybetti: Rıfaz Ilgaz'ın Oğluna Veda

Aydın Ilgaz hayatını kaybetti. Türk şair, romancı ve öykü yazarı Rıfat Ilgaz’ın oğlu olan 82 yaşındaki yazar, aynı zamanda Çınar Yayınları’nın da kurucusu ve sahibiydi.

Sabah saatlerinde yaşamını yitiren Ilgaz için Çınar Yayınları’nın sosyal medya hesabında şu sözlere yer verildi:

“Yayınevimizin kurucularından yazar Aydın Ilgaz’ı kaybettik, çok üzgünüz.”

Kırmızı Kedi Yayınevi de paylaştığı başsağlığı mesajında şunları yazdı:

“Çınar Yayınları’nın kurucusu değerli ağabeyimizi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Başta ailesi olmak üzere sevenlerine ve okurlarına başsağlığı dileriz.”

Aydın Ilgaz ve Rıfat Ilgaz

Yayıncılar Birliği ise Ilgaz’ın ölümü hakkında şunları yazdı:

“Çınar Yayınları kurucusu, yayıncı ve yazar sayın Ilgaz’ın vefatını üzüntüyle öğrendik. Tüm sevenlerine, ailesine ve okurlarına başsağlığı dileriz.”

Aydın Ilgaz, Babasının Anılarını “Sınıf’ın Efsanesi” Kitabında Toplamıştı

Yaybir yazarın ölümünü, “Yazar, yayıncı, Çınar Yayınları’nın kurucusu Aydın Ilgaz vefat etmiştir. Ailesine, sevenlerine, okurlarına ve yayıncılık dünyasına başsağlığı dileriz,” ifadeleriyle duyurdu.

2 Mart 1940 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Aydın Ilgaz, Çınar Yayınları’nı babasıyla birlikte 1983 yılında kurmuştu. Babasının ölümünden sonra da yayınevinin başında kalmaya devam etti. 2004 yılında Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı ve Sınıf kitaplarıyla ilgili anılarını Sınıf’ın Efsanesi başlıklı kitabında topladı. Ilgaz, düzenli olarak gerçekleştirdiği Rıfat Ilgaz etkinlikleriyle yazarı tanıtmaya ve hakkında konuşmalar yapmaya devam ediyordu.

Aydın Ilgaz Hayatını Kaybetti: Rıfaz Ilgaz’ın Oğluna Veda

Yazarın naaşı, yarın (20.12.2022) öğle vaktini müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Yazarla ilgili duygularınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilir, ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for alper alper dedi ki:

    Rıfat Ilgaz’ın yasaklı olduğu, tutuklandığı, eserlerini kimsenin basmadığı yıllarda Çınar Yayınları için babası Rıfat Ilgaz’ı da ikna edip deyim yerindeyse elini taşın altına soktu. Bu bile başlı başına kendisini iyi duygularla anmamız için yeterli bir gerekçe.

  2. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    Ruhu huzur içinde olsun, Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun …

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Avatar: The Way of Water Gişe Rakamları

Avatar 2 Hafta Sonu Açılış Rakamlarında Doctor Strange 2’nin Gerisinde Kaldı

Ayşe Şasa Kitapları

“Ah Güzel İstanbul”un Senaristi Ayşe Şasa’nın Kitapları Yeni Yayıncısını Buldu