in

Brandon Sanderson, 2019’da Fırtınaışığı Arşivi 4’ün Yanı Sıra Onlarca Yeni Kitap Yazacak

Brandon Sanderson önümüzdeki yıl kaleme almayı planladığı Fırtınaışığı Arşivi 4, Sissoylu 7 ve Alcatraz 6’nın yanı sıra bizi bekleyen bir sürü sürpriz projesinden bahsetti.

Fantastik edebiyatın son yıllardaki en üretken ve en yetenekli yazarlarından Brandon Sanderson kişisel internet sayfasından 2019’da bizi bekleyen yeni kitapları ve üzerinde çalışacağı projeleri açıkladı.

Yazarın uzun mu uzun açıklamalarında ilk sırayı Fırtınaışığı Arşivi Serisi‘nin dördüncü kitabı alıyor. Sanderson önümüzdeki senenin büyük bir bölümünü bu kitabı bitirmeye adayacağını ve çalışmalara ocaktan itibaren başlayacağını duyurdu. Ünlü yazar bu seriye dönmek için sabırsızlandığını ve bunun iyiye işaret olduğunu söylemiş çünkü genellikle Fırtınaışığı ciltlerinden birini tamamladığında kendini tükenmiş hissediyormuş. Bu uğurda ilk üç kitabı baştan sona tekrar okumuş ve hafızasını iyice tazelemiş.

Serinin her bir kitabının kendi içerisinde bir üçleme vazifesi görüp bir de kısa hikâye derlemesi (ara söz bölümleri) içerdiğini söyleyen Sanderson, bu durumun bir yandan kendisine ilginç yazma teknikleri kullanma imkânı sağladığını bir yandan da yazım işlemini çok zorlaştırdığını belirtmiş. Dördüncü ciltte bir süredir erteleyip durduğu bazı önemli olayları kaleme alacağını da sözlerine eklemiş. Bununla birlikte on kitaplık serinin ilk beş kitabı ayrı bir çağı, ikinci beş kitabıysa başka bir çağı anlatacak. Bu yüzden dördüncü ve beşinci cilde daha fazla önem göstermesi ve bazı şeyleri kesinliğe kavuşturması da gerekiyormuş (İyi haber.) Lâkin kitabın en erken 2020’nin sonbaharında basılmasını bekliyor.

Yazarın ikinci önemli projesi yeni bir Sissoylu cildi yazmak ve serinin dördüncü kitabı olan Kanun Alaşımı‘nda tanıştığımız Wax ile Wayne‘nin hikâyesini tamamına erdirmek. Ve bunu ne zaman yapacakmış biliyor musunuz? Fırtınaışığı Arşivi’ni yazarken bunaldığında, o kitaba ara verip rahatlamak için bunun üstünde çalışacakmış… Bu adamın “rahatlamak” için yaptığı şeyler gerçekten de muazzam. Sanderson bunun yanı sıra Sissoylu 7’nin bu devri kapatacağını ve bundan sonraki kitaplarda yeni bir çağı anlatacağını da sözlerine eklemiş. Dahası, üçüncü çağ için şimdiden büyük planları varmış.

Yurtdışında geçtiğimiz aylarda okurlarla buluşan ancak bizim henüz okuma fırsatı bulamadığımız Skyward serisinin ikinci kitabı tamamlanmış. Ve 2019 yılında basılması planlanıyor. Bununla birlikte, yazarımız “çok sıkılıp bu evrene kaçmazsa” önümüzdeki sene bu seriyle ilgili yeni bir şeyler yazmayı planlamıyor. Ama 2020’de yazmayı planladığı üçüncü bir kitap daha var. Serinin dört ciltten oluşması bekleniyor.

Yazarın Death (Without Pizza) kod adlı sürpriz bir projesi daha var. Jim Butcher’ın Dresden Dosyaları serisini andıran ve günümüz Londra’sında geçen bu serinin, ilk başta kendisini bir anda bir ölümbüyücüsü (necromancer) olarak bulan bir pizzacının başından geçenleri konu alması planlanıyordu. Ancak Sanderson daha sonra romanın istediği gibi gitmediğini fark etmiş ve yazar dostu Peter Orullian’dan tavsiye istemiş. Kitabın son taslağında işler hayli değişmiş. Artık bir pizzacının değil, Londra’da yaşayan Amerikalı bir metal solistinin başından geçenleri okuyacağız. Kitabın bol miktarda metal müzik referansı içermesi ve Sanderson’a özgü ölümbüyücülüğü etmenleriyle dolu olması bekleniyor. İkinci taslağı hazırlanan kitap son kez gözden geçirilecek, ardından yayıncı aramalarına başlanacak. Yani kendisi 2019’da görebiliriz. Tabii ki başka bir isimle…

Yan Projeler

Sanderson’ın bir diğer yeni kısa romanının adı The Original. Bir suç işleyip kanundan kaçtığınızda polis teşkilatının sizin hafızanıza ve anılarınıza sahip bir klonunuzu yarattığı ve sizi yakalaması için peşinden gönderdiği bir dünyada geçiyor. (Benim de buna benzer bir fikrim vardı ya, böhü!) Klonunuz hükümetin kontrolünde hareket ediyor ve tek bir düğmeyle öldürülebiliyor elbette… Sanderson bir süredir aklında dolaşan bu fikri 2018’in ilk aylarında kâğıda dökmüş ve diğer projelerden bunaldığında 2019 içerisinde tekrar gözden geçirmeye niyetleniyormuş.

The Apocalypse Guard adlı bir başka yan projesindeyse kendisine Lejyon fikrini veren bir başka yazar arkadaşı Dan Wells’le birlikte çalışmaya devam ediyor.

Sanderon bunların yanı sıra Alcatraz serisinin altıncı kitabını da yazıyor. Bu kez Bastille’in bakış açısından yazılan kitap yavaş da olsa ilerlemeye devam ediyor. Altıncı kitap aynı zamanda bu serinin son cildi olacak.

Ülkemizde şimdilik sadece ilk cildini okuduğumuz, yurtdışındaysa iki cildi yayınlanan Beyaz Kum (Whitesand) çizgi romanının üçüncü cildi de hazır. Bu aynı zamanda serinin de son kitabı olacak. Ancak Sanderson daha sonra Taldain’le ilgili hikâyeler yazmayı düşündüğünü de sözlerine eklemiş.

Son olarak Dark One adlı bir başka projesinden daha bahsetmiş yazarımız. Kitap, fantastik bir âlemin bizim dünyamızda yaşayan genç bir adamı “Karanlık Kişi” olarak ilan etmesini ve ona suikast düzenlemek için bizim boyutumuza vurucu timler yollamasını konu alıyor. “Voldemort’un gözünden Harry Potter” fikri üstüne ortaya çıkan eserin çizgi roman veya televizyon dizisi olarak bizlerle buluşması bekleniyor. Haberler için gözümüzü açık tutmamız tavsiye edilmiş.

Elantris, Savaşkıran (Warbreaker) ve Ritmatist evrenleri içinse, her ne kadar yazmayı çok istese de, ufukta yeni bir devam kitabı ne yazık ki yok. The Reckoners (Steelheart) ve Lejyon üçlemelerini de tamamladığını belirten Sanderson yakın gelecekte bu iki seriden yeni bir kitap görmeyi beklemememizi tavsiye etmiş.

Bunların dışında Adamant ve Soulburner adında iki farklı uzay operası ve olası Kozmer hikâyeleri gibi henüz ilerleme kaydetmediği başka fikirleri de var yazarımızın.

Film, Dizi ve Oyunlar

Sanderson pek çok kitabının yayın haklarının satın alındığını ancak hepsinin henüz yolun çok başında olduğunu söylemiş. Yani hiçbirini göreceğimiz kesin değil…

Yazarın belirttiğine göre Kozmer Evreni’nin hakları DMG Entertainment’ta ve kendileri The Emperor’s SoulSissoylu ve Kralların Yolu‘nu sinema ve televizyona uyarlama konusunda oldukça hevesli. Sissoylu‘yu bir film serisine, Kralların Yolu‘nu ise televizyon dizisine dönüştürmek istiyorlarmış. Projelerin her ikisi de şu anda kanal arama aşamasında. Yüzüklerin Efendisi dizisinin başarısı ikisinin de kaderini etkileyebilir.

The Reckoners (Steelheart) üçlemesinin hakları birkaç yıl önce Shawn Levy (Stranger Things, Müzede Bir Gece) ve Fox tarafından satın alınmıştı. Her ne kadar Fox kısa süre önce Disney tarafından satın alınsa da görünüşe göre kitapların hakları hâlâ ünlü yönetmende. Hatta anlaşmayı geçtiğimiz yaz yenilemişler. Ancak henüz herhangi bir gelişme yok.

Lejyon‘un televizyon hakları da kısa bir süre önce yeni bir stüdyo tarafından tekrar satın alınmış. Bu aynı zamanda serinin haklarının birileri tarafından üçüncü kez alınışı. Ancak yazarımız bu kez ümitli. Bununla birlikte stüdyo tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadığından fazla detaya girmekten kaçınmış.

Sanderson Amazon’un çektiği Zaman Çarkı dizisinde herhangi bir şekilde yer alıp almayacağını ise henüz bilmiyor. Ama kendisine danıştıkları takdirde kanal yetkilerine seve seve yardımcı olacağını söylemeyi de ihmal etmemiş.

Son olarak CD Projekt RED’le ilgili söylentileri görmezden gelmemizi, Reddit’te yaptığı açıklamadan sonra hayranlarının fazla heyecanlandığını ve böyle bir gelişmenin olmadığını belirtmiş. CDPR’ı çok takdir etmesine rağmen kendileriyle hiç görüşmediğini, onları tanımadığını ve onların da kendisini tanıdıklarını sanmadığını söylemiş.

Sizin anlayacağınız Sanderson durmuyor, yazıyor. Üstüne sıkılınca araya başka seriler sıkıştırıyor. Üretkenliğine ve iş aşkına hayran olmamak elde değil doğrusu. Her yazardan bu kadar verimli olması haksızlık olur elbette ama yine de bazı malum kişilere ders olmasını dilemeden de edemiyor insan…

Oyla!

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

71 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Bunlar çok güzel de akılçelen yetersiz kalıyor. Benim fikrim tabi. Yazarın hayranı çok ve üstlerine aldıkları sorumluluk büyük. Hâl böyle olunca yetişemiyorlar. Yetişecek gibi de durmuyor. Tam heyecanlanıyor gibi olurken içimdeki ses hooop diyor. Bi dur…

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Tolkien, Eddings ve Le Guin okuyan biri Sanderson’ı da sever :slight_smile: Ben Elantris’le başlamanızı tavsiye ederim, oradan Sissoylu’ya geçersiniz. Kızınızla Alcatraz okuma zevkinizi de engellemeyeyim tabii :slight_smile:

 3. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Ben de Eddings hayranıyım. Belgariad ise ne bileyim ya çok hoş, çok güzel… Ursula da aynı şekilde özellikle Yerdeniz bana hep aynı havayı soluyormuşum hissi veriyor. Alcatraz okumadım o yüzden size içerik hakkında bir şey diyemem ama Brandon da seveceğinizi garanti ederim. Yine de Brandon; Eddings ve Ursula’ya göre daha ağırdan alıyor. Tolkien gibi biraz. Yavaş yavaş ilerliyor kitapları. Elantris, Brandon ile tanışmak için uygun bir seçim bence de. Daha sonra ise Sissoylu öneririm. Bana göre yazarın zirve serilerinden biri Fırtına Işığı Arşivi. Bu sebeple en son okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca eğer iğnelemeler, espiriler, zekice planlar derseniz sadece size özel Locke Lamora’nın Yalanlarını da öneririm.

  Kızınızla okumak üzere ayrıca Spiderwick Güncelerini öneririm. Ben de kardeşimle okumuştum. Hatta kitaplar bitince filmini de izleyebilirsiniz. Bir ekleme daha yapacağım. Kızınıza okumak veya kızınızla okumak isterseniz ve hâlâ okumadıysanız Michael Ende’nin Bitmeyecek Öykü kitabını da öneririm.

  Zamanında kardeşime okuma alışkanlığı kazandırmak için bir sürü gençlik ve çocuk kitabı okudum. Daha fazla da öneri yapabilirim istediğiniz zaman. Şimdiden hangisini seçerseniz iyi okumalar dilerim.

 4. Avatar for Asli_Dagli Asli_Dagli dedi ki:

  Akılçelen’in neden bu kadar zorlandığını anlayamıyorum. İşleyişleri konusunda bilgisi olan var mi? Zira şöyle yapsalar hiç sorun yaşamayacaklarını düşünüyorum.

  Bir kitabın yurtdışında çıkış tarihinden en az 2 ay önce dosyası final draft olarak hazırdır. Bunu temin edecekler.

  Kaliteli, hızlı çalışan, tek mesleği çevirmenlik olan (gündüz maaşlı iş, aksam boş zamanlarda çeviri yapan biri değil), tercihen çocuksuz (zira çok tatlış olsalar da çok bölünmeye neden oluyorlar) bir çevirmen bulacaklar. İyi para verecekler. Ödeme geciktirmeyecekler.

  Kitabi yurtdışında çıkıştan 2 ay önce çevirmene teslim edecekler. 800 sayfa bir kitap diyelim. Ayda 300’den 3 ayda çevrilir. Hadi 4 olsun. Bu esnada terminoloji listesi tutulacak, editörle paylaşılacak.

  Ne oldu? Kitap yurtdışında yayınlandıktan 1 ya da maksimum 2 ay sonra çevirisi bitmiş oldu. Çeviri hooooop diye editöre gönderilirken yeni B.S. kitabı ayni çevirmene ulaşacak.

  Editör işini 1 ayda bitirse, arada başka bir kitap daha yapar, ardından yeni BS kitabi çeviriden gelir. Bu esnada editörden gelen BS kitabı da son okumaya ve ardından baskıya gider.

  Bu esnada çevirmen 800 sayfalık kitabi çevirirken aç kalmayacak herhalde. Akılçelen’in vereceği doğru düzgün ödeme 3 aysa 3’e, 4 aysa 4’e bölünüp çevirmene ödenecek ki o da kirasını, faturalarını filan ödesin ve tuğla kemirmek zorunda kalmasın.

  Bu şekilde 2 BS çevirmeni olsa sürecin aksaklık olmadan ilerlememesi için hiçbir neden göremiyorum. Kaldı ki bu mantıkla 800 sayfalık bir BS romanı yurtdışında yayınlanışından maksimum 6 ay sonra burada da çıkabiliyor.

 5. Avatar for Asli_Dagli Asli_Dagli dedi ki:

  Çok yazık. Bir seriyi farklı çevirmenlere bölmek her ne kadar yanlış olsa da editörün tek olması, mevzuya hakim olması, terminoloji listesi tutması gerekir. Bi’ deli biz miyiz acaba? Peregrine’in dördüncü kitabında tutarsızlık yapmayayım diye iki gün boyunca ilk üç kitabı çalıştım.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

66 cevap daha var.

Yeni Hellboy Filminden İlk Fragman Geldi

Italo Calvino’dan Klasikleri Okumak İçin 15 Neden