in

Chuck Palahniuk Yazarlık Hikâyesini “Bunu Bi’ Düşün” Kitabında Anlatıyor

Yeraltı edebiyatının önemli yazarlarından Chuck Palahniuk, “Bunu Bi’ Düşün” ile okuru yazarlık hayatının perde arkasına davet ediyor.

Bunu Bi' Düşün: Chuck Palahniuk
- Reklam -

Chuck Palahniuk kişisel deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı Bunu Bi’ Düşün kitabıyla okurun karşısına çıkıyor. Eser, Düşbaz Kitaplar etiketiyle raflarda.

Çoğunlukla yeraltı edebiyatı türünde kaleme aldığı eserlerle tanınan 1962 doğumlu Amerikalı yazar Chuck Palahniuk, bu defa kurgu dışı bir kitabıyla geliyor. Kendi anılarından yola çıkan Palahniuk, orijinal adı Consider This olan ve ilk defa 2020’de yayımlanan Bunu Bi’ Düşün‘de hikâye sanatına dair görüşlerini paylaşıyor.

Dünya çapında sinemaya da uyarlanan Dövüş Kulübü (Fight Club) kitabıyla adını duyuran yazar, Gösteri Peygamberi, Tıkanma ve Ölüm Pornosu gibi eserlerle biliniyor.

- Reklam -

Bunu Bi’ Düşün: Yazarlık Yaşamımda Gidişatı Değiştiren Anlar – Chuck Palahniuk | Arka Kapak Tanıtımı

Bunu Bi' Düşün: Chuck Palahniuk

ÇOK SATAN KITAPLARIN TANINMIŞ YAZARI CHUCK PALAHNIUK, KURMACANIN GÜCÜNÜ VE HIKÂYE ANLATMA SANATINI INCELEDIĞI BU BÜYÜLEYICI ESERDE BIZLERI YAZARLIK YAŞAMININ PERDE ARKASINA GÖTÜRÜYOR.

Kurmacada devinim nasıl başlatılır? Muhteşem bir diyaloğun sırrı nedir? Anlatıda gerilim nasıl yaratılır ve sürdürülür? Chuck Palahniuk’in kitabevlerindeki etkinliklerde hayranlarına fırlattığı en tedirgin edici şey nedir? Yazarın “Guts” adlı hikâyesi okunurken kaç kişi baygınlık geçirmiştir?

- Reklam -

Palahniuk, anılarla sezginin iç içe geçtiği bu büyüleyici eserde, yazarlığı güçlendiren ve güçlü bir anlatıya yolu açan şeylere dair hikâyeler paylaşıp cömertçe tavsiyelerde bulunuyor. Titiz bir çalışma ve yoğun bir gözlemle geçen yıllardan aldığı güçle okura pratik tavsiyeler veriyor. Bunu yaparken de klasiklerden, kendi eserlerinden, sevilen yazarlarla sanatçılardan oluşan ve sürekli gelişen bir çevrenin bir araya geldiği “mutfak masalarında” edindiği güzel sanatlar eğitiminden yararlanıyor.

Anekdotlar, yol hikâyeleri, dokunaklı methiyeler ve çok daha fazlasıyla bezeli Bunu Bi’ Düşün, Chuck Palahniuk’in hikâyelere ve hikâyecilere, kitaplara ve kitapçılara, yazarlara ve okurlara hitaben yazdığı zekâ, bilgi ve duygu yüklü bir aşk mektubu. Çetin okurlara ve çağdaş kurmacanın bıçak sırtında yazmaya dair canlı bir tefekkür sunan Bunu Bi’ Düşün, her yazarın alet çantasına ve her okurun koleksiyonuna mükemmel bir katkı aynı zamanda.

Toplamda 224 sayfadan oluşan kitabın çevirmenliğini Seda Ağar, editörlüğünü Cansu Canseven üstleniyor.

Bunu Bi’ Düşün ve Chuck Palahniuk eserleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for EmrecanDogan EmrecanDogan dedi ki:

    Amerikalılarda “poetika” kavramı mı yok? Tolkien mesela “Peri Masallarına Dair” de ya da “Mythpoeia” gibi yazılarla poetikasını açıkça ortaya koyarken Stephen King yazarlık kariyerini anlatıp geçiyor. Gerçi Poe’da poetika vardı.

  2. Avatar for periyodiknesriyat periyodiknesriyat dedi ki:

    Çok merak ediyorum bu kitabı. Düşbaz Kitaplar iyi bir yayınevi mi derken Ayrıntı Yayınları’nın yeni alt yayınevi olduğunu öğrenince çevirisinin de kaliteli olduğunu varsaydım. İndirim olsa, alsak da okusak.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Türkiye'de 2021 Yılında Sinemada En Çok İzlenen 10 Film Spider-Man: No Way Home

Türkiye’de 2021 Yılında Sinemada En Çok İzlenen 10 Film Belli Oldu

After life 3. sezon fragmanı

After Life 3. Sezon Fragmanı: Netflix Dizisi Final Bölümleriyle Geliyor