in ,

Charles Dickens’ın Noel Temalı Peri Masalından Orijinal Çizimler İlk Defa Sergilenecek

Charles Dickens tarafından kaleme alınan ve çoğunlukla “Bir Noel Şarkısı”nın gölgesinde kalan “The Cricket on the Hearth”tan çizimler ilk defa sergileniyor.

Charles Dickens The Cricket on the Hearth çizim noel

Charles Dickens Müzesi, ünlü yazarın The Cricket on the Hearth adlı eseri için hazırlanan orijinal illüstrasyonları sergilemeye hazırlanıyor. John Leech’in de aralarında bulunduğu İngiliz sanatçılar tarafından kaleme alınan çizimler ziyaretçilerin ilgisini şimdiden çekmiş durumda.

İngiliz edebiyatının en önemli yazarları arasında yer alan Charles Dickens, 1843 yılından 1848’e kadar beş farklı Noel hikâyesini kaleme almıştı. Bu hikâyeler yazıldığı zaman bile oldukça beğenilmiş ve büyük bir okuyucu kitlesi toplamıştı. 1843 yılında Noel hikâyelerinin ilki A Christmas Carol (Bir Noel Şarkısı) Dickens’ın en çok okunan eserleri arasında yer almayı başarmıştı. Bir Noel Şarkısı eserinden iki yıl sonra kaleme aldığı The Cricket on the Hearth, Noel ruhunun değişimi nasıl getirdiğine dair dokunaklı bir anlatı sunuyor. İlk kitabın gölgesinde kalsa bile bu eser Charles Dickens’ın kalbe dokunan kurguyu nasıl ustalıkla kaleme aldığını gösteriyor.

Londra’da bulunan Charles Dickens Müzesi, The Cricket on the Hearth eserinin hak ettiği ilgiyi göstermek için İngiliz sanatçıların eskizlerini paylaştı. İllüstratör ve karikatürist John Leech, Richard Doyle, Edwin Landseer, Daniel Maclise ve Clarkson Stanfield tarafından yapılan çizimlerde kitap kapağı, arka kapak ve sahne tasarımları yer alıyor. Dönem tekniklerinin oldukça başarılı bir şekilde aktarıldığı siyah beyaz çizimler Dickens’ın hikâyesine farklı bir bakış açısı getiriyor. John Leech’in müze tarafından gün yüzüne yeni çıkarılan yeni eskizleri ise kitap için farklı bir heyecan yaratıyor. Müze küratörü Emily Smith The Cricket on the Hearth hakkında verdiği röportajda şunları söyledi:

“Çok tatlı, evi anlatan duygu dolu bir hikâye, tıpkı bir peri masalı gibi. John Leech, Dickens ile birlikte Yılbaşı kitapları üzerinde çalışan çizerlerden birisiydi. En önemli işlerini de Bir Noel Şarkısı kitabı için kaleme almıştı. 2019 yılında The Cricket on the Hearth için hazırladığı bu değerli eskizler ise bize bağışlandı. Ve şimdi bizler de bunların arasından üçünü gösterime çıkardık.”

Charles Dickens İmzalı “The Cricket on the Hearth” Kitabı Noel Ruhunu Konu Alıyor

Dickens kitabını “sakin ve halkın içinden… masum ve güzel” olarak açıklıyor. Ayrıca yazar kitabı alt başlıklara ayırırken bölümler (chapters) yerine kitabın adına uygun olarak “cıvıltı” (Chirps) olarak adlandırmış.

İngiliz yazar kitabında mutlu bir aile olan John Peerybingle ve karısı Dot’un hikâyesini konu alıyor. Küçük oğullarının beşiğinde koruyucu bir güç olarak duran “çekirge” ise mutlu zamanlarda cıvıldarken, mutsuz zamanlarda sessiz kalmaktadır. Fakat bir gün Tackleton adlı yaşlı bir yabancı bu mutlu ailenin yanına gelip Peerybingle’ın aklını zehirlemeye başlar. Ancak çekirge sihirli güçleriyle aileyi eski mutlu günlerine kavuşturmaya çalışıyor.

Dickens’ın torunlarından olan Lucinda Hawksley ise kitaba dair şu yorumu getiriyor:

“Dickens aslında ilk başta çocukların fakirliği konusunda bir hükumet raporu yazıyordu. Fakat sonrasında bunu kimsenin okumayacağına ve etkisiz kalacağına kanaat getirmiş olacak ki konuyu rafa kaldırdı. Daha sonra Manchester’da yaşayan kardeşinin yanına gittiğinde fakirliğin Londra’dakinden çok daha kötü olduğunu gördü. İnsanların sokaklarda açlıktan kıvrandığını ve bunu durdurmak için ne kadar güçsüz olduğunu fark etti. Bu hislerini de kurgu bir esere taşımanın uygun olacağını düşündü. Böylece değişim konusunda oldukça etkili bir eser kaleme aldı.”

Kitap yayımlandığı ilk yıllarda Hristiyanlığa dair yeterli motif içermediği konusunda eleştiriler almıştı. Ancak günümüzde eski günlerde yaşanan mutlu bir ev hikâyesi olmasından dolayı oldukça beğeni topluyor.

Kitabın orijinal çizimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Dickens’ın eseri 1940’lı yıllarda Ocak Çekirgesi adıyla Türkçeye de kazandırılmış. Ancak şimdilik kitabın güncel bir baskısı bulunmuyor.

Siz bu kitabı okuma fırsatınız oldu mu? İllüstrasyonları nasıl buldunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum adresi üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

The Witcher 3. sezon devasa olacak

The Witcher 3. Sezon Beklenenden Çok Daha Fazlasını Verecek

The Goonies dizi our times disney plus

80’leri Kült Filmlerinden The Goonies Diziye Uyarlanıyor