in

Cuma Karası: Nana Kwame Adjei-Brenyah’dan Delirtici Gündeme Öfkeli Bir Kahkaha

Nana Kwame Adjei-Brenyah’ın Cuma Karası adlı ödüllü öykü kitabı, İthaki Modern etiketi ile raflardaki yerini aldı.

Cuma Karası - Nana Kwame Adjei-Brenyah

Amerikalı yazar Nana Kwame Adjei-Brenyah’ın çoksatar öykü kitabı Cuma Karası Türkçe raflarındaki yerini aldı. Eser, İthaki Yayınları’nın Modern dizisi kapsamında dilimize kazandırıldı.

İlk öykü kitabı Cuma Karası ile çoksatarlar listesine giren yazar, State University of New York at Albany’den mezun oldu. Yüksek lisansını Syracuse University’de almaya başladı.

Çalışmaları New York Times Book Review, Esquire, Literary Hub, Paris Review, Guernica ve Longreads gibi çeşitli yayınlarda yayımlandı.

İlk öykü kitabı Friday Black adı ile 2018’de yayımlandı. Bu eseriyle pek çok ödüle aday gösterildi, Pen/Jean Stein Kitap Ödülü’nü kazanmayı bildi.

1991 doğumlu yazarın kaleme aldığı öyküler geniş kitlelerde karşılık buldu.

Cuma Karası – Nana Kwame Adjei-Brenyah | Arka Kapak Tanıtımı

Nana Kwame Adjei-Brenyah, Roxane Gay’in “karanlık, büyüleyici ve mühim” diye tanımladığı ilk kitabıyla Pen/Jean Stein Kitap Ödülü’nü kazandı. Colson Whitehead tarafından, Ulusal Kitap Vakfı’nın hazırladığı 35 yaş altı 5 yazar listesine seçildi. Cuma Karası’nda “bizimkinden biraz daha kötü bir dünya” yazdığını, “belki bu sayede hep beraber daha iyi bir dünya hayal edebileceğimizi” söyleyen Nana Kwame Adjei-Brenyah bir ülkeyi mahkeme kürsüsüne çıkarıyor ama zalim değil.

Katil beyazları koruyan ve katledilen siyahları vahşete terk eden bir adalet sistemi. Irkçılığın spora dönüştüğü eğlence alanları. Kara Cuma sırasında insanlıktan çıkan kalabalıklar. Yalanın bir kenara atıldığı, kendine güvenin ilaçlarla sağlandığı merhametsiz bir gelecek. Okullarda silahlı saldırılar. Tekrar tekrar tekrar eden günler.

Adjei-Brenyah’tan Cuma Karası’ndaki öyküler, delirtici gündemin bir acayip yansıması, çoğunluğun azınlığı yok etmek istediği dünyaya karşı öfkeli bir kahkaha.

Cuma Karası - Nana Kwame Adjei-Brenyah

Cuma Karası Hakkında Ne Dediler?

“Heyecan verici, şaşırtıcı: tuhaf, çılgın, güncel ve komik. Yine de kapitalizmin sapkınlıkları ve kalpsiz sistemlerin içinde kendini göstermekte zorlanan sevgi gibi inatçı insani sorunlarla yüzleşmesinde geleneğe bağlı.” – George Saunders

“Yaratıcı ve sarsıcı… Zekice. Çok yönlü bir yazar olan Adjei-Brenyah her öyküsüyle mikro evrenler yaratıyor ve beklentilerimizi alaşağı edip dertli hayatların içine çekiyor bizi.” – Bernardine Evaristo

Taylan Taftaf tarafından Türkçeye kazandırılan eserin editörlüğü Emirhan Burak Aydın’a ait. Kapak tasarımı Hamdi Akçay’ın elinden çıkan öykü kitabının redaksiyonu ise Mustafa Güdük imzasıyla gerçekleştiriliyor. 216 sayfadan oluşan Cuma Karası geçen günlerde raflardaki yerini almaya başladı.

Cuma Karası, İthaki Modern dizisinin 35. kitabı oldu. Seride yer alan diğer kitaplara buradan göz atabilirsiniz.

Esere dair yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Uzaylılar var donald trump

Uzaylılar Var, Biz Hazır Değiliz: Eski Uzay Güvenlik Şefi Açıkladı

Viggo Mortensen Aragorn Yeni Yüzüklerin Efendisi Dizisi

Viggo Mortensen, Yeni Yüzüklerin Efendisi Dizisi Hakkında Konuştu