in

Dolunay Ayini: Özlem Ertan’dan Antik Dönemlere Uzanan Yeni Bir Macera

Dolunay Ayini raflarda. Özlem Ertan yeni romanında İstanbul’un pagan dönemiyle bugününü ve tanrıçalarla günümüz kadınlarını bir araya getiriyor.

Dolunay Ayini - Özlem Ertan
- Reklam -
- Reklam -

Âşık Kadınlar Denizhanesi ve Benim Güzel Ölülerim adlı romanlarıyla tanınan Özlem Ertan’ın Dolunay Ayini adlı üçüncü kitabı raflardaki yerini aldı.

Yazarlığın yanı sıra arkeolog ve kültür-sanat gazetecisi kimlikleriyle de tanınan Özlem Ertan, aynı zamanda farklı antolojilerde yazdığı öyküleriyle de tanınıyor. Hayalet Müzik, Karanlıktaki Kadınlar ve Karanlık Yılbaşı Öykülerigibi farklı birçok seçkide yer alan yazar; korku, bilimkurgu ve fantazya gibi türlerde yazmaya devam ediyor.

Yazarın kaleme aldığı yeni romanı Dolunay Ayini; sinema ve çizgi roman dünyasının en popüler karakterlerinden biri olan Anadolu kökenli tanrıça Hekate’yi de konu ediniyor. Emirgan’da, Kadıköy’de ve tarihî yarımadada tapınakları bulunan; ay, cadılık ve yeraltı tanrıçası Hekate’ye farklı ve insani bir açıdan yaklaşıyor. Kadın odaklı öyküleriyle adından söz ettiren yazar, bu kitabında da yine günümüz kadınlarını ve antik çağın geçmiş tanrıçalarını bir araya getiriyor.

- Reklam -

Dolunay Ayini – Özlem Ertan | Arka Kapak Yazısı

Dolunay Ayini - Özlem Ertan

“Kötüye hizmet eden her kim varsa yeraltına gönder”

Kayıpların gölgesinde acılı bir çocukluk geçiren Aydan’ın İzmir’deki evinden kaçıp İstanbul’a gelmesinin elbet nedeni vardı. Peki, kadim kentin sokaklarında rastladığı hayaletler ve rüyalarında dizginlerinden boşalan içgüdüleri ona ne anlatmaya çalışıyordu? Aydan’a kol kanat geren Ece Hanım’ın antik öyküleriyle İstanbul’da işlenen cinayetler arasında nasıl bir bağ vardı? Dolunay Ayini’nde, üç kadının birbiriyle kesişen öykülerini Yunan mitolojisinin, İstanbul’un Pagan tarihinin, tanrıçaların izin sürerek takip edecek ve bir genç kızın içindeki ilaheyi keşfetme sürecine tanık olacaksınız.

- Reklam -

“Aydan’ın sesini duyan köpekler, ona eşlik eden koro oldu. Hem melodiler hem de boa yılanının üstünde zıplayarak dans eden kızın yere vurduğu ayaklarıyla tuttuğu tempo, tapınağın belleğine, zamanları aşan bir ayinin anısı gibi kaydoldu. Şarkı bittiğinde kızın altında yılan değil, Işık Bey vardı ve adamın yeşil gözleri şehvetle parlıyordu.”

Dark İstanbul Yayınları etiketiyle raflara gelen 208 sayfalık kitabın kapak tasarımını Serhat Filiz üstlendi.

Özlem Ertan’ın yeni romanının konusu ilginizi çekti mi? Yazarın kaleme aldığı daha önceki öyküleri veya kitapları okuma fırsatınız oldu mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Cruella Fragmanı

Cruella Fragmanı: Emma Stone’lu Disney Filmi Yaklaşıyor

Kemik Kitabesi - Tuna Yukay

Kemik Kitabesi – Tuna Yukay | Yazarının Kaleminden