in

En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini: 80’leri Anımsatan Bir Korku Romanı

80’lerin popüler kültürüne göndermelerle dolu olan “En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini”, İthaki Yayınları etiketiyle okuyucularla buluşuyor.

en yakin arkadasimin seytan cikarma ayini ust

Dilimize çevrildiğinde oldukça ilgi gören ve televizyon dizisi olacağına dair duyumlar aldığımız kitap Horrostör‘ün yazarı Grady Hendrix‘in, 80’ler nostaljisini oldukça korkunç bir doğaüstü gerilimine dönüştürerek kaleme aldığı En İyi Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini adlı eseri İthaki Yayınları etiketiyle okuyucularla buluşuyor.

Nasıl ki Horrorstör görünüş olarak tıpkı bir IKEA kataloğu gibi hazırlanmışsa yazarın bu yeni kitabının bazı sayfaları da bir günce gibi görünüyor ve buralarda el yazısıyla yazılmış çeşitli notlarla karşılaşıyoruz. Buna ek olarak kitabın kapağı da dönemin VHS video kasetlerini andıracak şekilde tasarlanmış.

Kendilerini dehşet verici bir olayın içinde bulan iki kızın hikâyesi, 80’lerin popüler kültürüne göndermeleri ve tüyler ürpertici anlatımıyla oldukça güzel gözüküyor. Gelin bir de kitabın arka kapak yazısına bakalım:

en yakin arkadasimin seytan cikarma ayini80’ler müzikleri ve sineması, dostluk ve şeytan tarafından ele geçirilme üzerine kalpleri ısıtan bir korku romanı.

Yıllardan 1988… Lise ikinci sınıf öğrencisi olan Abby ve Gretchen çocukluklarından beri çok yakın arkadaşlardı. Ters giden bir yüzme macerasından sonra Gretchen oldukça… farklı davranmaya başladı. Aksi ve sinirli bir insandı artık. Bulunduğu her yerde tuhaf olaylar peşinden geliyordu.

Bu sıradışı durumu araştırmaya başlayan Abby ürkütücü sonuçlarla karşılaşacaktı. İki kızın hikâyesi dehşet verici bir noktaya geldiğinde, kaderlerini şu soru belirleyecekti: Dostlukları, Şeytan’ı alt edecek kadar güçlü mü?

The Exorcist ve Heathers gibi klasiklerin yanı sıra Stranger Things ve Welcome to Night Vale gibi popüler kültlerle de dirsek temasında bulunan En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini, gençlik sıkıntılarını, tarifsiz korkuları, E.T.’yi ve 80’ler nostaljisini tüyler ürperten bir doğaüstü gerilime dönüştürüyor.

“80’lerin popüler kültürüne göndermelerle dolu bu karanlık ve mizahi korku öyküsü, okurların yeni favorisi olacak.”
-Booklist, starred review-

“Stranger Things’i sevdiyseniz ve 80’ler nostaljisi arıyorsanız bu kitap tam size göre. Okurlara Black Mirror’ın ‘San Junipero’ bölümünü de hatırlatacak.”
-Kirkus-

“Satir, nostalji, kara komedi ve… şeytanlara ilgi duyanlar bu kitabı kesinlikle okumalı.”
-BookPage-

“Bu kitabı yazmak büyük bir başarı. Şeytan çıkarma temalı korku öyküsü gibi ilerlese de daha fazlasını hissettiriyor ve büyümenin o hüznü, heyecanı ve eğlencesini çok iyi yansıtıyor.”
-Austin Grossman-

Eserin çevirisini Barış Tanyeri yaparken, editörlüğünü Alican Saygı Ortanca ve düzeltilerini de Ömer Ezer yapıyor. 80’lerin atmosferini buram buram tattıracak olan En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini‘ne bugünden (22 Aralık) itibaren tüm internet mağazaları ve kitapçılardan, yazarın dilimize çevrilen diğer eseri Horrostör‘e ait detaylı incelememize de şuradan ulaşabilirsiniz. Türün sevenlerine duyuruyoruz!

Zeynep Hantik

Boş zamanlarında çizimler yapıp, öyküler yazan bir okurum. "Madem ki her şeyin sonu gözyaşı olacak, en azından istediğimi yapmalıyım," diyen Rothfuss'a olan sevgimin sonsuz, söylediği sözü çok fazla benimsemiş olduğumu da söylemeden geçemeyeceğim. Fantastik, bilimkurgu ve bilgisayar oyunlarına olan ilgim her geçen gün artmakta, bunlar hakkında konuşup tartışabildiğim bir yerde olduğum için son derece mutlu yaşamaktayım.

Bir Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

brandon sanderson

Brandon Sanderson’ın “Alcatraz” ve “Lejyon” Serileri İki Yeni Kitapla Devam Ediyor

v for vendetta

V For Vendetta’nın Özel Baskısı Raflarda