in ,

Haruki Murakami Salgına Özel Radyo Programı Yapacak

Haruki Murakami Japonya’da Koronavirüs salgınına özel bir radyo programı sunacak. Ünlü yazar sevdiği şarkıları çalıp gelen soruları yanıtlayacak.

Haruki Murakami
- Reklam -
- Reklam -

Dünya edebiyatının son yarım yüzyıldaki en önemli yazarlarından biri olarak gösterilen Haruki Murakami memleketi Japonya’da bir radyo programı sunacak.

Stay Home Special (Evde Kal Özel) adıyla yayınlanacak radyo programında Murakami, en sevdiği şarkılarından bazılarını çalmasının yanı sıra dinleyicilerden gelen soruları da yanıtlayacak. Tokyo belediye başkanı Yuriko Koike’nin şehirde yaşayan insanlara Koronavirüs sürecinde evlerinde kalmaları çağrısı yapmasının ardından düzenlenmesi planlanan radyo programıyla Murakami, ülkenin moralini bir nebze olsun yükseltmeye çalışacak. İki saat sürmesi düşünülen program 22 Mayıs 2020 tarihinde Japonya’nın her yerinde yayınlanacak.

Radyo programı öncesinde bir yazı yazan Haruki Murakami, müziğin gücünün salgından kaynaklanan efkarı biraz da olsa dağıtmasını umduğunu belirtti.

- Reklam -

Haruki Murakami

Sürrealist kurgu yazarı Murakami, 2018’den beri Tokyo FM adlı yerel bir radyo kanalında 1 saatlik radyo programları yapıyor. Önceden kaydedilen bu yayınlarda Japon yazar 10 bin parçalık koleksiyonundan müzikler çalıyor. Caz ve popüler müziğin yer aldığı radyo yayınında; Beach Boys, Joey Ramone ve Hall and Oates gibi isimlerin parçaları çalıyor. Murakami ayrıca eşiyle birlikte yedi yıl önce açtığı bir caz kulübünü bugün hâlâ işletmeye devam ediyor.

Haruki Murakami: “Dünyaya Karşı Suçluymuşum Gibi Hissediyorum”

Mr Murakami’s Place (Bay Murakami’nin Yeri) adlı internet sitesi üzerinden tavsiyeler veren Murakami’nin, yaptığı radyo programlarıyla da hayranlarıyla daha fazla etkileşim kurmak istediği bir süredir düşünülüyordu. Birçok hayranın yazarın sesini ilk defa bu radyo yayınlarında duyduğu Murakami için Japonya’da münzevi bir yaşam sürdüğü yargısına varılıyordu.

İmkansızın Şarkısı, 1Q84 ve Zemrberekkuşu’nun Güncesi gibi eserlerin yazarı Haruki Murakami 2018’deki bir programından önce yayınladığı yazıda, insanlarla sohbet edip vakit geçirmek istediğini belirtmişti.

- Reklam -

Haruki Murakami

“Albüm ve CD koleksiyonu yapmak çocukluğumdan beri gelen bir hobi ve bu hobim sağ olsun evim onlarla kaplı. Lakin, bu harika müzikleri dinlerken ve tek başıma iyi zaman geçirirken sıklıkla da dünyaya karşı suçluymuşum gibi hissediyorum. Ben de bir kadeh şarap ya da kahve eşliğinde insanlarla sohbet ederek iyi vakit geçirmenin güzel olabileceğini düşündüm.”

Siz böyle bir etkinliğin salgın döneminde insanlara iyi geleceğini düşünüyor musunuz? Kayıp Rıhtım Forum üzerinden fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.


* Haruki Murakami Bir Geceliğine DJ Oldu!

Kaynak: The Guardian

Ensar Çırak

İzmir'de doğdu. İlkokulda dramayla uğraştı, futbol oynadı. Sonra basketbola sardı ve daha çok sevdiğini anladı. Küçüklüğünden beri oyunlara hasta. Fantastik edebiyat sever. Ortaokulda arkadaşıyla başarısız bir bilim kurgu denemesi oldu. Zamanında bir sürü balığı vardı ama şimdi hiçbiri yok. Şu sıralar İstanbul'da, üniversiteyle uğraşıyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

the new mutants vizyon tarihi

The New Mutants Vizyon Tarihi Belli Oldu

tenet film konusu

Tenet Konusu Belli Oldu: Bir Kuantum Soğuk Savaşı Filmi Geliyor