in

Hititlerde Ritüel ve Büyü: 3.600 Yıl Öncesinin Anadolu Kültürü Yeni Bir Bakışla Ele Alınıyor

Sevgül Çilingir Cesur, Hititlerde Ritüel ve Büyü kitabı ile 3.600 yıl önce Anadolu’da yaşayan Hititlerin kültür yaşantısına ışık tutuyor.

Hititlerde Ritüel ve Büyü - Sevgül Çilingir Cesur
- Reklam -
- Reklam -

Etiler olarak da bilinen Hititler, Anadolu yarımadasında Tunç Çağı’nda karşımıza çıkan bir halk. Mezopotamya uygarlıkları arasında önemli yer tutan Hititler, Hattuşaş merkezli olarak kuruldu. Kültürleri de bu topraklar için her zaman dikkat çekici oldu. İşte Sevgül Çilingir Cesur’un hazırladığı “Hititlerde Ritüel ve Büyü” de bu kültüre dair önemli bir boşluğu doldurmaya aday.

Güncel bulgular eşliğinde hazırlanan eser, Anadolu’nun 3.600 yıl önceki sahiplerinin inanç dünyasındaki semboller, büyüler ve ritüeller hakkında detayları okuyucuya aktarma amacında.

2009 senesinde Ege Üniversitesi Turizm Rehberliği bölümünden mezun olan Sevgül Çilingir Cesur, yüksek lisansını Eskiçağ Tarihi alanında yaptı. Doktorasını ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalında tamamladı. Würzburg Julius Maximilians Üniversitesi Eski Yakındoğu Kürsüsünde görev aldı. Ege Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Cesur, araştırmalarında Anadolu tarihi ve Hitit dinini odağına alıyor.

- Reklam -
- Reklam -

Hititlerde Ritüel ve Büyü – Sevgül Çilingir Cesur | Arka Kapak Tanıtımı

Hititlerde Ritüel ve Büyü - Sevgül Çilingir Cesur
Ritüeller, gündelik yaşamın sıradanlığı içinde kutsalın dünyasına açılan, onunla iletişim kurmayı sağlayan anlam kapılarıdır. Her ritüel kendi diliyle konuşur ve sembollerle vücut bulan bu dil, onu üreten topluma özgüdür. Bu yüzden, bir toplumun ritüellerini incelemek, aynı zamanda o toplumun kozmolojisine adım atmak demektir. Ritüeller katılımcılarını, inancın eyleme dökülerek somutlaştığı ve her şeyin yüksek bir anlamla yüklü olduğu kutsal bir zamana ve mekâna götürür. Yaklaşık 3.600 yıl önce Anadolu topraklarında yaşamış olan Hititler için de ritüeller, sevinç ve felaketlerle yaşanan hayatı anlamlandırmanın ve tüm bunlara çareler bulmanın yolu sayılmıştır.

Gündelik yaşama dair pek çok malzemenin büyüyle harmanlanarak kullanıldığı bu uygulamalar, Hitit toplumunu anlamada adeta bir veri deposudur. Sevgül Çilingir Cesur’un yeni bulgular ışığında güncel literatürü boydan boya tarayarak katettiği bu titiz çalışma, ritüelin toplumsal yaşamdaki anlamını sorgulayan teorilerden yola çıkarak Anadolu’nun 3600 yıl öncesine uzanıyor. Hititlerde Ritüel ve Büyü, okurlarını, Hitit inanç ve yaşam dünyasını semboller, büyüler ve ritüeller üzerinden yorumlayarak anlamaya davet ediyor.
Toplamda 412 sayfadan oluşan Hititlerde Ritüel ve Büyü kitabının editörlüğü ise Emre Güler’e ait. Temmuz 2020 itibarıyla VakıfBank Kültür Yayınları etiketiyle okurla buluşturulan eserin raflardaki yolculuğu sürüyor.

Peki siz Hitit kültürüne dair neler biliyorsunuz? Böyle çalışmalar ilginizi çekiyor mu? Esere ve döneme dair görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


Dede Korkut Destanı Salur Kazan’ın Yedi Başlı Ejderhayı Öldürmesi’ne Ne Kadar Hakimsiniz?

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

The Walking Dead 10. Sezon Final Bölümü Yayın Tarihi

The Walking Dead 10. Sezon Finali Yayın Tarihi Sürpriz Gelişme ile Açıklandı

Avatar: The Last Airbender Toph Beifong’s Metalbending Academy

Avatar: Last Airbender Karakteri Toph Kendi Çizgi Romanına Kavuşuyor