in

Kâğıttan Son Turna Kuşu: Kerry Drewery Bir Japon Mitinin İzinde Okuru Hiroşima’ya Davet Ediyor

Kerry Drewery’nin Kâğıttan Son Turna Kuşu kitabı okuru bir Japon efsanesinin izinde Hiroşima’nın karanlık günlerine çağırıyor. | ÖN OKUMA

Kağıttan Son Turna Kuşu - Kerry Drewery

İngiliz yazar Kerry Drewery’nin geçmişe uzanan çocuk romanı Kâğıttan Son Turna Kuşu raflardaki yerini alıyor. Eser, Genç Timaş etiketi ile okurun karşısına çıkıyor.

2018 yılında Büyüleyici Kitap Ödülü’ne layık görülen, pek çok dile çevrilen CELL 7 serisiyle tanınan Kerry Drewery Türkçede. A Brighter Fear (2012) (Daha Parlak bir Korku) ve A Dream of Lights (2013) (Işıkların Rüyası) adlı genç yetişkin romanlarının yazarı Drewery, pek çok ödülün sahibi bir yazar.

Yazarın yurt dışında The Last Paper Crane adı ile yayımlanan eseri Türkçe olarak okurun karşısına çıkıyor. Romandan tadımlık bir ÖN OKUMA okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Düz yazı, serbest nazım ve haiku türlerini bir araya getiren romanda, Natsko Seki’nin tam sayfa illüstrasyonları da yer alıyor.

Kâğıttan Son Turna Kuşu – Kerry Drewery | Arka Kapak Tanıtımı

Kağıttan Son Turna Kuşu - Kerry Drewery
Günümüz Japonya’sından, nükleer bombanın Hiroşima’yı mahvettiği güne uzanan, kalplerdeki umudu yeşertecek unutulmaz bir roman…

Mizuki’nin büyükbabası Ichiro’nun kişiliği karısının vefatından sonra değişmiştir. O neşeli ve mutlu kişi gitmiş; yerine yıllardır biriken pişmanlıkların ezdiği, hayatla bağlarını koparmış Ichiro gelmiştir. Bu değişimin sebebi, Ichiro’nun ergenlik çağında yaşadığı Hiroşima’ya nükleer bombanın atıldığı günde gizlidir. Mizuki büyükbabasını yıllarca herkesten sakladığı anlatması için cesaretlendirir.

Ergenlik çağındaki Ichiro, evinde arkadaşı Hiro’yla beraber vakit geçirirken dehşet verici nükleer bombanın atılmasıyla kör edici bir parlamaya şahit olur. İki arkadaş, çok ağır hasar almış bu şehirde büyük cesaret sergileyerek Hiro’nun beş yaşındaki kız kardeşi Keiko’yu bulmaya çalışırlar. Ichiro ve Hiro Keiko’yu kurtarabilecek midir? Peki ya Ichiro babasına ve Hiro’ya verdiği sözleri tutabilecek midir?

Bir Japon efsanesine göre, kâğıttan bin tane turna kuşu katlama sabrını gösterenlerin dilekleri gerçek olurmuş. Ichiro, yapması gereken son turna kuşunu tamamladığında her şey yoluna girecek mi? Üzerinden bunca yıl geçmiş bir söz için Mizuki büyük babasına yardım edebilecek mi?

Kerry Drewery
Kerry Drewery

Kâğıttan Son Turna Kuşu Kitabından Tadımlık Şiir

“Hepimiz hikâyelerden meydana geliyoruz.
Eskiden hikâyelerimizin
Hayatlarımız gibi
Doğrusal olduğunu zannederdim
Ama yanılmışım

Hikâyelerimiz
Çember içinde çembermiş
Üst üste binen,
Bir araya gelen

Hayatımız boyunca
Hafifçe dalgalanarak
Hafızamızdan siliniyorlar
Senin hikâyen de
Unutulurdu
Kaybolurdu

Ama kaydettik biz onu
Sen ve ben
Her daim
Usul usul salınsın diye
Sonsuza kadar.”
Gizem Şakar tarafından Türkçeye tercüme edilen romanın editörlüğünü Merve Okçu üstleniyor. Eylül 2020 tarihinden itibaren raflardaki yerini alan eser toplamda 288 sayfadan oluşuyor.

Genç Timaş’ın okurlarla buluşturduğu eser, bir Japon efsanesinin izini sürerek okura hüzünlü bir hikâye anlatıyor.

Peki sizin kitaba dair düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Sarah Fielding: İlk Çocuk Romanı Yazarı ve Bambaşka Bir Kadın İdealini İsteyen Tarihi Kişilik

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Kuru Otlar Üstüne Nuri Bilge Ceylan Yeni Filmi

Kuru Otlar Üstüne Yayın Yılı Açıklandı: Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi Hâlâ Çok Uzak

Orhan Veli Eserleri Telif Hakkı

Orhan Veli Eserlerinin Telif Süresi 2020 Sonunda Bitiyor: Kitap Rafları Isınmaya Başladı Bile