in

H.G. Wells’ten Önce Zaman Makinesini İşleyen Edward Page Mitchell’dan Bilimkurgu Öyküleri: Kırılca Adam

Bilimkurgu edebiyatının öncü yazarlarından Edward Page Mitchell öyküleri ile Türkçede. Kırılca Adam adlı eser Fihrist Kitap etiketiyle raflarda.

Kırılca Adam - Edward Page Mitchell

Bilimkurgu edebiyatının öncü yazarlarından Edward Page Mitchell imzalı öyküler ilk defa Türkçe raflarına geliyor. Kırılca Adam adını taşıyan eser Fihrist Kitap etiketiyle okurun karşısına çıkıyor.

1852 yılında Amerika’da doğan yazar ve gazeteci Edward Page Mitchell, Türkçede daha önce bir derlemede öyküsüyle (Klasik Bilimkurgu Öyküleri, Çınar Yayınları) yer almıştı. Yazar, H.G. Wells’in kült eserleri Zaman Makinesi ve Görünmez Adam’dan önce; bu temalarda yazdığı metinlerle dikkat çekmişti. Işık hızıyla seyahat, bilgisayarlar, cyborg’lar derken Mitchell aslında bilimkurgu edebiyatının sonradan popüler olan birçok temasında öncül öyküler anlatmayı başarmıştı.

Yazarın edebiyatında yine başka türlerin öncülü olmayı başarmış Edgar Allan Poe’nun etkisi de gözlenmektedir. Poe’nun temelde ağırbaşlı kurgusal karakterlere, mizahi isimler verme özelliğini paylaşan Mitchell; aynı zamanda kurgularını gazetelerde yayımladığına, bunun bir haber makalesi değil de “öykü” olduğunu anlatmak için çeşitli işaretler bırakıyordu.

Edward Page Mitchell imzalı bilimkurgu öykülerinin bir derlemesini sunan Kırılca Adam, daha önce The Crystal Man: Landmark Science Fiction adı ile 1973 yılında yayımlanmıştı.

1927 yılında hayatını kaybeden yazar ardında onlarca kısa hikâye bıraktı.

Kırılca Adam – Edward Page Mitchell | Arka Kapak Tanıtımı

Kırılca Adam - Edward Page Mitchell

Bilim kurgu dünyasında ilklerin yazarı olarak bilinen Edward Page Mitchell, 150 yıla yakın zaman geçmesine rağmen öyküleriyle ilgileri üzerine çekmeye devam ediyor.

19. yüzyılın ikinci yarısından başlayarak 1920’lere kadar uzun bir süre dergilerde yayınladığı ilginç hikayeleriyle bilim kurgunun bilinirliğini arttıran Mitchell, kendinden sonrakileri de etkileyerek bilim kurgu edebiyatına kimliğini veren isimlerden biri oldu.

H. G. Wells gibi bir bilim kurgu üstadından önce “zaman makinesi,” “görünmez adam,” “hesap makineleri” vb. temalarda güçlü anlatımı olan hikayeleriyle Mitchell, teknolojinin sınırlarında gezinirken insanın iç dünyasına da ışık tutuyor. Sizlere Edward Page Mitchell’in Türkçe’de ilk defa yayımlanan öykülerini sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Toplamda 140 sayfadan oluşan Kırılca Adam adlı öykü kitabının Türkçe çevirisini Enes Gider üstleniyor. Fihrist Kitap etiketiyle yayımlanan eser Mart 2021 tarihi itibarıyla raflardaki yerini alıyor.

Edward Page Mitchell öyküleri hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Tüm DC Comics Yapımları

Gelecekte Bizi Bekleyen Tüm DC Comics Yapımları Duyuruldu

Pepe Le Pew Kızı Tecavüz İtiraz Warner Bros

Pepe Le Pew’in Yaratıcısının Kızı, Karakterin Tecavüzü Meşrulaştırdığı Eleştirilerine Katılmıyor