in ,

Dev Geri Dönüş: Kırmızı Kedi Kitabevleri ve Emek Dağıtım’ın Doğan Ailesi’ne Satılacağı İddia Edildi

Kırmızı Kedi Kitabevleri ve Emek Dağıtım, Doğan Ailesi’ne satılabilir. İddialar, Show TV ve HaberTürk’ün de alınmasıyla Doğan Grubu’nun medyaya güçlü bir geri dönüş yapacağı yönünde.

Kırmızı Kedi Kitabevleri Emek Dağıtım, Doğan Ailesi Satılıyor

Medya ve kültür dünyasını ciddi şekilde etkileyecek bir iddia ortaya atıldı. Kırmızı Kedi Kitabevleri ve Emek Dağıtım, Doğal Ailesi’ne satılabilir. Dahası, Show TV ve HaberTürk kanalları da Doğan Grubu’na geçebilir. Aydın Doğan’ın kızı Arzuhan Yalçındağ’ın görüşmeler için harekete geçtiği öne sürüldü.

Yeniçağ Gazetesi’nden Tolga Şahin’in haberine göre yayın dünyasını ciddi bir hareketlilik bekliyor. Doğan Holding, 2018 yılında Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.’yi (D&R), Turkuvaz Medya Grubu’na 440 milyon Türk lirasına satmıştı. D&R mağazaları ve internet sitesi, Idefix, Prefix, Sabit Fikir gibi mecraları elinden çıkartan Doğan Holding, yayıncılık dünyasından adeta çekilmişti.

Şimdi ise eski şirketlerine rakip olmak üzere dev markaları bünyesine katmak üzere hazırlıklara başladı.

Günaydın gazetesinden Selçuk Eken’in Facebook hesabında yaptığı paylaşımlarla ortaya çıkan iddialarda, Eken şu ifadeyi kullanıyor: “Aydın Doğan’ın kızı Arzuhan Yalçındağ, Show Tv ve Haber Türk’e görücü gitti…”

Bu paylaşıma gazeteci Hakan Demir’in yorumu ise, “Kırmızı Kedi kitabevlerini ve Emek Dağıtım’ı satın aldılar. Sattıkları D&R’a rakip olarak dönüyorlar sektöre,” şeklinde oldu.

Kırmızı Kedi Kitabevleri ve Emek Dağıtım, Doğan Grubu’na Geçebilir: Eski Şirketine Rakip Olmaya Geliyor

Haluk Hepkon’un sahibi olduğu Kırmızı Kedi Yayınevi’nin resmi kitap mağazaları Doğan Grubu’na geçebilir. Son dönemlerde zincir kitap mağazalar denince en ciddi atılım Kırmızı Kedi cephesinden geliyordu. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Konya’da toplam 20 mağazaya sahip olan Kırmızı Kedi, ciddi bir iddia ile birlikte anılıyor. Söz konusu anlaşmaya, yayınevinin kendisinin de dahil olup olmadığı şimdilik bilinmiyor.

kırmızı kedi kitabevi doğan

İşin bir de Emek Kitap boyutu var. Şu anda Türkiye’de kitabevlerinin tedarik ve dağıtım hizmeti veren en büyük dağıtım şirketlerinden birisi de Emek Kitap. Rakibi Turkuvaz Dağıtım Pazarlama ile sektörü domine ettikleri bir gerçek. Turkuvaz Medya ise pastadaki bu payını, 2018’de D&R satın alması ile ciddi oranda pekiştirmişti. Doğan Ailesi’nin sektöre geri dönüşü, bu açıdan da ciddi bir hareketliliğe neden olacak gibi görünüyor.

Show TV ve HaberTürk de El Değiştirebilir

Doğan Medya aynı yıl Hürriyet, Posta, Fanatik gazeteleriyle Kanal D ve CNN Türk televizyonlarının da aralarında bulunduğu pek çok yayın kuruluşunu 916 milyon dolar karşılığında Demirören Grubu’na satmıştı. Arzuhan Yalçındağ’ın Ciner Holding’den Show TV ve HaberTürk’ü almak istemesi; işe bir de kitabevi zinciri ve dağıtım ağını dahil etmesi, Doğanların sektöre güçlü bir dönüş yapabileceğini işaret ediyor.

Bütün bu iddialar, henüz kesinlik kazanmış değil. Gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme – Haluk Hepkon: “İddialar Doğru Değil”

Kırmızı Kedi cephesinden ilk açıklama, yayınevinin sahibi Haluk Hepkon’dan geldi. Hepkon, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Kırmızı Kedi Kitabevleri’nin Doğan Grubu’na satılacağı iddiasını yalanladı:

“Bir haftadır piyasada dolaşan iddiaları izliyorum. Söz konusu iddialar doğru değildir. Keşke bu konularda haber yapılmadan önce bize de sorulsaydı. Kırmızı Kedi, okurlarının da teveccühüyle her gün büyüyerek ve güçlenerek yoluna devam ediyor.”

Siz bu satın alma hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

25 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for alper alper dedi ki:

  @erdo sendeki bilgi doğru gibi

 2. Avatar for erdo erdo dedi ki:

  Gündüz internete düşen bir haber yoktu ama gün yüzüne çıkıyor demekki. Yayınevi hariç herşey Doğan’a geçecekmiş. Doğan D&R mağazalarına da geri almak için el atacak muhtemelen.

 3. Avatar for alper alper dedi ki:

  Magaza ve dağıtım agı neyse de Yayınevi Doğan’a geçince kimlik değiştirir. Kırmıız Kedi yazar ve okuru nasıl karşılar bunu bilemiyorum. Yayınevinin satılma ihtimali olmaz diye düşünüyorum ben.

 4. Avatar for erdo erdo dedi ki:

  Şu an için öyle bir durum yokmuş. Yayınevi yine kalacak ama yazarlar için bir şey diyemiyorum.

 5. Avatar for alper alper dedi ki:

  Yayınevi kalırsa yazarlar da kalır. Haluk Hepkon’un hep şöyle bir iddiası oldu ve pratiktede öyle idi. Kuvayi Milliye yayınevi diye. O bakımdan yayınevi satışı olmaz diye düşündüm bende.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

20 cevap daha var.

Harley Quinn dizisi oral seks sahnesi batman catwoman

DC, Harley Quinn Dizisindeki Oral Seks Sahnesini Sansürlemiş: “Oyuncak Satamayız”

kitap sabit fiyat yasası

Kitapta Sabit Fiyat Yasası Yolda: İndirimli Kampanyalara Veda Zamanı