in

Le Guin Üzerine Bir Düşünce Kitabı: “Ursula K. Le Guin’in Postmodern Anarşizmi”

Ursula K. Le Guin’in Postmodern Anarşizmi raflarda. Kitap Le Guin’in anarşist fikirlerini ve anarşist geleneği bilimkurguya nasıl yedirdiğini anlatıyor.

ursula le guin in post modern anarsiszmi ust
- Reklam -
- Reklam -

Ursula K. Le Guin, bilimkurgunun kraliçesi olduğu kadar ünlü de bir anarşist. Özellikle en meşhur bilimkurgu eserlerinde (örneğin, Mülksüzler) bu anarşist anlayışını açıkça görürüz. Hemen hemen her eserindeyse dokusuna işlenmiş bir desen olarak yerini alır.

İşte yazar Lewis Call buradan hareketle, Le Guin’in anarşizmi eserlerinde ve entelektüel akımla nasıl bir araya getirdiğini anlatıyor.

Sub Yayınları‘ndan çıkan Ursula K. Le Guin’in Postmodern Anarşizmi adlı eserin tanıtım bülteni şöyle:

- Reklam -

Ursula K. Le Guin’in Postmodern Anarşizmi | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Ursula K. Le Guin, anarşist fikirleri hem anarşist geleneğe sadık hem de çağdaş okuyucunun anlayabileceği şekilde anlatarak büyük bir hizmette bulunur. Anarşizmi, sürüldüğü kültürel gettodan kurtarır. Belki de asla eline Kropotkin alıp okumayacak bilimkurgu okuyucusunu anarşist vizyonla tanıştırır. Anarşizmi (biraz da olsa) entelektüel söylemin ana akımına taşır.

- Reklam -

48 sayfalık bu küçük kitabın çevirmen koltuğunda Deniz Kurt oturuyor. Le Guin’in yazarlığının yanı sıra düşünce tarzını da benimseyen/merak edenlere tavsiye olunur.

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

injustice 4 2 ust

Injustice: Dördüncü Yıl, İkinci Cilt Raflarda

enderin golgesi ust

Ender’in Gölgesi’ne Hazır Olun!