in

Lovecraft’ın “Edebiyatta Doğaüstü Korku” Adlı İncelemesi Raflarda

edebiyatta dogaustu korku ust
- Reklam -
- Reklam -

Edgar Allan Poe’nun izinden giderek Gotik üslubun en önemli temsilcisi olan Amerikalı yazar H.P. Lovecraft, Deliliğin Dağlarında ve Cthulhu’nun Çağrısı gibi yazdığı birçok hikâye ile insanların hayal gücünü tarumar etmiş, yarattığı Cthulhu mitosuyla ünlenmiştir. Ölümünün üzerinden 80 yılı aşkın bir zaman geçmesine rağmen yarattığı kurgularla hâlâ insanları etkilemeye devam ediyor. Sadece kurgu hikayeler değil aynı zamanda birçok felsefi yazısı bulunan Lovecraft’ın Edebiyatta Doğaüstü Korku adlı inceleme başlı başına bir eser niteliğinde.

Kendi deyimiyle “Kozmik Korku”nun detaylı bir açıklamasını yapıp, bir korku öyküsünün nasıl olması gerektiğine dair kuralları açıklayarak başladığı bu etkileyici inceleme, Batı edebiyatının korku geçmişine açılan bir zaman tüneli gibi. Antik çağlardan başlayarak “Gotik Korku”ya doğru yaşanan değişim ve gelişimleri detaylı örneklerle inceleyen Lovecraft, bizlere bu konularda bir nevi rehber oluyor.

Türünün usta yazarının kaleminden çıkan bu önemli incelemenin tanıtım metniyse şöyle:
Öykülerinde yaratmış olduğu atmosfer ve Cthulhu Mitosu ile bugün edebiyattan sinemaya kadar birçok alanda insanları etkilemiştir. Weird Fiction (Tuhaf Kurgu) tarzını kullanarak edebiyatta dogaustu korkuyazdığı eserleriyle kendine has bir okur kitlesi oluşturmuştur. Genel olarak öyküleriyle bilinen ama çok yönlü bir yazar olan Lovecraft özellikle mektup, şiir yanı sıra; felsefe, bilim ve edebiyat incelemeleri yazmıştır.

- Reklam -

“Edebiyatta Doğaüstü Korku” adlı incelemesi korku edebiyatında kendine has, önemli bir yeri olan çalışmadır. Korku edebiyatının kökenlerinden kendi çağdaşlarına kadar korku türünü çalışmasına konu edinmiştir.

- Reklam -

Ann Radcliffe, E. F. Benson, Edgar Allan Poe, Horace Walpole, Lord Dunsany , William Beckford ve diğerleri.
Henüz yeni olmalarına rağmen piyasaya böyle önemli ve riskli bir eserle giren Laputa Kitap‘ı tebrik ediyoruz. Arif Dursun tarafından dilimize kazandırılan bu eser, özellikle türü sevenler için önemli bir başvuru kaynağı olacak gibi duruyor.

Mustafa Küçükvar

98 yılından beri dünyalı olan ben, şu anda bir sosyolog adayıyım. Hayatın getirdiği afakanlardan kitaplardaki ejderhalara binip kaçmayı daha uygun gördüm. Daha genç olmama rağmen kendimi bazen Gandalf kadar yaşlı hissettiğim oluyor.
Sıkı bir film ve dizi takipçisi olarak herhalde Into the Wild'daki Chris gibi yaşayacak olsam yanımda erzaktan çok dizi bölümü olurdu.
Fantastik bir evrende hancı olma hayalimi gerçekleştirmek peşindeyim. Bir gün yolunuz kara ormana düşerse orda sıcak ve küçük bir han görürseniz mutlaka uğrayın. Belki oturup bir iki kelam ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözlemci Olarak Buradayız - Emirhan Burak Aydın

Emirhan Burak Aydın’ın İlk Kitabı “Gözlemci Olarak Buradayız” Raflarda

degistirilmis karbon ust

Değiştirilmiş Karbon Sonunda Türkçe!