in

Booker Adayı En Genç Yazar Maddie Mortimer’ın “Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası” Kitabı Türkçede

Maddie Mortimer imzalı “Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası” kitabı Türkçe raflarındaki yerini alıyor. Eser, Timaş Yayınları tarafından yayımlanıyor.

Maddie Mortimer – Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası

Maddie Mortimer’ın Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası adlı ilk kitabı, Türkçe çevirisiyle raflarda. Roman, Timaş Yayınları etiketiyle okurların beğenisine sunuluyor.

1996 yılında Londra’da yazar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Maddie Mortimer’ın hem annesi hem de dedesi yazardı. Lisans eğitimini Bristol Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı bölümünde tamamlayan Mortimer’ın yazıları Times’ta yayımlandı ve kısa filmleri dünyanın dört bir yanındaki festivallerde gösterildi.

2019’da Faber Akademi’nin yazarlık kursunu tamamlayan Maddie Mortimer’ın ilk kitabı Maps of Our Spectacular Bodies, 2022 yılında Booker Ödülü’nde uzun listeye kaldı. Mortimer, aynı zamanda The Booker Prize’a aday gösterilen en genç isim oldu. Mortimer aynı eseriyle 2022 Desmond Elliott – Erken Başarı Ödülü’ne de layık görüldü.

Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası ismiyle Türkçeye tercüme edilen roman, tutkulu bir reşit olma hikâyesini konu alıyor.

Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası – Maddie Mortimer | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Ölümden daha kötü bir şey varsa, o da ölümün yaklaştığını bilmektir.

Her şey bir kaza ile başlar. Lia, kaza sonucu hastaneye kaldırılınca çoktandır mücadele ettiği kanserin tüm vücuduna yayıldığını öğrenir. Lia, bunun üzerine geçmişiyle bugününü dengelemeye; kızı ve kocasının yanında olmaya çalışır. Ailedeki herkes bu gerçeği kabullenmiş, tüm hayatını buna göre düzenlemiştir; ancak kanser, herkesi farklı etkiler. Karısına her konuda destek olmaya çalışan eşi Harry, solan evliliklerinde kendini kaybolmuş gibi hissetmeye başlar. Öte yandan kızı Iris, kanser gerçeğini yaşamının bir parçası olarak görse de annesinin öleceğini bir türlü kabul etmek istemez. Sona yaklaştıkça Lia en baştan başlamak ister, bunun için de geçmişine döner. Gençlik günleri, aşırı muhafazakâr annesi, papaz babası, Tanrı’yla ilişkisi, geçmiş aşkları ve arkadaşları bütün bu mozaiğin içinde yerini alır. Kedisi ve geçmişiyle yüzleştiği bu süreç boyunca kanser ve tedavisi, vücudun tepkileri, en çok da annelik ve beden üzerindeki etkisine dair sayısız şey öğrenir. Her geçen gün nafile bir çabayla birbirine yaklaşmaya çalışan aile, gerçekte bunun tam aksinin yaşandığının farkındadır. Ve hayat her zaman olduğu gibi kaldığı yerden devam eder.

Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası’yla 2022 Booker Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ve Desmond Elliott – Erken Başarı Ödülü’ne layık görülen Maddie Mortimer hayata, ölüme ve aşka edebiyatın en gerçek yerinden orijinal bir bakış sunuyor.

Maddie Mortimer – Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası

Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası için Ne Dediler?

“Bu teknik açıdan göz kamaştırıcı bir ilk roman… Mortimer, Jon McGregor ile aynı saadete sahip, vebüyülü bir düzyazı stilini neredeyse yakacak kadar keskin bir görüntüyle birleştirecek güce… Görebildiklerimizin sınırlarını zorlamak için cüretkâr bir şekilde roman biçimini kullanıyor.” – The Post

“Tamamen yürek burkucu ama bir o kadar da içten olan Maddie Mortimer’ın şaşırtıcı romanı, bir kadının vücudunda senfonik bir yolculuk: Arzunun, bağışlayıcılığın ve hepimizin içindeki karanlığın vahşi ve lirik bir kutlaması.” – LitHub

“Hem çok coşkulu, hem de bir o kadar mahrem, Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası, kaçınılmaz olana doğru hızla akan bir hayatın karmaşık bir portresi. Olağanüstü bir ilk roman.” – Kiran Millwood Hargrave, Kadınlar Adası kitabının yazarı

“Işıl ışıl bir dille yazılmış özgün ve akılda kalıcı bir roman. Okumayı bitirdikten sonra karakterler uzun süre benimleydi.” – Sarah Moss

“Huzursuz edecek kadar etkileyici… bu sesin kaprisliliği son derece içten, sinir bozucu ve gerçekten de tuhaf. İddialı… Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası kendi kurallarını koyuyor.” – The Guardian

Toplamda 416 sayfadan oluşan romanın çevirmenliğini Kayıp Rıhtım yazarlarından Rabia Elif Özcan üstleniyor.

Maddie Mortimer’ın Muhteşem Bedenlerimizin Coğrafyası kitabı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Only Murders in the Building 3 sezon çekimleri

Selena Gomez’li Polisiye Dizi “Only Murders in the Building”in 3. Sezon Çekimleri Ocak 2023’te Başlayacak

Carrie-Anne Moss The Acolyte kadro

The Matrix’in Yıldızı Carrie-Anne Moss, Yeni Star Wars Dizisi “The Acolyte”ın Kadrosuna Katıldı