Onur Selamet’ten Büyülü Öyküler: “Ölü Dalgıcın Sonbaharı” Çıktı!

Genel Yayın Yönetmenlerimizden Onur Selamet'in ilk öykü kitabı "Ölü Dalgıcın Sonbaharı" çıktı! Balina midesinde dönüp duran mevsimlerle güzü karşılamaya hazır mısınız?

Ülkemiz yazın dünyasında adımlar atmak oldukça zor. Çığırından çıkan popüler işler, ekonomik kriz, birbirinin kopyası eserler… Ancak bugün Kayıp Rıhtım için güzel bir gün. Çünkü Genel Yayın Yönetmenlerimizden Onur Selamet, uzun süren bir maceranın sonunda ilk kitabıyla karşımıza çıktı.

Onur Selamet geçtiğimiz yıl Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümünden mezun oldu. Kendisi bu sırada birçok orta ve kısa metraj yapımda çalıştı. Senaryolar yazdı. Ancak öykü her şeyin üstündeydi.

Hikâye ve şiirleri İzafi, Post Öykü, Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi, Dünyadan Çıkış Yolları, Kefal, Sahte Vefa, Gard, CazKedisi, CosmicZion Zine gibi dergi ve fanzinlerde yayımlandı. 2009’dan beri Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’nin editörlüğünü; 2013’ten beri de üç arkadaşıyla birlikte Marşandiz Fanzinin makinistliğini yapmaya devam ediyor.

GÖZ ATIN  Ölü Dalgıcın Sonbaharı: Patenli Örümceklerin Dansına Hoş Geldiniz

Çoğu insan kendi balonlarından dışarı çıkmak istemez. Bu yüzden de edebi hayatlarını belli sınırlar içindeki kitapları okuyarak geçirirler. Eğer siz de alıştığınızın dışında bir patikada yürüyüp balina midesinde dönen mevsimlerle tanışmaya heves ediyorsanız Ölü Dalgıcın Sonbaharı tam da size göre. Dedalus Kitap’tan çıkan kitabın arka kapağı şu şekilde:

“Burada kimse gerçek safsatasının arkasına saklanmaz.”

Onur Selamet’in anlattıkları gerçekliğe açıkça cephe alan, sıkıcı hayatlarımızın sarsılmaz somutluğunu yerle bir eden öyküler. Selamet, güçlü imgelemleriyle buhranlı nefeslerimizin ağırlığını üstümüzden kaldırıyor. Bizi imkânsız diye bir şeyin olmadığı, henüz düşlemediğimiz diyarlara götürüyor. Balina midesinde dönüp duran mevsimler, korku kırıntılarıyla beslenen makineler, raydan çıkan trenlerin gittiği vahşi gezegenler, Sukubi Du ve patenli örümcekler… Hepsi yazarın tekinsiz ormanında birer başrol.

Okyanusu ciğerlerinize doldurmaya hazır mısınız?

“Olanları hiçbir çizgi filmin ele alamayacağı bir ciddiyetle anlatacağım. Mantık kaçarsa çizgi filmlere sığının.”

Editörlüğünü Baran Güzel’in, kapak tasarımını ise Barış Şehri’nin üstlendiği eser, internet sitelerine düşmüş bulunmakta. Eylül ayı içinde de birçok kitapçıdan temin edebileceksiniz.

GÖZ ATIN  Yazarının Kaleminden: Ölü Dalgıcın Sonbaharı

Sevgili Onur Selamet’e yazarlık kariyerinde bol şans, siz okurlarımıza ise keyifli okumalar dileriz!


Ölü Dalgıcın Sonbaharı: Patenli Örümceklerin Dansına Hoş Geldiniz

Türk Canavarları Sözlüğü
Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Onur Selamet’ten Büyülü Öyküler: “Ölü Dalgıcın Sonbaharı” Çıktı! için 12 yorum

 1. Kitabı daha pdf halindeyken okumuş ve üzerine az buçuk karalamış biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki,

  Bu yeni, ama kesinlikle bir o kadar da tanıdık seslerin altında Y kuşağının ta kendisi var. Bantlı spor ayakkabılarının çırt çırtlarının sesi ve topuğunda yanıp sönen ışıkların parıltısı var.
  Eserinin yapıtaşı olan kelimelerinin her biri okundukça patlayan enerji kütleleri adeta. Öykülerinin kurgularıysa çocukluğu sokaklarda terlemekle, ilk gençliği internete bağlanmak için 56k modem sesini dinlemekle geçmiş, akıllı telefonları yakalamış, hem dünün hem de bugünün çocukları olmuş birinden beklenecek denli bir curcuna.

  Çağdaş Türk Edebiyatı’nın aldığı şekil beni inanılmaz mutlu ediyordu. Onur da bu bakımdan beni üzmedi.

  Kelimelerle tehlikeli oyunlar oynayabilen, bunu yaparken de “bizden” olmayı başarabilen genç yazarlara karşı büyük bir açlığım var. Bir okur olarak başarılı örneklerini görebildiğim için ne mutlu bana.

  Çağdaş Türk Edebiyatı’nın yeni yazarları, sözüm size, iyi ki varsınız. Dilerim bir gün yerli fantazya ayağında da aynı heyecan duyabilirim.

  Not: Ben bu eseri tuhaf kitaplar listeme eklerim. Benden tuhaf kurgu tavsiyesi isteyen güzel insanlara duyurulur :slight_smile:


 2. Marius dedi ki:

  Onur Selamet abartılmış bir balon mudur arkadaşlar? :balloon:


 3. mit dedi ki:

  Onur Selamet’le ilk kez on yıl önce, Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’ndeki öyküleriyle tanışmıştım. O genç yaşında bile çok duru ve akıcı bir anlatıma sahipti. Daha sonra, bir nebze piştikten sonra Onur bir noktada “delirdi” ve hem üslubu hem de öyküleri çok farklı bir yön aldı. Öyle ki bir delinin gözünden normal olanı son derece garip, anormal olanıysa son derece mantıklı anlatabiliyordu artık. Üstelik bunu yaparken kelimelere öyle bir dans ettiriyor, sıradan olanı o kadar güzel bir şekilde özgünleştiriyordu ki okumaya doyamıyordunuz yazdıklarını.

  Ölü Dalgıcın Sonbaharı da Onur’un bu kendine has üslubunun hunili bir ürünü. İçinde toplam 12 öykü var ve bunları belirli bir kalıba sokmak inanın çok zor. Fantastik desem değil; çünkü içlerinde bu türün kemikleşmiş unsurları olan elf, cüce, ork vb ırkların hiçbirini barındırmıyorlar. Ama aynı zamanda da alabildiğine fantastikler. Zira gerçek hayatta karşınıza kesinlikle çıkmayacak, gerçeküstü ve doğaötesi onlarca unsur yer alıyor satırlarının arasında. Konuşan mantarlar, silindir şapkalı tavşanlar, patenli örümcekler, altından geçenlere selam veren sokak lambaları, gölgelerin arasında yaşayan korkunç ucubeler… New Weird ya da büyülü gerçeklik demek en doğrusu olacaktır sanırım.

  Kitabın sayfaları arasında kâh ölü bir dalgıcın sözünü dinleyip okyanusların derinliklerine dalıyoruz kâh dokuz yaşındaki asabi bir veletle birlikte mahallenin sokaklarını arşınlıyoruz. Kâh karabasanların zifir diyarına bir ziyarette bulunuyoruz kâh raydan çıkan trenlerin son istasyonuna. Yeri geliyor hava karardıktan sonra seksek oynayan küçük bir kızın sokağın kurallarıyla imtihanına şâhit oluyoruz, yeri geliyor bir girdabı mahkemeye veren bir delinin kendisini aniden sanık koltuğunda bulmasına…

  Velhasılıkelam, adına edebiyat denen bu dipsiz kuyunun kalıplaşmış anlatım şekillerini ustalıkla yıkan, yeni ve farklı bir şeyler denemek isteyen, tuhaflıklara anlamlar yükleyip anlamsızlıklardan tuhaflıklar çıkaran öykülere itirazı olmayan herkesi bir doz Selamet almaya davet ediyorum.

  Nice basılı kitaplarını okuyabilmek dileğiyle sevgili Onur.


Onur Selamet’ten Büyülü Öyküler: “Ölü Dalgıcın Sonbaharı” Çıktı!

Genel Yayın Yönetmenlerimizden Onur Selamet’in ilk öykü kitabı “Ölü Dalgıcın Sonbaharı” çıktı! Balina midesinde dönüp duran mevsimlerle güzü karşılamaya hazır mısınız?

Başa dönün