in

Sandro Veronesi’den Kuşaklara Yayılan Bir Aile Portresi: “Sinekkuşu”

Sandro Veronesi imzalı “Sinekkuşu” romanı okurla buluşuyor. Kitap bir ailenin kuşaklara yayılan hikâyesini konu alıyor.

Sinekkuşu - Sandro Veronesi
- Reklam -
- Reklam -

Sandro Veronesi tarafından kaleme alınan Sinekkuşu kitabı raflardaki yerini almaya başladı. Roman, Can Yayınları’nın Çağdaş Serisi kapsamında yayımlanıyor.

1959 İtalya doğumlu yazar Sandro Veronesi; yazarlığın yanı sıra gazetecilik ve mimarlık alanlarında da çalışmalar yürüttü. İlk romanı Per dove parte questo treno allegro’yu (Bu Neşeli Tren Nereye Gidiyor) 1988 yılında yayımladı.

Onu Gli sfiorati (Teğet Geçilenler, 1990), Venite, venite B52 (Gelin, Gelin B52, 1995), Yüzleşme (2000), Ring City (2001), Caos calmo (Dingin Kaos,2005), XY (2010), Terre rare (Nadir Topraklar, 2014), Un dio ti guarda (Seni İzleyen Bir Tanrı Var, 2016), Cani d’estate (Yaz Köpekleri, 2018) gibi kitapları takip etti. Veronesi’nin çoğu eseri sinemaya uyarlandı ve ödüllere layık görüldü.

- Reklam -

Sandro Veronesi Türkçede daha önce Yüzleşme ve XY kitapları ile okurların karşısına çıktı.

Orijinal adı Il colibrì olan Sinekkuşu ana dilinde ilk olarak 2019 yılında yayımlandı. Strega Ödülü’ne layık görülen roman, Europese Ödülü’nde de adaylar arasına girmeyi başardı.

Sinekkuşu, 1960’lardan 2030’lara uzanan bir zaman diliminde Marco Carrera ve ailesinin üç kuşağı kapsayan hikâyesini konu alıyor.

Sinekkuşu – Sandro Veronesi | Arka Kapak Tanıtımı

Sinekkuşu - Sandro Veronesi

- Reklam -

Sen bir sinekkuşusun çünkü sinekkuşu gibi tüm enerjini olduğun yerde kalmaya harcıyorsun. Tam olduğun yerde kalabilmek için saniyede 70 kez kanat çırpıyorsun. Bu konuda mükemmelsin. Dünyada ve zamanda durabiliyorsun, çevrendeki dünyayı ve zamanı durdurabiliyorsun, hatta bazen de geri geri uçma yeteneğine sahip sinekkuşu gibi zamanda yeniden yükseliyorsun ve kaybettiğini yakalıyorsun.

Sandro Veronesi’nin 2020’de Strega Ödülü’ne değer görülen romanı Sinekkuşu 1960’ların sonundan başlayıp 2030’lara uzanan bir zaman diliminde, Marco Carrera’nın ve ailesinin üç kuşağını kapsayan hikâyesini ilişkiler, bağlar, kopuşlar ve kayıplar üzerinden anlatıyor. Marco’nun yaşam yolu tuhaf eşzamanlılıkların yanı sıra ağır kayıplar ve trajedilerle yüklüdür: intihar eden bir kız kardeş, başka bir ülkeye göç eden ve yıllarca suskunluğa gömülen bir erkek kardeş, mutsuz bir evlilik, asla kavuşulmayan, mektuplarla sürdürülen platonik bir gençlik aşkı ve Marco’yu derinden etkileyen bir kayıp. Veronesi, yaşamın keskin virajlarında etrafındaki her şey değişime uğrarken özel bir çabadan ziyade doğası gereği –tıpkı bir sinekkuşu gibi– sabitliğini koruyan Marco’nun yaşam yazgısını sürükleyici bir dille öykülüyor.

Toplamda 304 sayfadan oluşan eseri Türkçeye Eren Cendey kazandırıyor. Kitabın editörlüğü Nükhet Polat, düzeltisi Mert Tokur kapak tasarımı Utku Lomlu imzalarını taşıyor.

Can Yayınları’nın Çağdaş Serisi Cem Alpan tarafından yayıma hazırlanıyor. Dizideki diğer kitaplara buradan göz atabilirsiniz.

Sandro Veronesi eserleri ve yazarın Türkçedeki yeni kitabı hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Cobra Kai Karate Kid filmi bagimsiz

Cobra Kai’nin Yaratıcısından Hayranları Üzecek Haber: “Yeni Filmin Diziyle Bir Alakası Yok”

woody allen emeklilik

Oscar Ödüllü 86 Yaşındaki Yönetmen Woody Allen, Yeni Filminin Ardından Emekli Olacağını Açıkladı