in

Yankı: Müge Koçak’tan Sokağı ve Eşitsizliği Odağına Alan Bir İlk Kitap

Müge Koçak, ilk öykü kitabı Yankı ile raflardaki yerini aldı. Can Yayınları’ndan çıkan kitap on iki öyküden oluşuyor.

Yankı: Müge Koçak

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi okurlarının yakından tanıyacağı Müge Koçak, Yankı isimli ilk öykü kitabı ile okurların karşısına çıktı.

Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan Yankı, insanın zaman zaman kendinden bile saklamaya çalıştığı dürtülerinin, korkularının ruhunda yaşattığı karmaşıklığı göz önüne sermeyi amaçlayan tuhaf bir anlatıma sahip.

Öyküler, cinselliğe, korkuya, tekinsizliğe, meydan okumaya, efendiliğe, köleliğe, dayatılan kimliklere, sırlara, gizemlere, sistem eleştirisine ve fantastik öğelere uzanırken; insanın varoluşuyla birlikte başlayan çelişkileri de hep içinde taşıyor.

Yazar, kaleme aldığı öyküler ile gerçeklik algısıyla oynamaya çalışıyor. Kendine ve çevresine yabancılaşan/duyarsızlaşan insanın kabuğunu kazımaya çalışmak, üstündeki rehavet örtüsünü çekip atmak, huzur alanını bozmak, rahatını dürtmek ve buz gibi havada çıplak bırakıp kendi özüyle yüzleştirmek istiyor.

Toplam on iki öyküden oluşan Yankı’nın tanıtım metni şu şekilde:

Yankı – Müge Koçak | Arka Kapak Yazısı

Gecenin karanlığında, ıssız sokaklarda gezer düşlerin fısıltıları. Sahipsizliğin somurtkanlığını peşlerine takarak, buldukları ilk barınağa girerler. İşte orada, gölgelerin ardında, başlar siyahla beyazın hikâyesi. Ya da öyle sanır herhangi birisi…

Yankı bir ilk kitap olmasına karşın ustalıkla örülmüş öykülerden oluşuyor. Rahatsız edici, hatta denebilir ki “riskli” meseleleri irdeleyen bu öyküler yeri geldiğinde biçimsel denemelerden sakınılmadan ortaya konuyor. Kimi zaman şiddeti, ardındaki nedenleri ya da düpedüz nedensizliğini, kimi zaman günlük hayatımızın içine sinmiş tahakkümü, kimi zaman da sıradan hayatlarımızın karanlığını ya da üzerimizde bir yük gibi taşıdığımız yarı ölü halimizi anlatıyor. Açgözlülüğü, doymak bilmez arzuyu, saçma sapan yaşamları ve belki de en önemlisi, sokağı ve eşitsizliği odağına almaktan, bunları hayal gücünün prizmasına tutmaktan da asla geri durmuyor…

Müge Koçak yaratıcılığıyla; muzip, kıvrak ve cesur kalemiyle adından çok söz ettireceğe benziyor.

Yankı - Müge Koçak

Cem Alpan’ın editörlüğünü üstlendiği kitap 120 sayfadan oluşuyor. Düzeltisini Aylin Samancı Elmasdağ’ın yaptığı ve mizanpajını da Atahan Sıralar’ın yaptığı Yankı’nın kapak tasarımı ise diğer tüm Can Yayınları eserlerinde olduğu gibi Utku Lomlu üstleniyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yankı – Müge Koçak | Yazarının Kaleminden


Müge Koçak’ın Aylık Öykü Seçkisi’nde yayımlanan öykülerini daha önce okumuş muydunuz? Yeni kitabın tanıtım yazısı ilginizi çekti mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


Yeni haberler için bizi Google News’ten takip edebilirsiniz.

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Antik Pompeii Kazıları Sokak Yemeği Kültürü

Antik Pompeii Zamanında Sokak Yemeği Kültürü Vardı

Wonder Woman Shazam 2

Wonder Woman 3 Hazırlıkları Başladı: Gal Gadot ve Patty Jenkins Geri Dönüyor