in

Yerli Fantastik “Şifacı” Raflardaki Yerini Aldı

Kayıp Rıhtım’ın müdavimlerinden Hatice Dırmıkcı, ilk romanı “Şifacı” ile kitabı basılan yazarlarımız arasına katıldı.

sifaci ust
- Reklam -
- Reklam -

Kayıp Rıhtım semalarında Berweuli takma adıyla uzun zamandır bizimle birlikte olan, hem Aylık Öykü Seçkisi‘nde hem de forumumuzda hikâyelerini okuma fırsatı yakaladığımız Hatice Dırmıkcı, fantastik edebiyat türündeki ilk kitabı Şifacı ile karşımızda.

Yazarın kendi tasarladığı, özgün bir fantastik diyarda geçen kitap, gizemli şifa yetenekleri olan ancak bilinmeyen bir nedenden ötürü hapis yatan Uli adlı genç bir kızın başından geçenleri konu alıyor. Eser aynı zamanda karakterlerinin isimlerinin Lazcadan ve Eski Türkçeden gelmesiyle de dikkat çekiyor.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle:
sifaci“Neden aranıyordu?”
“Kralına ihanetten.”
“O halde idam edilecek…
Zaten ölü bir adamı mı iyileştirdim ben şimdi?”
“Son nefes verilene kadar hayattan umut kesilmez, kızım. Bunu en iyi sen bilirsin.”

- Reklam -

Labirentlerle dolu bir hapishane olan Ngola Lu’da yıllardır hapis yatan genç bir kız bulunur: Uli… Ömür boyu mahkûm! Onu herkesten koruyan Başgardiyan Durwa ile büyük bir sırrı paylaşırlar: Uli normal insanların aksine hızla iyileşebilme yeteneğine sahiptir ve başka insanları da dokunarak tedavi edebilmektedir.

Durwa, sonsuza dek Uli’nin yanında olamayacağını bilir, yaşı ilerlemiştir ve geleceği hakkında endişenlediği Uli için bir şans yaratmak ister: ömür boyu mahkûm olmaktansa kaçak olmak… Umut dolu bir çözüm!

- Reklam -

Bir gün kızın hücresine iyileştirmesi için ölümcül yarası olan birini getirir. Bu adam, vatanına ihanet etmekle suçlanan Arkay Krallığı’nın eski kanat beyi Moita’dır. Uli, Moita’yı iyileştirir ama bu tedavi diğerlerinden farklı olarak ikili arasında farkında olmadıkları gizemli bir bağ yaratır. Durwa, kurtardıkları adamın Uli’ye yeni bir hayat verebilmesi için hapishaneden kaçmalarına yardımcı olur. Böylelikle Uli’nin uzun bir inziva olan yaşamı, Moita ve arkadaşlarıyla çıktığı beklenmedik yolculukla yeniden başlar.

Kimliğini saklayan, çölün kavurucu sıcaklarında yaşam mücadelesi veren, diyar diyar dolaşıp yazları sirk kuran bir çingene kabilesine karışan Uli’nin macerasının anlatıldığı“Şifacı”,Hatice Dırmıkcı’nın kaleminden; heyecan uyandıran, okura gizemin büyüsünü tattıran ve aşka dair yumuşak hisler duyuran sürükleyici bir fantastik roman!
Berweuli Serisi’nin ilk kitabı olma özelliğini taşıyan roman Profil Kitap aracılığıyla raflardaki yerini aldı. Yayınlanmadan önce kitabın taslağını okuma fırsatı bulduğumu ve beklediğimden çok daha iyi çıktığını da buradan size çıtlatayım. Hatice Hanım’a yazarlık kariyerinde başarılar, sizlere de şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Buyici Buyici dedi ki:

  hiç yerli fantastik eser okumamıştım ama arka kapak baya ilgimi çekti.Denicem mutlaka.

 2. Avatar for aktassa aktassa dedi ki:

  Genelde Ahmet Ümit kitapları bu konulara benzer şekilde hikayelerini anlatırdı ama Fantastik tarzda olan nadir örneklerden olacak sanırım. Listeye eklemekte yarar var.

 3. Avatar for cankutpotter cankutpotter dedi ki:

  Yerli fantazyanın gelişim göstermesi beni hep gururlandırmıştır, fırsatını bulduğumda mutlaka okuyacağım

 4. Avatar for Berweuli Berweuli dedi ki:

  Bu güzel tanıtım için @mit 'ye buradan da bir daha teşekkür etmek istiyorum.
  Şimdiden keyifli okumalar diliyorum herkese. :blush::blush:

 5. Avatar for BiblofilYouTube BiblofilYouTube dedi ki:

  Merak uyandırıcı. Okumak lazım

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

Stranger Things 3. Sezon

Stranger Things’in 3. Sezonundan İlk Tanıtım Videosu Geldi

Ruh Müziği - Terry Pratchett

Diskdünya’da Sıra “Ruh Müziği”nde