in ,

Marmara Çizgi’den Yeni Sayılar

Marmara Çizgi en sevilen seri Örümcek Adam’a iki, Hawkeye’a bir yeni cilt ekliyor. Uzun zamandır beklenen Guardians of the Galaxy ile de ortamlara giriyor!

Guardians of the Galaxy serisine daha önce Panini bir giriş yapmışsa da hem ülkenin büyük bir kısmına tedarik sorunu, hem de gerekli reklamın yapılamaması ile neredeyse kimse basıldığının bile farkına varmamıştı. Seriyi Marmara Çizgi‘nin en baştan bastığını duymak bu bakımdan büyük bir kitleyi sevindirebilir. Brian Michael Bendis‘in yazdığı ve Steve McNiven ile Sara Pichelli‘nin çizdiği Marvel NOW! içinde yayınlanan Kozmik Avengers ile başlamayı uygun görmüş Marmara Çizgi. Bu oldukça iyi bir seçim olmuş. Çizgi romanların dallanıp budaklanması yeni başlayacak okurların her zaman korkutuyor. Marvel NOW! da bir bakıma bu korkuyu yok edip yeni okurlar çekmek adına atılmış adımlardan biri. Eğer filmi izleyip de çok sevdiyseniz ve çizgi romanına girişmek istiyorsanız başlayabileceğiniz en güzel nokta burası oluyor.

Cenk Könül‘ün çevirdiği Guardians of the Galaxy Cilt 1 – Kozmik Avengers‘ın tanıtım bülteni şöyle;

GALAKSİDE YENİ BİR KURAL VAR: DÜNYA’YA KİMSE DOKUNMAYACAK!
Ne oldu da Dünya birdenbire galaksinin en önemli gezegeni oluverdi? İşte Galaksinin Koruyucuları bu sorunun cevabını bulacak! Marvel NOW döneminin en bombastik ve en şaşırtıcı hikayelerinden birinde Star-Lord, Gamora, Drax, Rocket Raccoon, Groot ve Yenilmez Iron Man’e eşlik etmeye hazır olun! Galaktik Avengers ekibinin açığa çıkaracağı sırlar Marvel okurlarının zihinlerini yıllarca meşgul edecek! Londra vahşi bir Badoon istilası ile uğraşırken, milyonlarca kilometre ötede Koruyucular’ın kaderine karar verilecek! Filmi beklemeye ne gerek var? Hikayenin başlangıcı bu ciltte!

Bu ciltte Guardians of the Galaxy (2013) #1-3, #0.1 ve Guardians of the Galaxy: Tomorrow’s Avengers #1 sayıları bir araya getirilmiştir. Yazar Brian Michael Bendis, çizerler Steve McNiven ve Sara Pichelli, kısa öykülerin çizerleri Yves Bigerel, Michael Del Mundo, Michael Avon Oeming ve Ming Doyle.

Hawkeye hayranları uzun bekleyişin ardından yeni bir cilde daha kavuşuyor. Hawkeye Cilt 3 L.A. Kadını ilk iki ciltten eksik kalmayarak lezzetli bir okuma zevki sunuyor. Kate Bishop hayranları bu cildi daha da çok sevecek çünkü hikaye onun etrafında dönüyor. Bu cilt özellikle harika bir iş olmuş çünkü Matt Fraction maskülen erkeklerin önü çektiği bir piyasaya Kate Bishop‘ı olabilecek en iyi şekilde koyarak gönlümüzü kazanmış. David Aja’nın çizimine alışıp önyargıyla bakanlar ise kesinlikle korkmasın çünkü Annie Wu da bu ciltte gözlerimize şölen çektiriyor.

İlke Keskin‘in çevirisini yaptığı bu cildin tanıtım bülteni ise şöyle;

BATI YAKASI MORA BOYANIYOR!
Kate Bishop; New York’tan, hayattan ve Clint Barton’dan kaçmak için Los Angeles’a yol alıyor ama tabii ki beladan kaçamıyor! Çünkü havuz başı partilerinde takılanlar arasında zengin ve ünlüler dışında Madame Masque da var! Kate, toplumdan elini eteğini çekmiş, altmışların sillesini yemiş bir pop müzik dâhisine başyapıtını tekrar bulması için yardım ederken Madame Masque Kate’i buluyor. Yani diğer bir deyişle onu öldürme çalışmalarına yeniden başlıyor. Her şey bu ciltte! Karakterler! Senaryo! Hikaye! Diyalog! Tema! Anlam! Mesaj! Aksiyon! Az biraz teşhir! Ateş! Oklar! Suçlular! Komşular! Deryalar! Müşteriler! Lakayıt Polisler! Mağdurları mağdur eden bir sistem! Köpek! Alaycılığın ve ilgisizliğin, pençelerini iyi ve dürüst insanların boğazından eksik etmediği çökmüş şehirlerde güvenebileceğiniz tek kahraman Bayan Hawkguy’dır!

Bu ciltte Matt Fraction tarafından yazılıp Annie Wu ve Javier Pulido tarafından çizilen Hawkeye (2012) #14, #16, #18, #20 ve Annual #1 bir araya getirilmiştir.

Spider-Man hayranları için hüzünlü ancak güzel de bir gün. Yeni cilde kavuşurken yıllar önce Marvel’ın Yepyeni Bir Gün ile başladığı çağı Amazing Spider-Man Cilt 21 Türlerin Kökeni ile sonlandırıyoruz. Ancak bizler için bu son yeni bir başlangıç olacak.

Mark Waid‘in yazdığı ve Paul Azaceta‘nın çizdiği bu cildi dilimize Tulgan Köksal kazandırmış. Tanıtım bülteni şöyle efendim;

Bir tarafta Örümcek Adam var. Diğer tarafta ise Rhino, Vulture, Tombstone, Electro, Mysterio ile en tehlikeli düşmanlarından oluşan ölümcül bir tabur – ve hepsini bu iş için bir araya getiren usta plancı, Doctor Octopus var. Bu savaşın tam ortasında kim kalacak? Green Goblin ve Menace’ın yeni doğan çocukları, hem kendi hayatını – hem de inanılmaz sırrını – tehlikeye atan şiddetli bir mücadelenin ödülü olacak!

Bu ciltte Mark Waid’in (Fantastic Four) yazdığı ve Paul Azaceta’nın (Punisher Noir) çizdiği Amazing Spider-Man #642-647 sayıları ile Spider-ManSaga ve Web of Spider-Man #12’den Doc Ock’un orijin hikâyesi bir araya getirilmiştir.

Bir çağı kapatırken başka bir Örümcek hikayesi okumak isteyenler içinse Marmara Çizgi en iyi Örümcek hikayelerini dilimize kazandırmaya devam ediyor. Superior Spider-Man de bunlardan biri. Hem son dönemin en etkileyici hikayelerinden biri olması hem de Ryan Stegman ve Guiseppe Camuncoli‘nin her sayfasını duvara asmak isteyeceğiniz harika çizimleri ile lezzetli bir seri. Dan Slott‘un yazdığı serinin yeni cildi Superior Spider-Man Cilt 4 Zoraki Kötülük olarak çıkıyor.

Tulgan Köksal ve İlke Keskin‘in çevirdiği bu hikayenin tanıtım bülteni şöyle efendim;

ÖRÜMCEK ADAM 2099 GERİ DÖNÜYOR!
Ama geleceğin Örümcek’i ve Üstün Örümcek Adam kapışmasından Çokluevren’in en üstünü olarak kim çıkacak? Bunun pek bir önemi olmayabilir çünkü bu savaşın sonu, Örümcek Adam’ın dünyasını -ve Marvel Evreni’ni- sonsuza kadar değiştirecek bir anın gelmesine sebep olacak! Bu şoke edici değişimin sorumlusu hangi Örümcek? Sonra, savaşın küllerinden ilk Superior Spider-Man – Black Cat ortaklığı doğacak. Felicia Hardy her zaman için kahramanımızın Örümcek yarısını Adam yarısından daha çok sevmiştir ancak Adam bu sefer Otto Octavius olduğuna göre, sonuç ne olacak? Uzun süredir görmediğimiz bir Osborn geri dönerken Otto da bir dönüm noktasını kutlayacak! Dünya “Dr. Peter Parker’a” – ya da bundan sonra yapmak istediği şeye hazır mı?

Bu ciltte Dan Slott tarafından yazılıp Ryan Stegman ile Giuseppe Camuncoli tarafından çizilen Superior Spider-Man #17-21 sayıları bir araya getirilmiştir.

Yeni sayılar bayilerde yer edinmiş durumda. İstemeden geçmeyin. İyi okurlar!

Oyla!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mini Proje: Öykülere İlan-ı Aşk

Tudem Edebiyat Ödülleri, Bu Yıl İlk Kez Yetişkin Roman Dalında Verilecek