in

Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’nün Bu Yılki Sahibi Edip Akbayram Oldu

Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’nün bu yılki sahibi Türk müziğinin yaşayan önemli isimlerinden sanatçı Edip Akbayram’a verildi.

Nâzım Hikmet

Türk ve dünya şiirinin büyük ustalarından Nâzım Hikmet, vefatının 56. yıldönümünde Moskova’da anılıyor.

Rus-Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) organizasyonuyla yapılan anma töreninde ‘Nâzım Hikmet Dostluk Ödülü’ Türk müziğinin efsane sesi ve Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Yönetim Kurulu üyesi Edip Akbayram ile Türkolog Prof. Dr. Dmitriy Dmitriyeviç Vasilyev’e verildi.

RTİB tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Edip Akbayram’ın Türk halk kültürü ve şiirini modern pop müziği ile birleştirerek büyük kitlelere ulaştırdığı ve toplum sorunlarına her zaman duyarlı kalmış saygıdeğer bir sanatçı olduğu ifade edildi. “Türk müziğine vermiş olduğu emek ve katkılarından dolayı bu ödüle layık görüldü” denildi.

Çocuklarıma, torunlarıma bırakacağım güzel bir miras

Nâzım Hikmet’in sevgi, barış, dostluk ve özgürlüğü şiirleriyle dünyaya ulaştıran bir dünya şairi olduğunu belirten Edip Akbayram, “Biz Nâzım’ın değerini çok geç anladık” dedi. 50 yıllık sanat hayatında 500’e yakın ödül aldığını belirten Edip Akbayram şu şekilde konuşu:
“Ancak bu ödülü almak herkese nasip olmaz. Çok büyük bir onur benim için. Çocuklarıma, torunlarıma bırakacağım güzel bir miras.”
Bugün saat 18.00’da Russkaya Pesnya Teatr’da ‘Moğollar’ ve MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen konseri ile başlayan anma töreni, yarın saat 11:00’de Nâzım Hikmet’in Novodeviçi’deki mezarı başında sona erecek. Törene, Nâzım Hikmet Vakfı temsilcileri, sanatçılar, edebiyatçılar ve sevenleri katılıyor.

* * *

Nazım Hikmet’in Anısına:  “Türkiye Hikâyelerini Anlatıyor”

Oyla!

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

Hatay’da Tamamen Şans Eseri Gizemli Bir Keşif Yapıldı

Gökbilimcileri Bekleyen Tehlike: Astronomi Ölüyor mu?