in

İstanbul’u Satıyorum Restore Edildi: Ferhan Şensoy’un 1987 Tarihli Oyunu YouTube’da

İstanbul’u Satıyorum restore edilerek dijital erişime açıldı. Ferhan Şensoy’un Münir Özkul ve Erol Günaydın’lı oyunu şimdi YouTube’da.

İstanbul'u Satıyorum Restore
- Reklam -
- Reklam -

Ferhan Şensoy’un ilk olarak 1987’de ortaya koyduğu tiyatro oyunu İstanbul’u Satıyorum restore edildi. Oyunun yeni hâli dijital ortamda ücretsiz bir şekilde paylaşıldı. Yapım, ORTAOYUNCULAR YouTube sayfasındaki yerini aldı.

Koronavirüs karantinaları sırasında izleyecek içerik arayanlar için alternatifler çoğalmaya devam ediyor. 1980 yılında Ferhan Şensoy tarafından kurulan Ortaoyuncular adlı tiyatro grubunun, 1987’de oynadığı İstanbul’u Satıyorum oyunu kısa sürede bir klasik haline gelmişti. Şensoy’un yazıp yönettiği oyunda, yönetmen yardımcısı olarak Derya Baykal karşımıza çıkıyordu.

Oyuncular arasında ise Münir Özkul, Erol Günaydın, Ferhan Şensoy, Baykal Kent, Rasim Öztekin, Celal Belgil, Suzan Akay, Canan Yüksek, Neslihan Yeldan, Deniz Kaya, Serap Günaydın, Boran Kaya, Bican Günalan, Ertaç Özden, Parkan Özturan, Hakan Sepetçi, Caner Alkaya, Erkan Üçüncü, Yüksel Gürsel ve Selim Sesler yer alıyor.

- Reklam -

Ferhan Şensoy

Müziklerinin de Ferhan Şensoy tarafından bestelendiği oyunda çekim ve restorasyon ise Bengitek ve Ömer Şahin’e ait. Restorasyon haberi ilk defa Ortaoyuncular’ın Twitter sayfası üzerinden duyuruldu.

İstanbul’un ani ve plansız kentleşmesini konu alan 1 saat 51 dakikalık yapım, tiyatro tarihimizin de öne çıkan işleri arasında yer alıyor.

- Reklam -

Oyunun restore edilmiş hâlini bir bütün olarak aşağıdaki YouTube bağlantısından izleyebilirsiniz.

İstanbul’u Satıyorum | İZLE

YouTube video

1080p ve 720p seçenekleri ile restore edilen oyunun yazımı 1983’e kadar uzanıyor. Ferhangi Şeyler gösterilerinin sürdüğü 1988’de, Şensoy oyunu yeniden yazıp müzikliyor ve Ortaoyuncular’da Münir Özkul ve Erol Günaydın’ın katılımcılarıyla oynayıp yönetiyor. İstanbul’u Satıyorum, 1991’da yılında Tomris Uyar tarafından İngilizceye çevriliyor.

İstanbul’u Satıyorum Oyunu Konusu

“Dünyanın gözdesi İstanbul herkesin gözü önünde satılıyor. İstanbul’ u satıyorlar müteahhitlerle birlikte, bir İstanbul alana bir İstanbul bedava veriyorlar. Hatta tarihiyle birlikte satıyorlar. Mimar Sinan bir gün gelip ziyaret ettiğinde canım İstanbul’u yerinde bulamıyor. Yaptığı camiler evler arasında yok olmuş sitemlerini dile getiriyor ama nafile, dinleyenler hâlâ İstanbul’u satıyorlar. Taksim Parkını 50 katlı otopark, Gülhane Parkını 30 katlı gökdelen, mezarlıkları alışveriş merkezi, yalıları 20 katlı apartman yapıyorlar ve hâlâ İstanbul’u satmaya devam ediyorlar…”

Peki siz Ferhan Şensoy’un bu kült işini daha önce izleme fırsatı bulmuş muydunuz? Oyunun restore edilmiş hâlini nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Tobizume Tobizume dedi ki:

    Umarım tüm oyunlarını Youtube’dan yayınlar. Korsan yayından izlemek istemediğim için izlemiyordum. Bu haber güzel oldu.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Tuhaf Radyo Sinyali Uzaylılar

Tuhaf Radyo Dalgası Muhtemelen Uzaylılardan Gelmiyor: Yine de En Güçlü Aday!

Son Kıta Diskdünya Terry Pratchett

Son Kıta – Diskdünya #22 Çıktı: Terry Pratchett’tan Zamanlararası Bir Yol Hikâyesi