in

Tuhaf Radyo Dalgası Muhtemelen Uzaylılardan Gelmiyor: Yine de En Güçlü Aday!

Yeni saptanılan sıra dışı radyo dalgaları üzerinde çalışmalar sürüyor. Henüz net bir açıklama yapılamayan bu sinyalin uzaylılardan gelmiş olması da ihtimal dahilinde.

Tuhaf Radyo Sinyali Uzaylılar
- Reklam -
- Reklam -

Breakthrough Listen projesinden astronomlar, uzaylılardan gelmiş olma ihtimali en yüksek olan radyo dalgalarından birisini saptadı. Sinyal, komşu yıldızımız Proxima Centauri’den 18 Aralık’ta dünyaya ulaştı.

Geçmişte benzer sinyaller geldiğinde, “Uzaylılardan!” başlığı ile ortalığın velveleye verildiğini defalarca gördük. Bu yüzden bilim insanları da, haberler de şüpheyi mümkün olduğunca uzatıyor. Galaksimizde magnetastar’lardan yansıyan pek çok sinyali “tekno imza” zannetmişliğimiz varken, kimi zamanlarda da kendi uydularımızdan seken sinyallere uzaylılar diye atlamıştık.

Bu yüzden, yeni sinyalle ilgili ilk bulguları paylaşan Pete Worden sözlerine, “Kimse bunun bir tekno imza olduğunu iddia etmiyor,” diye başladı. Aslında araştırmacılar sinyallerin ne olduğuna dair herhangi bir iddiada da bulunmuyor:

- Reklam -

Breakthrough Listen ekibi olarak birkaç sıra dışı sinyal tespit ettik ve dikkatlice inceliyoruz. Muhtemelen şu an tamamen açıklayamadığımız parazitlerden ibaret. Detaylı inceleme devam ediyor.

“Ne söylediğimizi iyi okuyun! Kimse bunun bir tekno imza olduğunu iddia etmiyor. Protokolleri yerine getirerek incelemeye devam ediyoruz. Şu an bu ilginç sinyallerin bir parazit olduğunu düşünüyoruz ama kökenini tespit edemedik.

“Sinyallerin kaynağını bilmiyoruz. En güçlü ve tekrar edenler Proxima’dan geliyor.”

Ekip geçmişte de Proxima Centauri’den pek çok sinyal alıp, bizim gönderdiklerimizin geri sektiğini tespit etmişti. Tek bir sinyal hariç, Centauri’den gelenlerin hepsi bizden.

Bu tek sinyal ise 3 saat kadar devam etti ve çok özel bir radyo dalga frekansından gönderildi. Bu frekansı, Dünya’da hiçbir uzay ajansı kullanmıyor. Ekibin muhtemel uzaylı sinyallerine uyguladığı ilk testlerde kaynağı belirlenemeyen sadece bu sinyal var. İlk testler, bir sinyalin Dünya’dan gelip gelmediği üzerine odaklanıyor. Bu özel sinyal, BLC1 (Breakthrough Listen Candidate 1) olarak odaklandı. Yani, adına bakarsak resmi olarak uzaylılardan gelmeye “aday” olan ilk sinyalle karşı karşıyayız.

Proxima Centauri, Galaksilerarası Radyo İstasyonu Olabilir

Ekip ilk açıklamalarından sonra testleri geçse de bu sinyalin Dünya’dan kaynaklandığına hâlâ inandıklarını belirtti. Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden Jason Wright, daha önce yürütülmesine gerek kalmayan yeni testlerin sinyalde uygulandığını açıkladı.

- Reklam -

Proxima Centauri Tuhaf Radyo Sinyali Uzaylılar

Yine Wright’a göre, sinyalin Proxima Centauri’den gelmiş olması sadece 4,2 ışık yılıyla en yakın komşumuz olduğu için değil en az iki gezegene güneş olduğu için de ilgi çekici:

“Proxima’nın bir diğer önemiyse pozisyonundan kaynaklanıyor. Eğer çok gelişmiş bir teknolojin varsa ve galaksi boyunca bir sinyal yollamak istiyorsan, sinyali direkt göndermek çok etkisiz olur. Telefondan konuşmak gibi düşünün. Benim telefonumdan sizinkine direkt bir sinyal gitmiyor. Eğer gezegenler arası bir medeniyet telefona benzer bir sistem kurduysa, uzaylılardan gelecek sinyalleri uzak yıldızlardan değil yakındakilerden almamız çok daha olası.”

BLC1’ın ne olduğuyla ilgili yeni bilgiler geldikçe paylaşacağız.

Komşudan gelen sinyalleri siz neye yoruyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: New Scientist

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Star Trek: Picard 2. Sezon

Star Trek: Picard 2. Sezon Çekimleri Ertelendi

İstanbul'u Satıyorum Restore

İstanbul’u Satıyorum Restore Edildi: Ferhan Şensoy’un 1987 Tarihli Oyunu YouTube’da