in

30 Bin Işık Yılı Uzaktaki Ölü Yıldızdan Dünya’ya İlk Kez Yüksek Frekanslı Radyo Sinyali Ulaştı

İlk defa Samanyolu galaksisinin içinden yüksek frekanslı bir radyo sinyali Dünya’ya ulaştı. Sinyal, 30 bin ışık yılı uzaktaki ölü bir yıldızdan geliyor.

radyo dalgaları

30 bin yıl önce galaksimizin öte ucundan ölü bir yıldız, güçlü bir radyo sinyalini ve X-ışınını dünyamıza göndermeye başladı. 28 Nisan 2020’de patlama şeklindeki bu radyo dalgası gezegenimize ulaştı ve Dünya’daki bütün rasathaneleri alarma geçirdi. Yarım saniyelik de olsa aşırı güçlü olan sinyal, bilim insanlarının önemli bir buluş yapmalarını sağladı. Yüksek frekanslı radyo sinyali (fast radio burst) olarak adlandırılan fenomen galaksimiz sınırları içerisinde ilk kez tespit ediliyordu.

Yüksek frekanslı radyo sinyallerinin evrendeki hareketleri ilk olarak 2007’de fark edildi. Güçlü dalgalar en fazla birkaç milisaniye sürüyor ama yaydığı enerji Güneş’in yüzyılda yaydığı enerjiye denk düşüyordu. Bilim insanları patlamalara neyin sebep olduğunu henüz belirleyemedi ama ortalıkta onlarca teori var. Kendi içine çöken kara deliklerden ışık hızına yakın yolculuk eden uzaylı yıldız gemilerine kadar her fikir ortaya atıldı.

Şimdiye kadar tespit edilmiş her yüksek frekanslı radyo sinyali başka galaksiden, milyonlarca ışık yılı uzaklıktan geliyordu. Bu seferki ise çok daha yakın, Samanyolu’nun diğer ucundan.

Hızlı Radyo Patlamaları

Teleskop incelemeleri sinyalin bilinen bir nötron yıldızından geldiğini tespit etti. Hızlı dönen, ölmüş bir yıldızın çekirdeği Güneş’in kütlesini bir şehir büyüklüğünde barındırıyor: 30 bin ışık yılı uzaklıkta Vulpecula takımyıldızına ait bir yıldız. Bir diğer özelliği ise magnetar adındaki özel bir yıldız grubuna ait olması. Magnetar yıldızlar çok güçlü manyetik alanları yüzünden bu ismi alıyor. Bu manyetik alan sayesinde yıldız ölümünden yüzlerce yıl sonra bile çok güçlü enerji yayabiliyor. Yeni bilgilerimiz sayesinde anlıyoruz ki yüksek frekanslı radyo sinyallerinin en azından bir kısmı magnetarlardan kaynaklanıyor.

Yüksek Frekanslı Radyo Sinyalinin Kaynağı İlk Defa Gözlemleniyor

Milan Ulusal Astrofizik Enstitüsü’nden Sandro Mereghetti’nin açıklamaları şöyle:

“Daha önce hiçbir yüksek frekanslı radyo sinyalinin kaynağını görememiştik. Bu bir magnetar ile üksek frekanslı radyo sinyali arasında kurulmuş ilk gözleme dayalı bağlantı.”

Hızlı Radyo Patlamaları

Radyo sinyallerinin kaynağı olan magnetarımızın adı SGR 1935+2154. 2014’te çok güçlü X-Ray ışınları yayması sayesinde teleskoplarımızın dikkatini çekmişti. Bir süre sessiz kaldıktan sonra nisan ayında bahsedilen aşırı güçlü yüksek frekanslı radyo sinyalinden birisini sergiledi. Mereghetti ve ekibi patlamayı Avrupa Uzay Ajansı’nın uyduları sayesinde tespit etti. Britanya Kolumbiyası, Kaliforniya ve Utah’daki farklı radyo teleskopları da yüksek frekanslı radyo sinyalini sonraki gün fark etti.

Uzaylılardan gelme ihtimaliyle heyecanlandığımız radyo sinyallerin kaynağının ölü bir yıldız olması ihtimali sizi nasıl hissettiriyor? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı ve teorilerinizi bekliyoruz.


* Mars Gezegeninin Geçmişi Tahmin Edilenden Daha Az Islak Olabilir

Kaynak: Space

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Sütçü - Anna Burns

Sütçü: Anna Burns’ün Man Booker Ödüllü Romanı Türkçede

Fargo 4. Sezon Güncel Yayın Tarihi

Fargo 4. Sezon Güncel Yayın Tarihi Belli Oldu