in

7. Koğuştaki Mucize Filmi Türkiye’nin Oscar Adayı Oldu

7. Koğuştaki Mucize, Türkiye’nin Oscar aday adayı oldu. Mehmet Ada Öztekin’in gişe rekortmeni filmi, bir Güney Kore yapımından uyarlanmıştı.

7. Koğuştaki Mucize - Türkiye Oscar Adayı

Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü için gelecek Oscarlarda yarışacak filmi belli oldu. Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğinde çekilen 7. Koğuştaki Mucize filmi, aday adaylığı için kurula gönderilecek.

Güney Kore filmi Miracle in Cell No 7 adlı filmin Türkiye uyarlaması olan 7. Koğuştaki Mucize, gelecek Oscar yarışında En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü adayları arasında yarışacak. Eğer film onaylanırsa, bahsi geçen dalda Oscar’a aday olmuş olacak.

Kısa listenin yayın tarihinin ise 9 Şubat 2021 olacağı belirtiliyor. 7. Koğuştaki Mucize’nin Oscar’a aday olup olmadığını o tarihten önce öğrenemeyeceğiz.

Netflix’te yer aldıktan sonra uluslararası camiada oldukça izleyici toplamayı başaran yapım, Akademi üyelerinden yeterli oy alabilirse En İyi Uluslararası Film dalında ülkemizi temsil edecek.

7. Koğuştaki Mucize, Türkiye Gişesinde 90 Milyon Dolarlık Hasılat Yapmıştı

16 kişiden oluşan jürinin, başvuruda bulunan 23 film arasından seçtiği 7. Koğuştaki Mucize Türkiye gişesinde toplamda 5.361.450 izleyici tarafından izlenmiş ve 28 hafta sonunda 90 milyon liralık bir hasılat elde etmeyi başarmıştı.

Netflix’e geldikten sonra da pek çok ülkede platformun en çok izlenen filmleri arasına girmeyi başaran 7. Koğuştaki Mucize, izlenme oranlarındaki başarısı ile dikkat çekmişti. Yapımın, bugün itibarıyla IMDb puanı ise 8,3 olarak gözüküyor.

7. Koğuştaki Mucize - Türkiye Oscar Adayı

Oyuncu kadrosunda Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal ve Yurdaer Okur gibi isimlerin bulunduğu yapım dram türünde.

Türkiye’de 11 Ekim 2019’da vizyona giren ve 2 saat 12 dakikalık bir süreye sahip olan film, Mehmet Ada Öztekin’in üçüncü uzun metrajı olma özelliğini taşıyor. Yönetmeni daha önceden Kaybedenler Kulübü Yolda (2018) ve Martıların Efendisi (2017) filmleri ile tanıyoruz.

1983 yılında bir Ege kasabasında geçen film, ölen küçük bir kız çocuğu ile başlıyor. Sıkıyönetim komutanının kızını öldürenin masum birisi olması, bir şeyleri değiştirmeyecektir. Memo, idam cezasına çarptırıldıktan sonra aklanmaya çalışır.

Geçen yılki aday adalığı, Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık Aslı’nın olmuştu. Ondan önce adaylık yarışına giren son filmlerimiz ise şu şekilde: Ahlat Ağacı, Ayla, Kalandar Soğuğu, Sivas, Kış Uykusu, Kelebeğin Rüyası.

Ne yazık ki şimdiye dek Oscar’da En İyi Uluslararası Film Akademi Ödülü kategorisinde yarışma fırsatı bulamadık.

93. Akademi Ödülleri, Koronavirüs pandemisi nedeniyle 25 Nisan 2021 tarihine ertelenmişti.

Sizce 7. Koğuştaki Mucize filmi bizi yarışmaya götürebilir mi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: basin.ktb.gov.tr

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Akahige Akahige dedi ki:

  Başlık biraz clickbait olmamış mı? Oscar adayı değil aday adayı olmuş sonuçta. Haberin içinde bu fark açıklanmış ama başlık direkt aday olmuş gibi düşündürüyor.
  Bu bahsettiğim şeyi Ayla çok yapmıştı mesela. Filmin afişlerine aday adaylığı başvuruları bile başlamamışken Türkiyenin Oscar adayı yazmışlar ve bununla ilgili röportajlar vermişlerdi. Daha sonra film aday olamadı ve Mustafa Uslu başka bir röportajında nedenini kendince açıkladı. Sabah gazetesine verdiği bir röportajdan alıntılıyorum.

  • İlk kez size söylüyorum bunu… Biz Ayla filmiyle Oscar Ödülleri’nde son dört saate kadar sekizinci sıradaydık. Benim bir konuşma yapmam istendi. Eğer ben o konuşmayı yapsaydım, biz Oscar’ı almıştık. Ama ben hayatım boyunca, ne bayrağıma, ne vatanıma, ne milletime asla ihanet etmem, kötü bir şey söylemem. Bunu yaparak bir yerlere gelmek hiç tarzım değil.
   - Nasıl bir konuşma yapmanızı istediler?
  • “Özgürlüklerin olmadığı bir ülkede film yapmanın ne kadar zor olduğunu biliyor musunuz?” diye başlayan bir konuşmaydı… Ve ben bunu yapmadım. Yapsaydım Oscar’ı almıştık.

  Yorum yapmaya gerek yok bence.

 2. Avatar for Devrim_Bey Devrim_Bey dedi ki:

  Hayır, başlıkta ya da spotta okuru yanıltan bir bilgi yok. Türkiye’nin adayı. Türkiye’nin Akademi’ye verdiği listedeki aday. Clickbait’e çok daha müsait alternatifler var. :slight_smile:

  Ayla filmi ise bambaşka bir mesele. Yapımcısı, bütün filmin reklamını bu olay üzerinden kasıtlı olarak kurgulamıştı. Vizyona girip çıkmış, dijital platformlarda yayınlanmış bir film ile kıyası pek mantıklı değil.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

The Walking Dead: World Beyond İnceleme

The Walking Dead: World Beyond Karakterleri Yeni Dizide Boy Gösterebilir

Assassin's Creed Valhalla İncelemesi

Assassin’s Creed Valhalla İncelemesi: Şöhret ve Şan Uğruna, Çıktık Meydana