in

Netflix Filmlerini Oscar’da Görmek İstemeyen Steven Spielberg’e Yanıt Gecikmedi

Netflix yapımı filmleri Oscar’da görmek istemediğini belirten ünlü yönetmen Steven Spielberg’e, Netflix’in cevabı gecikmedi: “Sinemayı seviyoruz.”

Netflix hayatımıza girdiğinden beri birçok şey değişti. Haliyle bazı klasik sorular da yeniden gündeme geldi. Netflix sinemayı bitirecek mi? Televizyon kültürü yerini çevrimiçi yayın platformlarına mı bırakacak ve dahası…

Tüm bunlar tartışılırken ​Alfonso Cuarón’un yönettiği Netflix yapımı Roma filmi Oscar ödüllerinde kendisinden söz ettirmeyi başardı. Netflix’te yayınlanan -ve sinemalara sadece Oscar adaylığına hak kazanmak için kısıtlı bir süre gösterime giren Roma- ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Görüntü Yönetmeni’ ve ‘En İyi Yabancı Film’ dallarında Oscar ödülü aldı.

Er Ryan’ı Kurtarmak, Schindler’in Listesi gibi filmlerle Oscar kazanan ünlü yönetmen Steven Spielberg ise bu son gelişmelerden pek de memnun değil gibiydi. Öyle ki Spielberg Netflix yapımı filmlerin Oscar ödüllerinde yarışmaması için Akademi ile görüşeceğini duyurarak ilk kurşunu attı. Spielberg’e göre Netflix yapımları, TV yapımı olarak değerlendirilmeli, sinemanın onurlandırıldığı bir mecrada yer almamalıydı.

Netflix’in ünlü yönetmene yanıtı gecikmedi. Şirket, resmi hesabından şu Tweet’i attı:

Sinemayı seviyoruz. Sevdiğimiz bazı başka şeyler de şunlar:

– Sinemayı her daim karşılayamayan veya sineması olmayan bir şehirde yaşayanlar için buna erişimi
– Her yerdeki insanların bir şeyin çıkışının aynı anda keyfini çıkarması
– Film yapımcılarına sanatı paylaşmalarına yol açmayı

Bunlar birbirlerini dışlayan şeyler değiller.
Spielberg’ün Akademi ile görüşmesinden nasıl bir karar çıkar, henüz bilmiyoruz. Ancak bu meselenin gelecek günlerde de hayli tartışılacağı çok açık.

Ülkemizde de Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler: Sazan Sarmalı filminin, yapım henüz vizyondan kalkmadan Netflix’te yerini alması da işleri ülkemiz sineması adına kızıştırmıştı.

Bakalım Netflix, kimleri nasıl huzursuz etmeye devam edecek ve bunun sonuçları sinema dünyasına nasıl yansıyacak?

Oyla!

35 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for yafeshan yafeshan dedi ki:

  Spielberg halt etmis

 2. Avatar for Husey Husey dedi ki:

  Roma güzel film olabilir ama Steven Spielberg’ten benim anladığım bir platformla sinema stütyolarının denk olmaması gerek,gerçekten bu şekilde giderse belki adam ileriyi’de tahmin etmiş sinema söktörü biter 3 ayda bir film çıkartan platformlar türer bu nesilede kalite diye yutturulur.

 3. Avatar for OldFatGil-Galad OldFatGil-Galad dedi ki:

  Netflix sinema sektörü için büyük bir tehlike ve herkes bunun farkında. Aslında Spielberg’in sıkıntısı da Netflix’in kötü içerikler üretiyor olması değil; Roma gibi iyi içerikler de üretebilecek kapasiteye sahip olması.

 4. Avatar for eleutheiros eleutheiros dedi ki:

  Gönül isterdi ki , Netflix hiç orijinal filmler yapmasın onun bütçesini dizilere aktarsın, daha fazla dizi izleyelim. Ancak Netflix’in başarısı öyle bir iştah kabarttı ki çoğu film yapımcısı ve kanallar kendi platformlarını kurmanın temellerini attı. Böyle bir durumda Netflix’in filmlere de yatırım yapmasından başka çare yok.

  Sinema olayına gelecek olursak, Amerika’da bizde olmayan bir film sınıfı da var o da vizyona girmeyen sadece televizyonda gösterilen tv filmleri. Genelde çok yüksek bütçeli olmazlar. Netflix filmlerinin de %95’i bu tanıma uygun.

  Bir filmin vizyona girmeyip Netflix’te yayınlanması o filmin değerini düşürür mü? Bence düşürmez, düşürmemeli de. Buradaki kavga aslında filmlerin niteliği değil, sinema sektörünün geleceği.

  Roma filminin bir istisna olduğunu düşünüyorum. Netflix’in bir meydan okuması. Geçen sene sırf Netflix filmi olduğu için Cannes’da kabul edilmeyen filme karşılık Netflix, Alfonso Cuaron’un en usta eserine ortak oldu ve o filmle Cannes’a başvurmadı. Venedik’e gitti Altın Aslan ödülünü aldı. Oscar’da en iyi yabancı film ve en iyi yönetmen ödülünü aldı. Kısaca Cannes film festivalinin prestijini çizdi. Tarih şunu yazdı : 2018 senesinin en başarılı filmi en prestijli ödül töreni olduğu düşünülen Cannes’a başvurmaya tenezzül etmedi.

  Yönetmenlerin ve filmlerin de bir klasmanı var. Mesela Alfonso Cuaron şampiyonlar ligine oynadığı filmini tutup Altın Portakal’a ödül alsın diye yollamaz. Kendi prestijini küçültür. Her film, kendi çapında ödül törenlerine başvurur.

 5. Avatar for magrathea magrathea dedi ki:

  Netflix’in oscar ödülüne aday olmaması gerektiği düşümcesine katılıyorum diyemem, bu güzel bir filme haksızlık edebilir çünkü.
  Ama netflixin film çıkarmasından mutlu değilim. Bunun için iki neden göstereceğim.
  Öncelikle bir film yönetmeniyle bilinmelidir fakat nexflix bir film çıkardığında “netflix filmi” olarak geçiyor, oysa filmlerin asırlardır sahip olduğu (açıklayamadığım) bir havası var ve netflix bunu bas bayağı söndürüyor.
  İkinci olarak netflixin aşırı seyirci odaklı yapımlar çıkardığını düşünüyorum. Kitabını okuduğum bazı dizileri sırf daha çok izlensin ya da bazı kesimlere de hitap etsin diye değiştirmiş olmasından netflix yapımı dizi veya filmlere hep önyargılı yaklaşırım. Bir film ise her kesimden izleyiciyi tatmin etme bocalamasına girmemeli bence. Filmler yönetmenin, senaristin, oyuncuların benliğini yansıtmalı; insanları memnun etmek için kılıktan kılığa girip her türlü “bak ben de burdayım” karakterleriyle donatılmamalı.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

30 cevap daha var.

İthaki Modern Klasikleri’nin Yeni Üyesi “Öksüz Brooklyn” Yakında Bizlerle

Game of Thrones’un Finali Yüzüklerin Efendisi’ndeki Miğfer Dibi Savaşı’nı Aratmayacak