in

The Billion Dollar Spy Filmi Mads Mikkelsen ile Geliyor

The Billion Dollar Spy filmi yolda. Soğuk Savaş döneminde geçen gerçek bir hikâyeye odaklanan yapımda Mads Mikkelsen ve Armie Hammer yer alıyor.

The Billion Dollar Spy Filmi Mads Mikkelsen

Soğuk Savaş döneminde geçecek casus filmi The Billion Dollar Spy filmi başrollerini buldu. Filmde CIA ajanı Brad Reid’i Armie Hammer canlandıracak. Sovyet casusu Adolf Tolkachev ise Mads Mikkelsen tarafından beyaz perdeye taşınacak.

The Billion Dollar Spy gerçek olaylardan esinlenerek yazılmış aynı adlı kitabı sinemaya getirecek. Gerçek hayatta CIA’in Moskova’daki üssüne yeni atanmış Brad Reid ve Sovyet mühendisi Adolf Tolkachev’in sıra dışı hikâyesi soğuk savaşın gidişatını değiştirmiş, Batı’nın elini güçlendirmişti. Sovyetler Birliği’nin giderek yozlaşan bürokrasisinden ailesini kurtarmak için CIA’yle iletişime geçen Tolkachev sonraki 10 yıl boyunca CIA için çalışmış, yaşamı ve ailesi tehlikeye girmişti. Aynı tehlikeler düşman bölgesinde görev yapan Reid’e de sıçramış; ikiliyi hayatları için savaşmaya itmişti.

Tolkachev CIA’ye çalıştığı dönemde var olan ve geliştirilen Sovyet uçaklarıyla ilgili planlar ve test sonuçlarını iletmiş, Amerikan hükümetinin Sovyetlerin duyurduğu her yeni aracın bir adım önünde olmasında büyük bir adım oynamıştı. Tolkachev’in verdiği bilgiler NASA’ya milyar dolarlara mâl olacakken bedavaya geldiği için “Milyar Dolarlık Casus” takma adını kazanmıştı.

The Billion Dollar Spy Filmi Mads Mikkelsen Armie Hammer
Armie Hammer, Mads Mikkelsen

The Billion Dollar Spy Gerçek Bir Hikâyeyi Anlatacak

Pullitzer ödüllü Amerikan gazeteci ve yazar David E. Hoffman’ın The Billion Dollar Spy: A True Story of Cold War Espionage and Betrayal adlı eserinden uyarlanacak senaryoyu Benjamin August (Remember) kaleme alacak. Filmin yönetmenliğini ise Amma Assante (Belle) üstlenecek. Yapımın çekimleri Rusya’da olmasa da Doğu Avrupa’daki eski Sovyet ülkelerinden birinde yapılacak. The Billion Dollar Spy’ın yapımcılığını Walden Media’dan Frank Smith ve Naia Cucukov üstlenecek.

The Billion Dollar Spy Filmi Mads Mikkelsen

Frank Smith’in film hakkında şunları söylüyor:

“Soğuk Savaş’ın önemli dönüm noktalarından birisini beyaz perdeye taşıyacağımız için heyecanlıyız. Mads Mikkelsen ve Armie Hammer’le çalışmak onur verici. Amma Assante’nin vizyonuyla bir insanın dünyayı nasıl değiştirdiğini anlatmak hepimiz için büyük bir zevk.”

Başroller Mads Mikkelsen ve Armie Hammer’ın takvimleri sıkışık olduğu için filmin çekimlerinin yakın zamanda başlaması beklenmiyor. Hammer son olarak Netflix filmi Rebecca’da yer aldı. Aynı zamanda Taika Waititi’nin futbol filmi Next Goal Wins’te de bir rolü var. Mikkelsen ise Tom Holland ve Daisy Ridley’li Chaos Walking’in çekimlerini yeni tamamladı.

The Billion Dollar Spy için şimdilik bir yayın tarihi yok.

Film için heyecanlı mısınız? Favori Soğuk Savaş casusluk filmleriniz neler? Yorum ve önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Tenet İncelemesi: Sinemanın Altın Çocuğu Sizi Kuantum Soğuk Savaşına Çağırıyor

Kaynak: Collider

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

heath ledger the queen's gambit

Heath Ledger, The Queen’s Gambit Filmi Yapmak İstemiş

Bir Başkadır Fragmanı Netflix Türkiye Dizi

Bir Başkadır Fragmanı: Masum’un Senaristinden Yeni Netflix Türkiye Dizisi