in

The Social Network 2 Gelebilir: Aaron Sorkin Olasılıklar Üzerine Konuştu

The Social Network 2 yolda olabilir. Aaron Sorkin, eğer David Fincher projeye dahil olursa Sosyal Ağ’ın devamını yazabileceğini söyledi.

The Social Network 2

Olası bir The Social Network 2 filmi masada olabilir. David Fincher’ın Facebook’un kuruluşunu anlattığı yapımının devamı için filmin senaristi Aaron Sorkin’den önemli açıklamalar var.

The Social Network (Sosyal Ağ) 2010 yılında vizyona girdiğinde Facebook dünyanın en büyük sosyal medya platformuydu. Gerçek bir devin ilk yıllarını anlatan filmin yayınlanışının üzerinden 10 yıl geçti ve Facebook bugün çok daha büyük bir teknoloji devi. Instagram ve Whatsapp’ı da kapsayan büyük yelpazesiyle akıllı telefonu olan bir insanın, “Ben Facebook kullanmıyorum,” demesi neredeyse imkânsız.

Mark Zuckerberg’ü sitenin tam haklarını kazanmış halde bıraktığımız ilk filmden sonra yaşananlar da pekala film olmayı hak ediyor. Özellikle de son yıllarda Zuckerberg’ün senato karşısına çıkması ve Facebook’un politik yalanlar yaymak için kullanılmadığını ispat etmeye çalışması en ön plana çıkan olaylardı. Peki Facebook’un zirvedeki yıllarını işleyen bir film görebilir miyiz? Belki. Oscar ödüllü senarist Aaron Sorkin’in üzerinde çalıştığı bir fikri var, yazmak için de bir şartı.

The Social Network 2

Bir Podcast’e konuşan Sorkin’in sözleri şöyle:

“Kesinlikle yeni filmi istiyorum. İnsanlar benimle bu konuda konuşuyorlar: ‘Facebook’un karanlık tarafını gördük şimdi,’ diyorlar. Ben Facebook’un karanlık tarafını teyzemin arkadaşlarının profillerini gezerken de görüyorum gerçi.”

Sorkin yeni filmle ilgili düşüncelerini Facebook’un ilk yatırımcısı Roger McNamee’nin yaşadıklarına odaklıyor. McNamee sitenin politik yalanlar yayma konusunda kullanılmaya başlandığını fark etmiş ve bu konuyla ilgili Mark Zuckerberg ve CEO Sheryl Sandberg’le konuşmuş.

Aaron Sorkin: “The Social Network 2 Senaryosunu Sadece David Fincher Yönetirse Yazarım”

Sorkin, McNamee’yle yaptığı konuşmalardan şunları aktarıyor:

Sandberg ve Zuckerberg bu konuda aksiyon almak istemiyordu. McNamee de bir üst merciiye başvurdu tabii. Bu olayların medyaya yansımadan önceki son sahnesi McNamee’nin senatonun bodrum katındaki bir konferans odasında senatörlere Facebook’un demokrasiyi nasıl yıktığını anlatışı.”

The Social Network 2

Sarkin belli ki filmin sahnelerini bile kafasında kurgulamış. Senaryonun başına oturmadan önceyse gerçekleşmesini şart koştuğu bir şey var: David Fincher’ın yönetmesi. Top şimdi Fincher’da. Eğer tamam derse Jesse Eisenberg ve Sony taraflarını projeye çekmek gerekecek.

David Fincher en son Netflix’te yayınlanacak Mank filmini çekti. Film, Orson Welles’in efsane eseri Citizen Kane’in yazılış sürecini anlatıyor. Gary Oldman’ın senarist Herman J. Mankiewicz’i canlandırdığı filmde Orson Welles’i de Tom Burke ekrana getirecek. Mank, 4 Aralık’ta Netflix’te yayınlanacak.

Olası bir The Social Network 2 filmini izlemek ister misiniz? Sorkin’in anlattıkları yeni bir film için yeterli materyal mi? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.


* Aaron Sorkin’den Senaryo Yazımına Dair 10 Önemli İpucu

Kaynak: Collider

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for MURAT_arminius MURAT_arminius dedi ki:

    Fincher aynı türde devam filmi çekmez.Gerek yok böyle filme.Kimse aynı yemeği yemez.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Feminist Okuma Önerileri - Kitap Tavsiyesi - Dr Şeyda İpek

Feminist Okuma Önerileri: Dr. Şeyda İpek’ten 10 Kitap Tavsiyesi

Yarı Erkek, Yarı Dişi Kuş

Yarı Erkek, Yarı Dişi Bir Kuş Keşfedildi