in , ,

Gandalf: En Çok Lazım Olduğunda Ortadan Kaybolan O Kişi

Gandalf ortalıkta olmak konusunda çoğu zaman yol arkadaşlarını zor durumda bırakan bir karakter. Peki ama neden böyle?

Gandalf
- Reklam -
- Reklam -

Aslında Gandalf, Orta Dünya evreninin en sevilen karakterlerinin başında geliyor. Bu doğru. Fakat zeki, kudretli, elinden gelmeyecek mucize nadir olan bu bilge büyücünün bir kusuru var ki bu kusur ancak bilerek yazılmış olmalı.

Özellikle The Hobbit filmlerinde saygıdeğer büyücü, bilge Gandalf, kahramanların en çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda ortalıktan kaybolur. Kendisini, sadece onun tarafından yatıştırılabilecek acil durumlarda, ortalık karıştığında, kan gövdeyi götürdüğünde, hobbitlerin ve cücelerin hayatı risk altına girdiğinde, gizemli bir şekilde ortaya çıkmasıyla görebiliriz.

Hatta bazı sahneler vardır ki; orada olsa bile sanki Gandalf elinden geleni ardına koyar da herkes kendi başının çaresine bakmaya mecbur kalır.

- Reklam -

Herkes Gibi Gandalf’ın da Öncelikleri Var

gandalf orta dunya buyucusu 2

Gandalf’ın ihtiyaç duyulduğu ancak ortalıkta görünmediği sahnelerden biri The Hobbit serisinin başında yer alıyor. Burada Thorin ve arkadaşlarının, çok sevgili Bilbo Baggins ile birlikte çıktıkları macera sırasında, başları trollerle belaya giriyor ve Gandalf’ın dörtte biri olmayan bu yaratıklar, Gandalf tarafından cesaretlendirilip, çıktıkları bu yolculukta, trollerle yalnız baş etmek zorunda kalıyorlar.

Çoğu zaman Gandalf neden ortalıkta olmadığına dair açıklama yapmaktan pek hoşlanmıyor. Dolayısıyla yokluğu, varsayımlarla açıklanabiliyor. Minik kahramanların beladan kurtulmasının hemen peşine, Thorin ile Gandalf arasında bir konuşma geçiyor. Burada Thorin, Gandalf’a, “Sakıncası yoksa sorabilir miyim? Neredeydin?” diyor ve Gandalf burada Thorin Meşekalkan’a, “İleriye bakmaya gittim,” diye cevap veriyor. Mantıksız… Aslında burada tartışmaktan ve ayrıntıya girmekten hoşlanmayan bir yapısı olduğunu daha da net görüyoruz. Anlaşılan Gandalf’ın öncelikleri var. Gerçi bu diyaloğun devamında, devam edecekleri yolculukta, çıkacakları yolu gözden geçirmeye gittiğinden bahsediyor biraz. Ama yine de Gandalf, nereye gittiğinin, nerede olduğunun sorgulanmasından hoşlanmayan bir karakter.

Gandalf’ın Yokluğunda İzleyicinin Karnına Stresten Kramp Giriyor

gandalf orta dunya buyucusu 5

Çünkü bir de macera başlamadan önce Bilbo Baggins’e söyledikleri var:

“Bu cücelere senin bir hırsız olduğunu söyledim. Evinden uzak diyarlara gideceksin. Ben de bir süre sizinle olacağım ama sonra gitmem gerek. Bu arada ben uzaktayken ne yaptığımı sorma.”

Pekala, Gandalf. Tabii bunun sonrasında Bilbo Baggins ve cücelerin ne ile mücadele ettiğini gördük, bu yukarıda bahsettiğimiz sahnede olanlar işte.

Ama Gandalf ortalıktan kaybolunca kahramanlar öyle işin içinden çıkılmaz tehlikelere maruz kalıyor ki, izleyicinin karnına bu sahnelerde stresten kramp giriyor.

Özellikle Kuyutorman’a giderken olanlara ne demeli?

- Reklam -

gandalf orta dunya buyucusu 5

Thorin Meşekalkan, Bilbo Baggins ve diğer macera yoldaşları uğursuz, tekinsiz, kuytu ormana girdiği zaman, Gandalf’ın yokluğu daha da uzun sürüyor. Burada devasa örümceklerle, kendi kendine baş ediyor yoldaşlar. Ağaç elflerine yakalanmaları da yetmiyor. Bir de üstüne, Beş Ordu Muharebesi’ne tek başlarına karışıyorlar.

Her zaman olduğu gibi, bu sahneler gerçekleştiği sırada o yine daha önemli işlerle ve öncelikleri ile meşgul. Bu zaman diliminde Gandalf Beyaz Konsey ile görüşüyordu. Serinin kitabında da daha önce bahsedildiği gibi Necromancer’ın peşinde ajanlık yapmakla zaman geçiriyordu. Gandalf ve Beyaz Konsey, Kuyutorman’ı Necromancer etkisinden kurtarmakla meşguldü. Bunu başardılar fakat başarıları geçici bir zafer oldu. İşin geri kalan kısmı ise kitap içeriğinin ayrıntıları.

Aslında Gandalf’ın Ortadan Kaybolmasının Tek Bir Nedeni Var

Gandalf

Gandalf aslında Dragon’u yok etme görevinin bir parçası olarak, seri boyunca kafilenin yanında olmalı. Orta Dünya sakinlerini bu maceraya kendisi davet ediyor. Macera başladığında da kendisi ortada yok. Ve evet bu kasıtlı olarak böyle yazılmış bir senaryo.

Biliyoruz ki Gandalf, “buçukluk” dedikleri bu hobbitleri çok fazla seviyor. Bence Tolkien de hobbitleri çok fazla seviyor. Hatta bana göre Tolkien’in en favori topluluğu hobbitlerden başkaları değil. Bu nedenle Tolkien öykünün akışı boyunca, hem Yüzüklerin Efendisi hem de The Hobbit serilerinde, hobbitlerin buçukluk halleri ile büyük başarıları imza attığı bölümler yazıyor. Bunların çoğunda Gandalf işin içinde olmuyor çünkü zaten Gandalf çok güçlü bir büyücü ve ortalığı yatıştırmak onun için çok kolay. Bu nedenle Tolkien çoğu zaman hobbitlere kendilerini kanıtlamaları için ortamlar yaratıyor. Onların minik boyları ile kahramanlık hikâyeleri yazmasına şahit oluyoruz.

Gandalf

Yine de insan, kimi sahnelerde, “Gandalf nerede kaldın?” diye gerilmeden edemiyor tabii. Fakat bu anlatım ile, Frodo Baggins’i ayrı yere koyarak biz de hobbitleri daha çok sevmeye başlıyoruz.

Durum böyle.

Peki sizin konu hakkındaki görüşleriniz neler? Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın!


* Orta Dünya Büyücüleri: Gandalf

Ayşegül Yalvaç

Çevre mühendisiyim. Yeşilist'te İklim Değişikliği Hakkında Her Şey yazı dizisinin yanı sıra çevre konularında farkındalık uyandıran birçok makale kaleme aldım. Bilimkurgu Kulübü'nde öykü ve makaleler yazdım. "Sev Beni" adlı öyküm İLKYAZ'da yer buldu. "Bir İstanbul Efsanesi" adlı ekolojik kurgu ve fantazya türündeki romanım 2022 yılında Antares Yayınları tarafından yayımlandı.

7 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Otobüste akbilim bittiğinde gelmez, tuvalette tuvalet kağıdı bittiğinde ortada görünmez, evde ekmek kalmadığında sıvışır, çöpü atması gerektiğinde yerin dibine girer… Ama ne zaman ki cehennemden Balrog, tek yüzükten Sauron çıkar bu arkadaş hemen şov yapmak için bitiverir, “Açılın ben büyücüyüm”, diye atlar sahnenin ortasına… Biz senin ciğerini biliyoruz Gandalf, ciğerini… Hep bir rol çalmalar hep…

 2. Avatar for Faust Faust dedi ki:

  Her ne kadar bir Maia olsa da içinde ortaya çıkmak için fırsat bekleyen bir Hobbit var… Eeee, Hobbitlerle bu kadar düşüp kalkınca olacağı da budur…

 3. Avatar for IrethOronar IrethOronar dedi ki:

  Bir dakika, tanıdık geldi.

 4. Avatar for IrethOronar IrethOronar dedi ki:

  Çok doğru tespitlerle yazılmış başarılı bir yazı. Teşekkürler.

 5. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  Sürekli Gandalf olsa zaten başları belaya girmeyecek, böylece film de olmayacak. Mantıken, başlarının belaya girmesi lazım. :smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2 cevap daha var.

code vein inceleme

Code Vein: Kayıp Anıların Peşinde, Kıyametin Tam Ortasına!

Sonic The Hedgehog yeni fragman

Sonic The Hedgehog Yenilenen Tasarımıyla Tekrar Görücüye Çıktı