in , ,

Love, Death & Robots 2. Sezon İncelemesi: Beklenmedik Hayal Kırıklığı

Love, Death & Robots 2. sezon incelemesi sizlerle. Netflix’in David Fincher ve Tim Miller imzalı animasyon serisinin yeni bölümleri nasıldı?

Love Death and Robots inceleme

Love, Death & Robots 2. Sezon, 14 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla Netflix kütüphanesindeki yerini aldı ve bizler de heyecanla izledik. Peki ne umduk, ne bulduk? David Fincher ve Tim Miller imzalı bu sanat eseri niteliğindeki antolojinin 8 bölümlük yeni sezonu, bekleneni verebildi mi?

Kontrolü ele alan yapay zekâlı makineler, modifiye edilmiş daha güçlü insanlar, neredeyse ölümsüzlüğe erişmiş insanların yalnızlığı, vücudunun benzersiz yapısı nedeniyle avlanan bir ölümsüzün macerası, neden var olduğu bilinmeyen zombiler, Noel Baba’nın gerçek yüzü, ölümle burun buruna gelen birinin korku dolu anları ve son olarak farklı gözlerden benzersiz ama aynı zamanda bir o kadar da bizlere benzer bir bedenin çürümeye yüz tutan yolculuğu…

Tanıtım sonrası ve hatta belki de bölüm analizleri sonrası söylemem gereken şeyi, doğrudan sizlere aktarmak istiyorum. Görselliğin ihtişamına rağmen yarım kalmış bir sezon ile karşı karşıyayız. Bu yazıyı kaleme almam, tüm bölümleri izledikten ve üzerine kısa bir arka plan araştırması yapmamdan hemen sonra oluyor. Bu nedenle, başlığa da eklediğim “hayal kırıklığını” açmam gerektiğini düşünüyorum.

Love, Death & Robots 2. Sezon: Havada Kalan Hikâyeler

Love Death and Robots 2. sezon incelemesi

Ne yazık ki Love, Death & Robots 2. Sezon, ya da Netflix’in deyimiyle 2. Cilt, beklenenin çok altında ve sonu bir türlü bağlanamayan yarım kalmış hissiyatlı bölümlerle final yaptı. İlk sezona göre bölüm sayıları düşmesine ve buna rağmen bölüm uzunlukları 10 dakikanın altında kalmasına rağmen umulan çıkışı bir türlü yapamadı. Animasyon teknikleriyle yine göz dolduran bir işçiliğe imza atılsa da, çoğu bölüm sanki güncel bir oyunun giriş öncesi animasyonundan farksız kurgular gibiydi.

Serinin ilk cildi çıktığında bazı yerli ve yabancı platformlarda, özellikle bazı bölümlerin çok fazla “bitirme tezi” projesine benzediği yorumlarını okumuştum. Ancak genel olarak beklenmedik şekilde felsefi altyapısı ile bizlere harika duygular yaşatan maceraların böyle bir benzetmeyi hak etmediğini düşünmüştüm. Fakat ne yazık ki, yeni gelen 8 bölüm için animasyonların fazlasıyla profesyonel olması dışında kurgu ve senaryo anlamında “bitirme tezi” gibi bir proje olduğunu kabul etmem gerekir. Sanki “bakın elimizde imkân var ve harika animasyonlar hazırlayabiliyoruz,” demek için yapılmış bu bölümler. Yaptıkları bu kısa videolarla büyük şirketlere gidip uzun metrajlı devasa bir film için bütçe talebinde bulunacaklarmış gibi hissediyorsunuz izlerken. Bu da moralinizi oldukça düşürüyor.

Biliyorum, başlar başlamaz çok fazla olumsuz konuştum gibi duruyor ama size asla “izlemeyin, zamanınızı boşa harcarsınız” gibi bir şey söyleyemem. Doğru, ilk sezon kadar felsefi derinliğe sahip değil. O kadar etkileyici senaryolar içermiyor. Yine de animasyon tekniklerinin nasıl geliştiğini görmek ve yetersiz de olsa bazı bölümleri izlerken keyif almak sizin elinizde.

İyi İşçilik Kötü Senaryo

Love Death & Robots 2. sezon incelemesi

Muhtemelen ilk sezona göre verdiğimiz bu tepkinin bir diğer sebebi de, ilk sezonu arkasındaki isimleri bilsek dahi biraz beklentisiz izlememizden kaynaklanıyordu. Daha doğrusu beklentisiz demeyelim de, ne göreceğimizi bilmediğimiz için ortaya çıkacak iş hakkında bir tahayyülde bulunamıyorduk. Black Mirror’un animasyon evreninde geçen versiyonu gibi gözüken bölümlerle bizleri çok kısa sürede tavlamış ve vermek istediği mesajları oldukça iyi şekilde aktarmıştı. Haliyle devam sezonu için beklentiler arttı. Ne yalan söyleyeyim, özellikle bölüm sayısının azaldığını düşününce daha da mutlu olmuş ve daha az ama daha yoğun tempoda işçiliklerin bizleri beklediğini umut etmiştim. Animasyon kaliteleri açısından bakınca bunu görsek de, daha fazlasını aramanın hayal kırıklığından başka bir getirisi olmayacağını düşünüyorum.

Havada kalan hikâyeler sanıyorum bu sezonun en büyük sorunlarından biriydi. Bazı bölümleri heyecanla izliyor ama jeneriği görmeye başlayınca kendimi “Ne oldu şimdi?” demekten geri alamadım. Favorim diyeceğim bir bölüm arasaydım açıkçası ne söylemem gerektiği konusunda zorlanırdım. Örneğin ilk sezon için hızlıca Zima Mavisi, Üç Robot, Aquila Yarığı’nın Ötesi, İyi Avlar ve hatta Tanık gibi bölümlerini favorim olarak sayabilecekken bu sezon için bunları söyleyemiyorum ne yazık ki. “Sürpriz Noel Baba” belki de yeni sezondaki en anlamlı bölümlerden biriydi ama onda bile bir yarım kalmışlık hissiyatı vardı. Sanki bölümler sadece birkaç dakika daha uzun olsa bir sonuca bağlanacakmış da vazgeçilmiş gibi duruyordu. Sonu ve bazı soruların cevaplarını bilerek izleyicinin hayal gücüne bırakmış gibilerdi.

yüksek otlar zombi

 

Bölümler Üzerine

Örneğin son bölüm olan “Sahile Vuran Dev”de ne anlatmak istediler, tam olarak neyi anlatmak istediler veya insancıllığı bir dev üzerinden resmedip farklı açılardan bazı gözlemler yaparak bizlere ne kattılar hiç anlamadım. “Yüksek Otlar”da her zaman aynı yer ve aynı zamanda ortaya çıkan parıldayan zombiler ile defalarca işlenmiş olan bir konuya ne gibi bir yenilik katmak istediler hiç anlamadım. “Snow Çölde”de nihayet kendisi gibi ölümsüze yakın birini şans eseri bulan ama bu süreçte izlemesi keyifli ve sağlam bir animasyon aksiyon göstermek dışında ne verdiler hiç anlamadım. 2. Bölüm olan “Buz”un ise böyle bir seride yer almasının sebebini hala anlayamıyorum. İki kardeşten biri modifiye edilmiş, insanüstü güçlere sahip olmuş. Ama buna rağmen tamamen normal olan kardeşi tarafından kurtarılıyor. Yani? Bölümün tek iyi yanı, buzları kırıp hava almak için yüzeye çıkan balinaların görselliğiydi sadece.

Love, Death & Robots 2. Sezon incelemesi Netflix

Tüm sezon boyunca beni en çok etkileyen bölüm “Nüfus Kontrol Ekibi” ve “Otomatik Müşteri Hizmeti”ydi. Sonuca bağlanmış gözüken yapımların ileride başımıza gelebilecek olaylardan kısa kesitler sunmaları hoştu. En azından kendi içlerinde bazı sorgulamalar sunuyordu.

Bilmiyorum, belki de pandemi yüzünden, belki de ilk sezona göre daha az vakitleri olduğundan dolayı Love, Death & Robots 2. sezonu tam anlamıyla istenileni veremedi. Yine de ilk sezonu ile gönüllerimizi kazanmış bu ekibin ortaya senaryo anlamında daha iyi işler çıkarmasını beklerdim. Kendi başına değerlendirince ve ilk sezon göz önüne alınmadığında yine de çoğu yapımdan iyi olduğunu söyleyebilirim. Bilindiği gibi seri 3. sezon onayı da aldı. Bu nedenle son olarak tek diyebileceğim şey, yeni sezonun 2. sezona göre daha iyi olmasını umut etmek. Yeni bölümlerle devam edecek olan yapımdan beklentiler hâlâ belli bir seviyenin üzerinde.

Aşk, Ölüm ve Robotlar volume 2 poster

Peki ya sizler Love, Death & Robots’un yeni sezonunu izlediniz mi? Bir önceki sezona göre kıyaslarsanız nasıl buldunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Oyla!

Hakan Tunç

1988, Darıca. Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

27 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for fortknoxt fortknoxt dedi ki:

  Spolier olabilir diye gizledim.

  Genel olarak grafik ve animasyon olarak çok iyi işçilik çıkarmalarına rağmen, hikaye ve senaryo çok zayıf kaldığını söyleyebilirim. İlk sezon bölümleri hem çok fazla hemde bu sezona göre iyiydi. Bu sezon bölüm devam ediyor ve birden bitiyor. Ne anlattı ne anladım.

  8 bölüm içerisinde hangisi iyiydi derseniz Snow Çölde bölümü derim. O da kötünün iyisi.

 2. Avatar for Mert Mert dedi ki:

  Bölümler birbirinden bağımsız olduğu için, 1. sezonu izlememiş olmama rağmen bu sezonu izledim. Çok hoşuma gitti, kötü diyebileceğim bölüm yoktu. Ancak, şu anlık ilk sezonun ilk 3 bölümünü izledim ve ilk bölüm çok güzel, diğer 2 bölüm muhteşemdi. İlk sezonun diğer bölümlerini hemen bitirmemeye uğraşacağım. Eğer diziyi izlemeyi düşünen varsa, benim gibi önce 2. sonra 1. sezonu izlemenizi öneririm.

 3. Avatar for ilydious ilydious dedi ki:

  Bence yine oldukça etkileyici bir sezondu. İlk sezondan da çok etkilenmiştim, bu sezonu da çok beğendim. İlk sezonda 18 bölüm var, atıyorum 10 bölüme ayılıp bayıldıysam bu sezonda da 4 tanesini aynı derecede çok beğendim. Bu da aşağı yukarı aynı orana denk geliyor gibi, en azından benim için. Bana izleyicilerde bölüm azlığından kaynaklı bir yetersizlik hissiyatı oluşmuş gibi geldi. Ha, belki arka arkaya izlesem bahsedilen farkı daha rahat görür müydüm orasını bilemem.

  Ek olarak belki de bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmeyip ilk sezonu tek sefermiş gibi düşünerek hazırlamış olabilirler. Bu da en iyi uyarlayabilecekleri hikayeleri seçmiş olabilirler demek. Baktılar ilgi çok, devam edelim elediklerimizi de yapalım demiş olabilirler. Gerçekten bir düşüş varsa da nedeni bu olabilir belki. Yani ben zaten çoğunluk gibi hayal kırıklığına falan uğramadım ama sadece bölüm sayısının az olmasına üzüldüm.

  Bölümlere değinecek olursam öncelikle her bir bölümün bir hikayeden uyarlandığını ilk sezonu izlerken bilmiyordum, bu sefer yazar isimlerine dikkat ettim. Araştıracağım her birini.
  En beğendiğim bölümler de çoğunluk gibi Snow in the Desert, Pop Squad ve The Drowned Giant oldu. Daha sonraki sıralamam da Ice, Automated Customer Service, The Tall Grass, Life Hutch ve All Through the House diye gidiyor.

  Robotların insanlara başkaldırması teması beni ürküten bir konu olduğu için ilgili iki bölüm bu hislerimi fazlasıyla tazeledi. The Tall Grass bana pek çok şeyi hatırlattı, alakalı alakasız. Dickens’tan İşaret Memuru öyküsü, Lovecraft’ın Eryx’in Duvarları İçinde öyküsü… (Bu arada son dediğimi de yapsalar keşke, dizinin genel temasına çok uygun bir hikaye.) Bir de sanırım Stephen King göndermeleri içeren bir bölümmüş zaten. Bu arada karakterin çizimini Lovecraft’a benzetenler olmuş, bence de andırıyor gibi.

  Genel yorumuma dönecek olursam benim dikkatimi çeken tek şey sanki daha çok mutlu son yapmışlar gibi geldi. Ben sonları daha karamsar veya olumsuz hatırlıyorum ilk sezon için. Burada “mutlu son” daha çok gibi geldi. Sonuç olarak yine çok keyif aldığım bir sezon oldu. Neyse ki 3. sezonu 2022’de yayınlayacaklarmış. Onu da merakla bekleyeceğim. :slightly_smiling_face:

 4. Avatar for periyodiknesriyat periyodiknesriyat dedi ki:

  Her bir bölümü harikaydı.

  Ve hepsi iyi bir öyküden uyarlanmış:

  Yani şu filmden araklanmış, buradan aynen alınmış diye bir şey yok.

  Özellikle son bölüm “The Drowned Giant” müthişti. Üzerine konuşulabilecek onlarca şey var: Evrende yalnız mıyız? Daha gelişmiş bir canlının deneme sürümü müyüz? Tam olarak araştıramadığımız okyanusun diplerinde ne gibi gizler var? İnsanlığın tüketiminin sınırı ne? Doğayla bağımızı nasıl kopardık?

  Devasa varlıklar, özellikle canlılarsa insanı evren hakkında düşünmeye itiyor.

  Bir de bu “yarım kalmışlık” meselesi var? Bir eser ne kadar bitmiş, ne kadar yoruma kapalıysa sanatsal değeri o kadar azdır. Dolayısıyla bir öykünün sonunun “bağlanması” o kadar mühim değil. Açık kalsın ki eseri deneyimleyenin zihninde büyüsün ve yeni anlamlar kazansın.

 5. Avatar for Berkay_07 Berkay_07 dedi ki:

  Ölümden sonrası hakkındaki ilginç teorilerimiz üzerine sohbet ettiğimiz bir gün, arkadaşım bu hikayeyi bize atmıştı ve çok şaşırarak okumuştuk. O zamandan beri aklımdan hiç çıkmadı. Animasyonunun olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

22 cevap daha var.

2021 ingiliz kitap ödülleri

2021 İngiliz Kitap Ödülleri Kazananları Açıklandı

leyla ile mecnun dizisi tam kadro

Leyla ile Mecnun Dizisi Tam Kadro Geri Dönüyor