in ,

Stygian – Reign of the Old Ones: Akıl Sağlığınıza Dikkat Edin

H.P. Lovecraft’ın evrenini iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir rol yapma oyununa hazır mısınız? Stygian – Reign of the Old Ones’ı inceledik.

Stygian – Reign of the Old Ones
- Reklam -
- Reklam -

Bağımsız yapımların gittikçe daha fazla ilgi görmesiyle birlikte, yerli firmalar da günden güne daha fazla oyun üretmeye başladı diyebiliriz. Mount&Blade gibi tüm dünyada bilinen ve kemikleşmiş bir hayran kitlesine sahip bir klasiğin yanı sıra, çok niş bir oyuncu kitlesine hitap etmesine rağmen türü sevenleri memnun eden Remnants of Naezith ve Lovecraft temalı macera oyunu Contagion gibi pek çok oyunun adını anmak mümkün.

İstanbul menşeli Cultic Games tarafından geliştirilen ve Kickstarter üzerinden yürütülen kampanyada hedeflenenden yaklaşık 20 bin Euro fazla elde eden “Stygian: Reign of the Old Ones” da Lovecraft evrenini temel alan bir rol yapma oyunu. Daha şimdiden kendine ait bir viki sayfası olan oyun, evrenin hakkını vermeyi de başarıyor.

Eski Tarz Rol Yapma

Stygian klasik bilgisayar rol yapma oyunlarının iyi bir örneği. Özellikle zamanında Fallout serisinin ilk iki oyununu ve çağdaşlarını/benzerlerini oynayıp sevdiyseniz, Stygian bu açıdan sizi epey memnun edecektir. Oyun bol bol diyalog içeriyor ve hikayesini size bir çırpıda sunmuyor. Gördüğünüz karakterlerle konuşarak, girebildiğiniz her yere girip bulabildiğiniz her belgeyi okuyarak hikayeyi kendiniz öğreniyorsunuz.

- Reklam -

stygian 1 1

Oyun kendi karakterinizi oluşturmanıza izin verdiği gibi, 8’i erkek 8’i kadın olmak üzere toplam 16 farklı hazır karakterden birini seçmenize de imkan sunuyor. Karakterin cinsiyetine göre bazı diyaloglar değişiyor rol yapma durumunda farklılar yaratabiliyor. Eğer kendi karakterinizi yaparsanız, genç, olgun ve ihtiyar gruplarından birini seçiyorsunuz. Bu seçimler de yine çeşitli avantajlar ve dezavantajlar sunuyor. Daha sonraysa 8 arketipten birini seçiyoruz ki bunların da her biri kendi içinde 4 ayrı geçmişe sahip. Haliyle çok sayıda farklı karakter yaratmak mümkün. Daha sonraysa işin içine inanç sistemi (Hümanist, materyalist, nihilist, semavi dinler, rasyonelist ve ezoterist) giriyor, bu da Arkham’daki olaylarla nasıl başa çıkacağımızı belirleyen faktör. Ayrıca seçtiğiniz sisteme göre eklenen diyalog seçenekleriyle de akıl sağlığınıza az da olsa fayda sağlamanız mümkün oluyor.

Merhaba Arkham

Dünyadan çok uzakta bir yere, belki de boyutlararası bir boşluğa çekilen Arkham şehrinde geçen Stygian, Lovecraft sevenler için adeta bir şenlik. Üstadın tüm öykülerine atıflar olduğu gibi, pek çok öyküsünden karakterlerle tanışmanız, birlikte görev yapmanız veya onlara yardım etmeniz mümkün. Üstelik bu durum sadece insan olan karakterlerle de sınırlı değil, yani şenliğiniz ufaktan da olsa kabusa dönmeye de meyledebiliyor.

stygian 2

Söz konusu olan Lovecraft evreni olunca, Stygian’da fiziksel sağlık kadar akıl sağlığı da büyük bir öneme sahip oluyor. Akıl sağlığı düşünce şizofreni gibi hastalıklara yakalanabiliyorsunuz ve bu durum oynanışa büyük bir etki yapıyor. Çevrenin görüntüsü değişiyor, daha önce görmediğiniz şeyler görüyorsunuz. Ayrıca diyalog seçenekleri birdenbire değişebiliyor, mantıklı cevaplar verebilecekken delice zırvalamak zorunda kalabiliyor, mecburen işleri zora sokabiliyorsunuz.

- Reklam -

Sıra Tabanlı Çatışmalar

Oyunda zaman zaman girdiğiniz çatışmalar için, Heroes of Might and Magic ve X-COM gibi serilerden aşina olabileceğiniz sıra tabanlı bir dövüş sistemi tercih edilmiş. Çatışmaya katılan tüm dost ve düşman karakterler belli bir sırayla hareket ediyor ve mevcut aksiyon puanlarınıza göre yürüyor, ateş ediyor, büyü yapıyor veya eşya kullanıyorsunuz.

Açıkçası normalde sıra tabanlı dövüşlerden pek hoşlanmıyor olsam da Stygian bu konuda beni üzmedi. Yapımcılar bu konuda iyi bir iş çıkarmış ve çatışmalar gergin olduğu kadar keyifli de geçiyor.

El Yapımı Çizimler, Harika Müzikler

Stygian’ın iki boyutlu çizimleri tamamen elle yapılmış açıkçası son derece kendine has bir atmosfer yaratmış. Dönemin korku edebiyatının, özellikle de Lovecraft öykülerinin ruhunu harika yansıtan bu çizimler, bir de müziklerle birleşince gerçekten de güzel bir atmosfer ortaya çıkıyor. Gördüğünüz her karakter ve her mekanda detaylar göz dolduruyor.

stygian 3

Steam üzerinde satış fiyatı ₺51 olan oyun, ne yazık ki şimdilik Türkçe desteğine sahip değil. Yerli yatırımcı bulunamadığı ve yabancı yatırımcıların desteğiyle piyasa çıkan oyunun dilimize çevrilme çalışmalarının sürdüğü ve yakın zamanda resmi olarak Türkçe desteğine sahip olacağıysa piyasada dönen haberler arasında.

Eski tarz rol yapma oyunlarını ve özellikle Lovecraft oyunlarını seviyorsanız, Stygian mutlaka sizi tatmin edecektir. Üstelik farklı şekillerde oluşturan karakterlerle farklı hikayeler yaşamanız olası olduğu için, tekrar oynanabilirliği de yüksek olan bu oyun, nostaljik tatlar arayan oyuncular için biçilmiş kaftan.


* Misadventures of Laura Silver: Nezaket Beraberinde Masumiyeti Getirmez

* Gibbous – A Cthulhu Adventure: Lovecraft Evreni Hiç Bu Kadar Sevimli Olmamıştı

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Altay Öktem

Altay Öktem Öneriyor: Kayıp Rıhtım Okurları İçin 8 Kitap

Joker

Joker ve The King of Comedy: İki Film Tek Konu