in , ,

Ölmeden Önce – Şehnaz Erkan | Yazarının Kaleminden

Şehnaz Erkan, Holden Kitap etiketiyle yayımlanan ilk öykü kitabı “Ölmeden Önce”nin yazım macerasını Kayıp Rıhtım okurları için kaleme aldı.

Ölmeden Önce - Şehnaz Erkan | Yazarının Kaleminden

İlk öykü kitabı Ölmeden Önce, Holden Kitap etiketiyle okurun karşısına çıkan Şehnaz Erkan, kitabının yazım macerasını Kayıp Rıhtım okurları için kaleme aldı.

* * *

Bugünlerde okullarda çocuklara hangi dersleri veriyorlar bilmiyorum. En azından bir ya da iki yıl daha bu konuya pek hakim olamayacağım sanırım. Ama ben orta okuldayken, edebiyattan ayrı olarak, kompozisyon adında bir dersimiz daha vardı. Genel olarak derslerimde başarılı bir öğrenci sayılsam da, beni en çok heyecanlandıran, not ortalamasına çok az katkısı olmasına rağmen bu kompozisyon dersiydi. Eğer bir kez bile doksan dokuzun altında değerlendirilirsem, öğretmenimiz ilke olarak yüz vermezdi çünkü, eve gidip hüngür hüngür ağlardım.

Sonra ne oldu bilmiyorum. O günlerdeki heyecanımı, hırsımı, hatta yazmak konusundaki cesaretimi kaybettim. Zamanımı bazı sınavlara hazırlanarak, kendimi iş güç sahibi bir insan yapmaya çalışarak geçirdim. Evlendim, halen çalışmakta olduğum bankada işe girdim ve beş yıl önce oğlumu dünyaya getirdim. Tam da o günlerde, geçmek bilmeyen bir yorgunluk baş gösterdi. Adına tükenmişlik sendromu deniyor. Kolay olmayan bir süreçti. Kendi hayatıma giderek yabancılaşıyordum. İçimdeki kaçıp gitme isteğine karşı koyabilmek için her gün bir yığın ilaç alıyordum.

“Bir gün, Kayıp Rıhtım’ı okurken bir ilan gördüm.”

Bir gün, Kayıp Rıhtım’ı okurken bir ilan gördüm. Online olarak yapılacak bir öykü atölyesinin ilanıydı bu. Aradım. 2018 yılının mart ayında, orta okuldaki kompozisyon derslerini saymazsak hayatımda ilk kez, yazmaya başladım. Ya da yazıya sığındım desem daha doğru olur. Benim için bir şifa yolculuğu olarak başlamıştı, kendimi kaptırdığım bir serüvene dönüşmesi çok uzun sürmedi.

Ölmeden Önce, benim böyle başlayarak bugüne kadar kaleme aldığım ilk öyküleri bir araya getiriyor. Rotası belli olmayan bir geminin dümeninde sürekli fırtınayla başa çıkmaya uğraşır gibi yazdığım, kendi içimden çekip çıkardığım öyküler hepsi. Bu yüzden çok kıymetliler.

Ölmeden Önce - Şehnaz Erkan

Takdir edersiniz ki böyle bir yolculuğa rehbersiz çıkılmaz. Baran Güzel’in ehil yol göstericiliği olmasaydı öykülerin hiçbiri gün ışığına kavuşamazdı. İşini dürüstçe ve sahiplenerek yapan insanlarla karşılaşmak herkes için olduğu kadar benim için de büyük şans. Bu anlamda Baran Güzel benim sadece öykülerimde değil, hayatımda da fark yaratmış oldu. Minnettarım.

Ölmeden Önce 26 Kısa Öyküden Oluşuyor

Ölmeden Önce’nin içinde yirmi kısa öykü var. Neredeyse hepsi, kör bir medyum gibi gözümü kapadığımda zihnimde canlanan anlık imgelerden doğdu ve büyüdü. Sonradan kelimelere döküldü, üzerlerinde titizlikle çalışılarak kitapta yerlerini aldılar. İçlerinde benden izler taşıyan şeyler elbette çoktur ama en belirgin olanı, hep içimde yer alan ölüm korkusu herhalde. Ölümlü olmayı kabullenmede, bunu bilerek gündelik hayatımı sürdürmeye çalışmakta yaşadığım sorunla baş etmemi sağladı bu öyküleri yazmak.

Ölmeden Önce - Şehnaz Erkan

Şuna kimsenin itirazı olmaz sanırım, ölümlü olmak adil değil ama bu yine de yaşadığımız hayatı anlamsız kılmıyor. Bizi yok edecek bir felaket son anlarımızı tüm yaşantımızın en değerli anları yapabilir ya da normal şartlar altında heyecan verici olabilecek bir imkansız deneyim, ölümün karanlık filtresinden bakılınca tüm cesaretimizi kırabilir. Ölmeden Önce ile Azrail’in inine çomak sokup haddimi aştım mı bilmiyorum. Bildiğim tek şey, ölmeden önce yapmak zorundaydım.

Benim içime çok sindi, umarım okuru da sever. Bu haliyle temize havale ediyorum, kendi yolunu bulsun.

Şehnaz Erkan


Ölmeden Önce hakkındaki yorumlarınızı bizimle Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz. Sitemizdeki diğer yazar maceralarını buradan okuyabilirsiniz.

Konuk Yazar

Siz de Kayıp Rıhtım'da konuk yazar olabilirsiniz!

İletişim: [email protected]

Avatar: The Last Airbender Canlı Aksiyon Dizisi

Avatar: The Last Airbender Canlı Aksiyon Dizisinde Son Durum Açıklandı

Luke Evans Pinokyo

Disney+ Filmi Pinokyo’da Luke Evans Arabacı Karakterini Canlandıracak